FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Kad vojska traži bolje plate, nešto ne valja u državi Srbiji

Više od dve hiljade ljudi, većinom vojnici i policajci, podržalo je zahteve za boljim uslovima rada i većim zaradama.

Kad vojnici i policajci izađu na ulice, najčešće štite interese svog poslodavca - države. Dešava se, ređe doduše, da se okrenu protiv onog ko im platu daje. U Srbiji je, već drugi put za dve nedelje, na ulici više stotina policajaca i vojnika koji traže baš to - bolje plate i uslove rada.

Posle prvog protesta u Beogradu, kada su predstavnici nedavno formiranog Vojnog sindikata odneli pismo sa zahtevima i svom vrhovnom komandantu, predsedniku Srbije, nezadvoljni reakcijom vlasti, ponovo su se okupili u nedelju da "pokažu narodu kako nas tretira Vlada."

Reklame

- Pretvorili su vojnike u majstore. Vojnik je danas najugroženija kategorija - rekao je okupljenima Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata.

Više od dve hiljade ljudi, većinom vojnici i policajci - ali ne u uniformama, jer im zakonom nije dozvoljeno da u njoj prisustvuju političkim skupovima - i njihove porodice bučno je podržalo zahteve za boljim uslovima rada i većim zaradama.

Iz Vojnog sindikata kažu da je prosečna plata oko 38,000 vojnika - profesionalaca u aktivnoj službi - nešto više od 35,000 dinara, što je oko 20 odsto manje od prosečne zarade u Srbiji. Njihove tvrdnje da svake godine vojsku napušta između 800 i 1,000 ljudi zbog nezadovoljstva materijalnim stanjem teško je proveriti, ali su okupljeni na protestu burno potvrđivali Antićeve reči.

- Tražimo mizerno, i znamo da novca ima. Ne tražimo od građana, već od onih koji ispumpavaju pare u privatne firme - rekao je Antić.

I policiju muče iste muke, ako je suditi po rečima Veljka Mijailovića, predsednika Policijskog sindikata Srbije.

- Guši se profesionalizam… Rešite opremanje policije - pozvao je Mijailović, pozivajući vladu da se "ne bahati."

- Vi nama polažete racune, a ne mi vama - upozorio je on.

I vojni i policijski aktivisti tvrde da su izloženi "pretnjama" i "represiji" i da zbog toga veći broj njihovih kolega nije došao na skup, iako podržavaju zahteve.

- Napreduju fićfirići u službi. (Ali) ovo nije kraj naše borbe, neće nas umoriti pretnjom i represijom - kaže Mijailović. Više puta je ponovljeno obećanje premijera i ministra policije o jednokratnoj pomoći u iznosu od 20 hiljada dinara za policajce koju su trebali da dobiju do prvog juna ove godine. Međutim, to se do danas nije desilo.

Reklame

Fotografije: Stefan Veselinović

Među okupljenima su se našli i predstavnici Nezavisnog sindikata prosvetara Vojvodine. Predsednik ovog sindikata Marko Krnjac, istakao je da policajcima ne treba da bude žao što obećanje nisu dobili napismeno jer su "prosvetari posle petomesečnih protesta dobili i napismeno obećanje, pa ono do danas nije ispunjeno."

- Prosvetari su najugroženiji u državi Srbiji i mi principijelno podržavamo sve opravdane zahteve. Mi tražimo da se ova sirotinja pošteno raspodeli, a ne da neki imaju više, a neki da budu gladni - rekao je Marko Krnjac, predsednik ovog sindikata, za VICE.

Skupština Srbije je juče usvojila budžet za 2017. godinu. U njemu nema predviđenih značajnih povećanja zarada i uslova rada državnih službenika, što vojska i policija jesu. Ministarstvo odbane je ranije saopštilo da da neće biti otpuštanja zaposlenih, a da će početkom 2017. godine svim zaposlenima plate biti povećane pet odsto. Daleko od onoga što traže sindikalisti.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu