FYI.

This story is over 5 years old.

Noisey News

Spotifaj koristi DNK testove da napravi plejliste, što je prilično jezivo

Ovaj striming servis je sklopio partnerstvo sa kompanijom koja otkriva vaše predake, da bi pravio unikatne plejliste zasnovane na vašem poreklu.
KC
Queens, US
Daniel Ek: Toru Yamanaka/AFP/Getty Images, Dvostruki heliks: National Human Genome Research Institute 

Prvobitno objavljeno na Noisey.

Sastaviti plejlistu ume da bude stresno. Moraš da počneš da je praviš sa jasnom vizijom i atmosferom, raspored pesama da ne pominjemo. Postoji trenutak pritiska koji se javlja u trenutku kada si zadužen za ono što se čuje iz zvučnika. Spotifaj je sklopio novo partnerstvo da bi vam olakšao sastavljanje plejlista: koriste vaš DNK.

U novoj saradnji sa Ansestrijem - kompanijom koja otkriva vaše predake, Spotifaj daje svojim korisnicima opciju da unesu svoje DNK rezultate na svoj nalog na Spotifaju, da bi sastavljali nove plejliste na osnovu geografije svojih predaka. "To je toliko mnogo više od statistike, podataka i dosijea", kaže Ansestrijev izvršni potpredsednik Vinit Mara u intervjuu za Kvarc. "Kako da pomognemo ljudima da dožive svoju kulturu, a ne samo da čitaju o njoj? Muzika deluje kao očigledan način da se to čini."

Od pokretanja prošlog četvrtka, 10 hiljada korisnika Spotifaja se prijavilo za saradnju u sklopu koje se njihova nacionalnost koristi za pretragu umetnika za koje bi mogli da budu zainteresovani. Bilo da ste pre toga obavili DNK test ili ne, postoji nova opcija koja analizira vaše slušalačke obrasce po žanrovima.

Partnerstvo Spotifaja i Ansestrija deluje kao nepogrešiv način da imate potpuno jedinstvenu plejlistu, ali zar ideja da se DNK testovi koriste u algoritmima za striming muzike nikome drugom nije jeziva? Predstavnik Ansestrija kaže da servis radi tako što korisnici obezbeđuju Spotifaju spisak svojih "etničkih oblasti", na osnovu rezultata testa DNK, za koji tvrde da se „ne skladište ni na kakvom serveru“. I pored rečenog, i dalje postoji razlog da budemo generalno nervozniji povodom toga da tehnološke kompanije barataju podacima vezanim za DNK. U potrazi za ubicom iz Golden Stejta, serijskim silovateljem i ubicom iz sedamdesetih i osamdesetih, policija je pretraživala sajtove sa rodoslovima. Iako platforme kao što su Ancestry.com i 23andMe tvrde da vlastima ne daju informacije bez sudskog naloga, implikacije života u državi sa visokim stepenom nadzora bi mogle i trebalo bi da uplaše svakoga. Ako to nije dovoljno, ne zaboravite da je osnovni zaplet Američke horor priče: apokalipsa zasnovan na kraju sveta za sve, osim za one koji su dovoljno bogati da ga prežive, ili su izabrani na osnovu rezultata DNK. Pretpostavljam da to uopšte nije jezivo?

Ispravka: predstavnik Ansestrija je pojasnio da rezultate DNK "korisnici unose ručno" i da se "ne čuvaju ni na jednom serveru."