FYI.

This story is over 5 years old.

Alkohol

Zašto vaš mozak traži da pušite dok pijete

Osećate neobično dejstvo koje nikotin ima na vaše sećanje.
Foto/Flickr-bruger D. Sinclair Terrasidius

Znate taj osećaj. Popili ste dva, možda tri pića. I odjednom vam se javlja posebna glad. Glad koja je kao praznina koju do tada niste primećivali i sada želite da je ispunite nečim toplim. Nečim toliko toplim i prljavim da ćete zažaliti kad se sve završi, ali, gospode, čitav život provodim ne radeći stvari koje ću zažaliti, dopusti mi samo ovu jednu prokletu stvar. Molim te. A najčudnije od svega jeste da vi i ne pušite. Ili veoma retko. Štaviše, možete da izdržite čitave nedelje bez pušenja. Ali onda gucnete malo alkohola i sva se vaša nikotinska strujna kola odjednom aktiviraju. Šta se, dakle, dešava? Zašto vaš mozak to radi? Prema doktoru Džonu Daniju, neuronaučniku i ekspertu za mehanizme adikcije sa Univerziteta u Pensilvaniji, nagon za pušenjem je dvojak. Prvi deo je posledica načina na koji nikotin deluje na vašu memoriju, a drugi je kako nikotin u sadejstvu s alkoholom smanjuje nivoe dopamina. Ta dva mehanizma zajedno čine da vam cigarete deluju primamljivo.

Reklame

Razložimo to malo više, prvo sa dejstvom na memoriju.

Tim doktora Danija je 2009. godine objavio studiju koja je istražila kako nikotin aktivira formiranje puteva memorije. Oni su propustili laboratorijske miševe kroz dva odeljka u kavezu. U jednom odeljku su miševi dobijali dozu bezazlene slane vode, dok su u drugom dobijali dozu nikotina. Ne iznenađuje da su miševi brzo naučili da više vremena provode u odeljku sa nikotinom. Ali najzanimljiviji od svega je efekat koji je nikotin imao na njihove mozgove.

"U poređenju sa injekcijama slane vode, nikotin je pojačavao neurološke veze, ponekad i do 200 odsto", objasnio je doktor Dani. "A to jačanje veza je osnov formiranja novih sećanja. Otkrili smo da nikotin može da pojača neurološke sinaptičke veze samo kad tzv. centri za nagrađivanje pošalju dopaminski signal. I taj proces je ključan za stvaranje asocijacije sećanja." Dakle, s jedne strane, studija je samo podcrtala nešto smo već znali: da zbog aktivnosti od kojih nam je prijatno mi samo želimo da ih ponavljamo. Ali, s druge strane, ona je na neurološkom nivou pokazala kako se naše sećanje na pušenje cigareta urezuje u mozak. I još važnije, kako se sva ta povezana sećanja — kao što je konzumiranje alkohola i druženje sa prijateljima — pomešaju u iste puteve sećanja pojačane nikotinom.

"Sećam se kako sam nedavno završio eksperiment sa kolegom i nas dvojica smo otišli u bar", objasnio je doktor Dani. "Znam ga dugo godina i nisam znao da puši, ali tad je priznao da bi mu baš prijala cigareta. Rekao je da nije zapalio 20 godina, još od srednje škole. Ali sad kad popije par pića, dobije želju da zapali."

Reklame

Dakle, to je jedan od razloga zašto želite cigaretu uz pivo, ali postoji još jedan. I ponovo uključuje eksperimente doktora Danija sa glodarima. Dugo se već zna da, kad se uzimaju odvojeno, alkohol i nikotin povećavaju nivoe dopamina u mozgu. Zbog toga su doktor Dani i njegov tim izneli teoriju da ako se nikotin i alkohol konzumiraju zajedno, nivoi dopamina će još više skočiti. Ali ispostavilo se da se dešava upravo suprotno. Dok se pokazalo da pacovi koji su dobili dozu nikotina konzumiraju više alkohola, njihovi nivoi dopamina su opadali.

Iznenađeni, doktor Dani i njegov tim su ponovili čitav eksperiment. Međutim, na kraju su dobili iste rezultate. Nakon mnogo češkanja po glavi, shvatili su da mešavina nikotina i alkohola zapravo pokreće ispuštanje hormona stresa koji zaustavlja ispuštanje dopamina. Ili jednostavno rečeno: piće i cigarete će vas usrećiti ako ih uzimate odvojeno. Zajedno će vas činiti manje srećnim.

Dakle, razlog zašto ljudi nastavljaju da puše i da piju jeste da bi povratili tu sreću. Teoretski, to je ciklus koji započinje kad alkohol prizove pozitivna sećanja na pušenje. Ali potom konkretno pušenje te cigarete, posle uzimanja alkohola, smanjuje vaše nivoe dopamina. I zato se ponovo javlja želja za pićem kako bi se povratili nivoi dopamina koji izazivaju sreću i čitav ciklus kreće ponovo ispočetka.

Prema doktoru Daniju, ova hipoteza konzistentna je sa drugim opservacijama u vezi sa pušenjem i uzimanjem alkohola. Kako on kaže: "Inspirisao me je rad iz Norveške koji je pokazao da je jedan od najvećih predskazatelja da li će neko biti uhvaćen pijan u vožnji jeste da li je pušio u mladosti." Ali ništa od toga ne daje odgovor na najkrupnije od svih pitanja — da li će vas, ako uz pivo popušite poneku cigaretu, to na kraju ubiti? Kao i uvek, odgovor se krije u nekim prilično nesigurnim statističkim verovatnoćama. I zato nam je doktor Dani izložio još činjenica o ljudima koji puše isključivo kad su u društvu. "Ono što opisujete zove se 'vikend pušač' — neko ko ne puši veoma često, ali to ipak radi u određenim okolnostima", kaže on. "A ja bih vam preporučio da to prosto ne radite. Jer je vrlo, vrlo uobičajeno da ta sporadična navika pređe u redovnu. A tada bi vam bilo zaista teško da ostavite cigarete."

Reklame

Pratite Džulijana na Tviteru ili Instagramu.

Još na VICE.com:

Užasne stvari koje smo pijani rekli partnerima

Vodič kroz "zagrevanje": šta, koliko i gde treba piti pre izlaska

Naučnici su otkrili zašto cigare i alkohol idu tako dobro zajedno