FYI.

This story is over 5 years old.

Tehnologija

SAD ponovo imaju najmoćniji superkompjuter na svetu

Kad bi svaka osoba na Zemlji uradila jednu računsku radnju u sekundi, trebalo bi im 305 dana da urade ono što Samit može da uradi u sekundi.
Samit. Fotografija: IBM/ORNL

Prethodno objavljeno na Motherboard

U petak je Nacionalna laboratorija Ouk Ridž iz Tenesija prvi put predstavila Samit, superkompjuter sposoban za 200 petaflopsa, iliti 200.000 biliona kalkulacija u sekundi. Samit je više nego dvostruko snažniji od prethodnog svetskog rekordera, kineskog Sanvej TaihuLajta, što znači da su Sjedinjene Države ponovo domaćin najmoćnijeg superkompjutera na svetu, nakon što su sa trona svrgnuti pre osam godina. Novi superkompjuter se u IBM-u razvijao od 2014. godine i osam puta je snažniji od Titana, koji je do prošle nedelje bio vodeći superkompjuter u Sjedinjenim Državama.

Reklame

Da biste lakše shvatili koliko je Samit moćan, recimo to ovako: kad bi svaka osoba na Zemlji — to je nas 7,6 milijardi — uradila jednu računsku radnju u sekundi, trebalo bi nam 305 dana da uradimo ono što Samit može da uradi u sekundi.

Iako je Nacionalna laboratorija Ouk Ridž već decenijama lider u razvijanju novih superkompjuterskih sistema — prva je na svetu uradila teraflop (bilion operacija u sekundi) i petaflop kalkukacije, a ambicija joj je da bude prva koja će postići eksaflop (trilion operacija u sekundi) — većina vodećih superkompjutera na svetu nalazi se u Kini.

A opet kako superkompjuteri postaju sve važniji za proboje u naučnim istraživanjima i razvijanje veštačke inteligencije, Sjedinjene Države ulažu sve više u superkompjutersku infrastrukturu.

Danas se superkompjuteri u američkim nacionalnim laboratorijama koriste za sve, od simuliranja uslova za detoniranja nuklearnih bombi do izrađivanja modela Zemljine klime. Izrađivanje ovih tipova modela složeno je zbog ogromnog broja interaktivnih elemenata. Superkompjuteri mogu da izađu na kraj sa tom složenošću pokretanjem paralelne obradne arhitekture, u kojima se koordinišu hiljade CPU-a i GPU-a kako bi pokrenuli slične procese istovremeno.

Instaliranje Samita u Nacionalnoj laboratoriji Ouk Ridž. Fotografija: ORNL/Flickr

Koordinacija svog tog kompjuterskog hardvera čini same mašine fizički ogromnim i neverovatno složenim. Samit koristi 9.216 IBM CPU-a i 27.648 Nvidia Tesla GPU-a. On zahteva 185 milja fiber optičkih kablova, zauzima fizički prostor od dva teniska terena i u svakom minutu pumpa 4.000 galona vode kroz svoje sisteme za hlađenje.

Samit se već koristi za analiziranje podataka iz Programa milion veterana, čiji je cilj sakupljanja zdravstvenih informacija milion veterana da bi se pomogao razvoj precizne medicine. Nacionalna laboratorija Ouk Ridž takođe prihvata predloge za istraživačke projekte koji bi mogli da imaju koristi od Samitove neprikosnovene kompjuterske snage. Kasnije ovog meseca, kompjuterski naučnici sa liste Top 500 koji ocenjuju svetske superkompjutere svratiće do laboratorije da urade neke testove kada će Samit zvanično biti proglašen najbržim kompjuterom na svetu.