žena sa isflekanim uloškom na svom licu
Autorka svih fotografija: Fatima Zora Seri

FYI.

This story is over 5 years old.

Fotografija

Fotografkinja iz Maroka bori se protiv mizoginije u arapskom svetu

Fatima Zora Seri kroz fotografiju nalazi jedinstven način da opiše položaj žena u svojoj zajednici.

Originalno objavljeno na VICE Arabia

Po završetku srednje škole Fatima Zora Seri želela je da studira fotografiju, što bi značilo da mora da napusti svoj rodni grad Nador na severu Maroka. Njen konzervativni otac nije joj dozvolio – smatrao je da devojke ne treba puštati daleko od kuće. Umesto fotografije, ova 23-godišnja žena upisala je Tehnološki institut u Nadoru i zatim se zaposlila kao računovođa u istom mestu.

Reklame

Ali Fatima nije odustala od fotografije. Uz redovan posao, razvila je prisustvo na društvenim mrežama kako bi kreativno razotkrila diskriminaciju sa kojom se suočavaju mnoge žene u njenoj zajednici, pa i ona sama.

U razgovoru sa Fatimom saznali smo šta inspiriše njeno stvaralaštvo, i dobili njeno tumačenje najpopularnijih i najkontroverznijih radova koje je do sada objavila.

fatima

Fatima Zora Seri

VICE: Kao fotograf, zašto si odlučila da se baviš problemima žena?

Fatima Zora Seri: Ja te probleme znam iz prve ruke jer živim u veoma konzervativnom društvu. Cilj mi je da promenim način na koji javnost gleda na žene, način na koji nas tretira. Na primer, moj otac želi da me drži pod kontrolom i brani mi mnogo štošta samo zato što sam žensko. Sećam se koliko sam plakala kad me je po prvi put naterao da stavim hidžab, ali nisam imala izbora. Baveći se fotografijom, širim svest o ovim detaljima sa kojima se suočavamo svakodnevno. Pošto mi nije dozvoljeno da se u značajnoj meri bavim fotografijom, osnovala sam svoj studio kod kuće.

Da li ti je nošenje hidžaba još uvek problematično?

Navikla sam se na to – iako ponekad poželim da ga skinem, to se ne sm. Bitno je da mi ne sprečava bavljenje umetnošću. Naprotiv, nekad mi je čak izvor snage – žena sam pod hidžabom koja raspravlja o kontroverznim temama.


Pogledaj i:


Šta ti porodica kaže?

Svi me prate preko društvenih mreža, deluje mi da im se sviđa moj rad, čak i ocu. Majka je posebno ponosna; veoma smo bliske. Kritike koje su mi upućene uglavnom i ne dopiru od njih, mada ih jest uznemirila poneka moja slika, na primer ona na kojoj tamponom ilustrujem nasilje protiv žena.

Reklame

Šta je tu tampon predstavljao?

Mogla sam da fotografišem i pretučenu ženu krvavog lica, ali sam tamponom želela da kažem da bolovi dolaze sa raznih strana. I da javno pomenem menstruaciju, što je još uvek tabu tema u našem društvu.

An Arab women drinking from juice.

Reci nam nešto o ostalim fotografijama, za početak ova devojka i njen „100% halal sok“?

To je sarkastičan komentar na mantru koja se kod nas često čuje po kojoj je žena obavezna da sakriva svoj „seksi delove tela“. Demonstriramo koliko je to nepraktično, u ovom slučaju žena čak ne može ni da popije sok na cevčicu jer su joj usta pokrivena. Na naočarima su usta kako ne bi morala da skida maramu, a na soku piše da je stoprocentno halal da niko ne bi mogao ništa da prigovori.

1540997924182-fatima-3

A ona sa natpisom „Smara me kad me zovu Avra“?

To je inspirisano američkim projektom I'm tired of.. ., u kom su učesnici sami zapisali problem sa kojima se lično suočavaju. Ideja mi se toliko dopala da sam je prilagodila situaciji u kojoj žena više ne može da podnese da joj govore da je Avra [arapski termin kojim se žene postiđuju kako bi se ponašale i izgledale konzervativno].

Na primer, kolege mi često kažu da spustim glas kad god se oglasim; ili kad mi pramen kose izviri ispod marame, odmah mi skrenu pažnju da ga pokrijem. Čak i koleginice to nekad rade, kažu da parfem ne treba nositi kako ne bismo nepotrebno stimulisale muškarce, ili da treba izbegavati odeću koja naglašava obline. Sve su to komentari iz Awrah zone. Cveće na slici predstavlja lepotu koju žene ne bi morale da kriju.

Reklame
Man holding a newspaper

Za kraj, fotografija na kojoj čovek čita novine?

Mnogi roditelji u ovom kraju ispisuju devojčice iz osnovne škole radi braka, dok sinove šalju da studiraju u inostranstvu. Kad sam bila mala, moje drugarice su se iz učenica pretvarale u domaćice kako bi bile spremne za brak.

Ovo sam pokušala da prikažem jednom fotografijom. Pre svega, muškarci se smatraju važnijim od žena pa tako ona sedi na podu a on se na stolici uzdiže iznad nje. Zatim, on čita novine i kako završi sa kojim listom, zgužva ga i baci njoj, koja papir koristi za potpalu da mi mu skuvala čaj. Htela sam da ilustrujem da je znanje dostupno samo muškarcima.

Hvala, Fatima.

Fatimin rad možete pratiti preko Instagrama.