FYI.

This story is over 5 years old.

čistoća

Tvoj telefon je prljaviji od daske na WC šolji, samo te nije briga

Moguće je da trenutno držiš telefon u svojim rukama koji je prekriven bakterijama.
(Fotografija: Flickr/Steve Jurvetson)

Ovo je radna teorija: poslednji put kada je neko vršio veliku nuždu, a da tokom toga nije gledao Instagram je bilo 2011. ili 2012. godine. Ta aplikacija se jako promenila. Na početku je služila samo da modifikuješ digitalne fotke tako da ispadnu roze-narandžaste, a sada preko nje ili flertuješ ili skroluješ kroz nju dok kenjaš (a nekad radiš oboje istovremeno). Rezultat ovoga je da je tvoj telefon - koji trenutno držiš u ruci prekriven, jebeno prekriven, česticama fekalija i bakterijama koje idu uz nju. Dobro došli u budućnost! Divna je, zar ne?

Reklame

U svakom slučaju, znaš za ovo, ovu stvar oko kenjanja. Iz nekog razloga, kao civilizacija, smo odlučili da je daska WC šolje merna jedinica za prljavštinu ( 1 daska = 1 jedinica pljavštine). Ovo naravno nije baš tačno: daska za sečenje hrane je mnogo prljavija od daske WC-a, ali ova druga ima vajb prljavštine. Takođe, svi znamo da su telefon ili tastatura laptopa jednake jednoj ili dve WC daske (1-2 WCd, ako hoćete da se izražavate matematički). Ništa od ovoga te nije sprečavalo da nastaviš sa korišćenjem telefona na WC šolji. Međutim, sada je, izgleda, utvrđeno da je tvoj telefon jednak prljavištini 3 WC daske (3 WCd). Ali ni ovo te neće zaustaviti u tvojim groznim navikama.

Prosečan ekran telefona je tri puta prljaviji od WC daske, i to prema novom istraživanju.

Firma za osiguravanje gedžeta Insurance2go je uzela uzorke sa tri uređaja - iPhone 6, Samsung Galaxy S8 i Google Pixel - da utvrdi koliko se bakterija akumuliralo na kom.

Otkrili su gljivice, buđ i bakterija u svim delovima telefona. Što ne iznenađuje kada znate da prosečan Britanac dodiruje ekran telefona 3 hiljade puta dnevno — Metro, 20. avgust 2018

Evo fotografija:

putem Insurance2go

A evo i šta ova kompanija kaže o fekalijama na tvom telefonu:

"Naše testiranje je utvrdilo da ekrani telefona imaju najviše bakterija, gljivica i buđi, i to 254.9 jedinica potencijalne infekcije po kvadratnom centimetru," saopštila je kompanija.

“Ekrani telefona su inficirani 10 puta više nego daska WC šolje," rekla je Insurance2go. "Ovo nije dobro s obzirom na to da ekrane telefona stavljamo na lice." — Metro, &c.

Da li mi se sviđa ideja gljivica? Ne, ne sviđa mi se. Da li mi se sviđa ideja da su spore fekalija po stvarima koje najviše dodirujem u toku dana? Takođe, ne. Nekada dodirujem telefon čisto zato što mi se sviđa osećaj hladnog telefona na mojim prstima. Svakog jutra se budim i prvo proverim telefon. Poslednja stvar koju dodirujem pre spavanja? Telefon. Gledam u telefon dok gledam TV, do te mere da nekad moram da premotam ono što je na TV jer sam čekirao Fortnite meme na Instagramu i sad se ispostavlja da svaki dodir telefona, svaki skrol po njemu, svako nameštanje sata - da je svaka od tih stvari ekvivalent stavljanja mojih divnih, divnih prstiju na WC šolju. I što je najgore, ni ja ni ti, ni posle ovoga, nećemo prestati.

Postoji (delimično) rešenje: čistite telefon. Anketa Insurance2go je otkrila da samo jedna od 20 osoba čisti telefon češće od svakih šest meseci, dok ostali hodaju i stavljaju dasku WC šolje na lice. Čišćenje tkaninom i tečnošću jednom nedeljno bi trebalo da bude dovoljno (mada postoji opcija i da ližete telefon).

Ali ti to nećeš uraditi, zar ne? Budimo iskreni. Uradićeš ovo možda jednom. Možda. Ali ćeš se brzo nakon toga vratiti svom telefonu prljavom kao daska WC-a dok sediš na dasci WC-a. Svi se smejemo Srednjem veku i njihovoj kugi, ali pogledaj nas. Mi smo u budućnosti sa našim džepnim uređajima koji su prekriveni gljivicama i govnima. I dalje smo isti. I. Dalje. Smo. Isti.

@joelgolby