FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Sve o tajlandskim fudbalerima koji su pronađeni živi posle deset dana u pećini

12 dečaka, uzrasta između 11 i 16 godina, kao i njihov trener, pronađeni su živi nakon što su nestali 23. juna. Ali i dalje su u opasnosti.
Fotografija: član porodice pokazuje fotograije četvorice od dvanaest dečaka nestalih u blizini pećine Tam Luang u šumskom rezervatu Kun Nam Nang Non, u Mae Saiju, 2. jula 2018. (LILLIAN SUWANRUMPHA/AFP/Getty Images)

Prvobitno objavljeno na VICE News.

"Trinaest", začuo se glas iz tmine pećine, kada su spasioci pitali koliko njih je još uvek živo.

Kasno u ponedeljak, ovaj odgovor je potvrdio spasiocima da su svedoci neverovatnog slučaja opstanka. Čitava fudbalska ekipa tajlandskih đaka i njihov trener, koji su nestali i devet dana proveli u poplavljenom pećinskom kompleksu, nekako su ostali živi.

Otkiće fudbalskog tima "Divlji veprovi“ je izazvalo scene proslava po celom Tajlandu. Ali nedaće nisu gotove. Pored vremenske prognoze koja predviđa obilne pljuskove, spasioci su u trci s vremenom da bi našli način da izgladnele i traumatizovane dečake bezbedno izvuku iz opasne pećinske mreže, u kojoj su ostali zarobljeni na nekih 800 do 1000 metara ispod površine.

Reklame

Kako su nestali?

Dvanaest dečaka, uzrasta između 11 i 16 godina, kao i njihov dvadesetpetogodišnji trener, nestali su 23. juna posle treninga, kada su otišli da istraže sistem pećina Tam Luang Nang Non, u blizini Čijang Rajia na severu Tajlanda. Dečaci su ostavili svoje rance i patike na ulasku u pećinu, nisu sa sobom nosili hranu, i imali su samo jednu baterijsku lampu, koja se ubrzo istrošila.

Zaglavili su se u kompleksu zbog poplave koju je prouzrokovao žestok pljusak, zbog čega su tajlandske vlasti, uz pomoć međunarodnih stručnjaka, preduzele očajničke mere da ih lociraju.

Kasno u ponedeljak, dva britanska ronioca, iskusna u spasavanju iz pećina, u pratnji tima ronilaca specijalaca tajlandske mornarice, otkrili su preživele na jednom ispustu izdignutom iznad jezerca vode, na oko dva kilometra od ulaza u pećinu. Bili su izgladneli, ali su imali samo blaže povrede.

Snimak koji su napravili spasioci je uhvatio njihov razgovor sa dečacima dok su ih pronašli – i kada su čuli da će morati još da čekaju da bi izašli.

"Proveli ste ovde 10 dana", jedan od spasilaca je rekao kada su ga pitali koliko dugo su zarobljeni u pećini (proveli su tamo devet dana, u stvari). "Veoma ste snažni“.

Dečaci kažu da su izgladneli, i pitaju da li mogu da izađu danas, ali im govore da moraju da sačekaju dok ne dođu ostale spasilačke ekipe da ih izvuku odatle.

"Ne danas", kaže jedan od spasilaca. „Moraćete da izronite odavde“.

Reklame

Šta će sada da se desi?

Uprkos čudesnom opstanku, dečacima i dalje preti velika opasnost.

Tim specijalaca, uključujući i lekare, je ostao sa dečacima, i na ispustu postavio svetla i komunikacije, i dao im energetski gel da prežive, dok spasioci ne smisle najbolji način da ih izvuku odatle.

Opcije koje se razmatrauju uključuju i to da se sačeka da nivo vode opadne – vlasti nameravaju da ispumpaju vodu iz pećine – ili da dečaci nauče da koriste ronilačku opremu i otplivaju iz pećine.

Monsunske kiše - a prognoza kaže da će se od srede pojačati - ozbiljno su oslabile fizičko stanje grupe, i predstavljaju veliki izazov. Ministar unutrašnjih poslova Tajlanda Anupong Paodžinda je u utorak rekao da će u nastupajućim danima možda pokušati sa opcijom ronjenja, pre nego što teške kiše taj zadatak učine još opasnijim.

"Pošto prognoze najavljuju kišu u narednih par dana, evakuacija mora da se ubrza. Koristiće se ronilačka oprema. Ako nivo vode poraste, zadatak će biti težak. Moramo da izvučemo decu pre toga“, kaže Anupong, prema Bangkok postu.

Ben Rejmenants, jedan od ronilaca međunarodnog tima koji pomaže u naporima za spasavanje, izneo jsumornu sliku o izazovima sa kojima su suočeni spasioci, u izjavi za Skaj Njuz. Rekao je da je spasilačka ekipa morala da se osloni na trideset godina staru mapu da bi odredila lokaciju na kojoj su dečaci našli sklonište u kompleksu pećine – i da je to što su ih našlli bila „čista sreća“.

Reklame

Rekao je da dečaci, koji deset dana nisu jeli čvrstu hranu i preživljavali su samo pijući vodu koja kaplje sa zidova, „moraju da ojačaju, jer trenutno ne mogu da učine ništa. Mišići su im atrofirali, toliko su slabi da jedva mogu da stoje“.

Upozorio je da bi bilo opasno pokušati sa opcijom da dečaci nauče da rone, zbog njihovog slabog stanja, činjenice da ne umeju da plivaju, i ekstremnih izazova pećinskog sistema.

„Veoma je dugačak i veoma složen. Postoji i struja. Vidljivost je povremeno nula. Tako da… postoji rizik da će se uspaničiti“, kaže on.

Rejmenants kaže da bi bilo bezbednije nastaviti sa ispumpavanjem vode dok nivo ne opadne za par metara, a zatim izvući dečake plutajući, sa pojasevima za spasavanje – ali da je to možda nemoguće, kada se u obzir uzme prognoza o jakim padavinama. Još jedna opcija je da lekari tajlandske vojske ostanu u pećini sa zalihama i održavaju dečake, sve dok nivo vode ne opadne dovoljno da bi mogli da ih izvuku – što bi moglo da potraje mesecima.

Kakve su reakcije?

Uprkos tome što ozbiljni izazovi tek predstoje, vest o tome da su dečaci preživeli je izazvala ushićene reakcije u Tajlandu.

Poruke zahvalnosti međunarodnom timu koji učestvuje u spasavanju, ispisane na brojnim jezicima, preplavile su društvene mreže; u blizini ulaza u pećinu, ekipe obezbeđenja morale su da udalje gomile dobronamernika koji su došli da iskažu svoju podršku.

"Ovaj incident je pokazao jedinstvo naroda Tajlanda“, rekao je tajlandski premijer Prajut Čan O Ča, u reakciji na vest. "Danas je dobar dan za sav narod Tajlanda, uključujući i porodice te dece."