FYI.

This story is over 5 years old.

politika

Ne davimo Beograd: Krivična prijava protiv "Beograda na vodi" zbog rizika od poplava

Čini se da su mnogi zaboravili na katastrofalne poplave 2014. godine. Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd nije, pa su presavili tabak.
Kolaž od fotografija ljubaznošću Inicijative Ne davimo Beograd

Prošlo je više od tri godine od zastrašujućeg talasa poplava koje su pogodile Srbiju, i bez obzira na bombastična uveravanja vlasti da će odvodni kanali biti redovno čišćeni, novi mrežni odvodi napravljeni, a rečni nasipi ojačani, malo se toga ostvarilo. Gradi se, to je najvažnije, poručuju nam sa svih strana. A najvažniji je, šta drugo, Beograd na vodi.

Primetili su građani, brujale društvene mreže, mnogi slikali i upozoravali: pre nedelju dana, na delu obaloutvrde između mosta Gazela i Starog savskog mosta otvorila se rupa dubine najmanje 16 metara, koja je sa sobom povukla i deo nasipa u dužini od 30 metara iznad Savskog šetališta.

Reklame

Ovako je bilo pre početka radova na delu gde će se, jednog dana, nalaziti neki od delova projekta Beograd na vodi.

Pre. Foto ljubaznošću Ne davimo Beograd

A ovako je bilo sedam dana kasnije.

Posle. Foto ljubaznošću Ne davimo Beograd

Ko je rekao nasip? Ko je pominjao poplave? Gradonačelnik Beograda Siniša Mali nije - mada je potvrdio da se deo urušio, ali nas je umirio odmah, rekavši da se to "dešava na svakom projektu, imate problem, ali je bitno da se problemi rešavaju."

I najvažnije: "Radovi ni na koji način nisu stali. Ceo projekat 'Beograda na vodi' ide ne samo po planu nego unapred", reče Mali.

Dobro, shvatili smo. Beograd na vodi nije ugrožen, leto je, kakve crne poplave, kiša pada jednom u deset dana, nivo reke je ispod prosečnog.

Ali ne lezi vraže. Inicijativa Ne davimo Beograd je rešila da presavije tabak i podnese krivičnu prijavu protiv Nikole Nedeljkovića, direktora kompanije "Beograd na vodi" d.o.o., kao i drugih odgovornih lica zbog izazivanja opšte opasnosti, nepropisnog i nepravilnog izvođenja građevinskih radova, a povodom oštećenja obaloutvrde na Savskom šetalištu, takozvanoj. "Sava promenadi".

- Šta se dešava kada predamo upravljanje javnim dobrima privatnoj firmi možda najbolje ilustruje primer nasipa na Savskom šetalištu koji je predat na upravljanje "Beogradu na vodi" - kaže za VICE Dobrica Veselinović iz Inicijative.

Sava je odnela veliki deo obaloutvrde čija je primarna funkcija odbrana grada od poplava, objašnjava on.

- Dosta neodgovorno ponašanje za jedno društvo koje je pre samo tri godine iskuslo "stogodišnje" poplave sa ogromnom materijalnom štetom i ljudskim žrtvama - dodaje Veselinović.

Reklame

Zbog svega toga, usledile su krivične prijave, ne samo protiv glavnih iz preduzeća Beograd na vodi, već i odgovornih iz inspekcije Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja su, i nakon više podnetih prijava, odbila da izvrše nadzor nad nelegalnim radovima koji se obavljaju na desnoj obali Save.

Nadamo se da će se tužilaštvo rukovoditi zaštitom javnog interesa i bezbednošću građana Beograda, i da neće "pokrivati" odgovorne za ovo delo - kaže Veselinović.

Iz "Beograda na vodi" su, međutim, saopštili da je na savskoj obali došlo do "blažeg osipanja novog nabačaja kamene nožice u dužini od oko 30 metara" i to na delu koji je zbog radova zatvoren za pešake.

"Belgrade Waterfront je preduzeo sve neophodne mere, u skladu sa najvišim bezbednosnim standardima, kako bi ovaj deo obaloutvrde bio saniran u najkraćem roku", kažu u saopštenju.

Pominju i neki "novi oblik kamene nožice koji će biti primenjen u daljoj gradnji". Ali opasnost od poplava, ne. Možda imaju uvid u neku dugoročnu vremensku prognozu, pa su sigurni da se Sava neće raspomamiti nikada više.

Još na VICE.com

Slučaj Hercegovačka: godinu dana zaveta ćutanja

Uznemirujuća poruka u poštanskom sandučetu simpatizera Inicijative Ne da(vi)mo Beograd

Ne da(vi)mo Beograd: Skeptični smo prema istini koju ćemo dobiti o Hercegovačkoj