FYI.

This story is over 5 years old.

Matična ploča

​Terorista sutrašnjice

Možemo da očekujemo da će i teroristi sutrašnjice najverovatnije mešati najbolje od onoga što funkcioniše danas sa novom generacijom masovno proizvedenog oružja i taktikama, što će ih osnažiti kao nikad pre.
Ilustracija Colin Snyder

Ovaj članak je preuzet sa Motherboard

Terorizam je istovremeno igra i revolucije i evolucije. Islamska država na Tviteru drži fidove na preko 20 različitih jezika povezanih sa na desetine hiljada naloga, a Bombaši iz Bangkoka su isplanirali svoj napad preko WhatsApp-a, ali su kombinovali tehnologiju 21. veka sa samoubilačkim bombaškim napadima koje su krajem osamdesetih patentirali Tamilski tigrovi iz Šri Lanke.

Reklame

Slično možemo da očekujemo da će i teroristi sutrašnjice najverovatnije mešati najbolje od onoga što funkcioniše danas sa novom generacijom masovno proizvedenog oružja i taktikama, što će ih osnažiti kao nikad pre. Tako će i terorističke i pobunjeničke grupe, bile one današnje postojeće grupe koje će samo nastaviti svoju borbu ili nove koje će se u međuvremenu pojaviti boreći se za nove ciljeve, baš kao i individualni "usamljeni vukovi" — bilo domaći ekstremisti poput Dilana Storma Rufa ili inspirisani inostranstvom poput Džohara Carnajeva — biti u mogućnosti da izvode nove oblike napada i možda čak izbegnu stare policijske taktike za njihovo hvatanje.

Zamislili smo samo neke od alatki koje će teroristi ili pobunjenici budućnosti možda koristiti, inspirisani onim što već postoji u stvarnom svetu.

Ilustracija: Colin Snyder

Velovi i skrivena lica

Moda za borbu protiv prismotre poput one koju je razvio Stealth Wear koristi metalizovane tkanine da nadmudri tehnologiju termalnog očitavanja koju koriste dronovi. A frizure i šminka koje radi CV Dazzle , inspirisane kamuflažnom farbom na brodovima u Drugom svetskom ratu, narušavaju očekivanu siluetu čoveka kako bi zbunili kompjuterski softver za prepoznavanje lica, omogućivši pobunjeniku da se krije naočigled sviju.

Ilustracija: Colin Snyder

3D-štampani pištolji i pametni nišani

Sve što će biti potrebno pobunjenicima budućnosti jesu digitalni fajlovi i printer od 2.000 dolara da se naoružaju 3D-štampanim pištoljem. Aditivne tehnologije proizvodnje već su omogućile zaluđenicima za oružje da kod kuće u 3D verziji odštampaju razna vatrena oružja, uključujući AR-15, civilnu verziju puške M-16, i M1911, slavni pištolj kalibra .45 koji je američka vojska koristila tokom većeg dela 20. veka.

Reklame

Na dan ubistava u Čarlstonu, izumitelj 3D-štampanog pištolja postavio je preko 3D Share-a svoj fajl na internet, omogućivši tako svima na svetu da prave sopstvene pištolje.

Precizno navođena vatrena oružja koriste digitalnu tehnologiju koja dozvoljava da opalite samo kad je cev u istoj ravni sa metom. Na primer, kompjuterizovani nišan Mile Makersvakom strelcu amateru pruža tehnologiju ekvivalentnu snajperskoj veštini gađanja sa 1,5 kilometra. (Tvorac Mile Marker-a, TrackingPoint Solutions, nedavno je zatvorio radnju.)* Ili će teroristi budućnosti moći da se posluže nečijim tuđim pametnim pištoljem. Na sajmu Black Hat 2015, istraživači su se pohvalili da dotičnu tehnologiju može nasilno da preuzme kompjuterski haker u dometu običnog WiFi signala, nateravši pušku da namerno promaši ili pogodi neku sasvim drugu obližnju metu.

Ilustracija: Colin Snyder

Improvizovana eksplozivna naprava 2.0 i propaganda

Priručne bombe zakopane kraj puta pokazale su se kao jedna od najsmrtonosnijih alatki pobunjenika današnjice. Sledeća generacija improvizovanih eksplozivnih sredstava može da bude bomba vezana za onu vrstu drona koji je dostupan u svakom tržnom centru.

Rat nije samo borba snaga već i percepcije. Snimanje nečije akcije da bi se posle okačila na internet, možda uz pomoć GoPro, jeste suštinski deo ratovanja budućnosti.

_________________________________________________________________________

Kurdske pešmerge u borbi protiv Islamske države

Reklame

_________________________________________________________________________

Iako su se poslednjih godina ustalili izrazi kao što su "rat protiv terorizma", ova praksa je zapravo prisutna već vekovima, a sprovodila ju je u istoriji skoro svaka nacija. I tako su se i alatke iznova ukrštale sa tehnologijom dostupnom ostatku populacije, od ranih kočija bez konja upotrebljenih kao ono što bismo danas nazvali "auto-bombom" protiv otomanskog sultana do skalpela upotrebljenih 11. septembra koji su dostupni u svakoj gvožđari. Ova prošlost je najverovatnije samo uvod u ono što tek dolazi.

Teroristi će se pojavljivati u raznim oblicima, motivisaće ih različiti ciljevi, a koristiće mnoge iste alatke dostupne svima nama. Pitanje tada, kao i sada, nije da li će biti terorista, već da li ćemo dozvoliti sebi da budemo terorisani?

*Apdejt: Čini se da se firma TrackingPoint Solutions restruktuirala i ponovo otvorila .

Pratite VICE na Twitteru, Facebooku, Instagramu