FYI.

This story is over 5 years old.

fejsbuk

44% mladih Amerikanaca je obrisalo Fejsbuk aplikaciju sa svojih telefona

Nova studija pokazuje da mladi prestaju da koriste Fejsbuk aplikaciju na telefonu kao i da menjaju svoja podešavanja privatnosti na platformi.
Fotografija: Shutterstock

Prvobitno objavljeno na Motherboard.

Mnogi Amerikanci su reagovali na skorašnje probleme Fejsbuka sa privatnošću i širenjem lažnih vesti tako da što su smanjili količinu vremena koju provode na platformi. Jedan deo je, pak, obrisao aplikaciju sa svojih telefona, tvrdi nova studija.

Prema studiji koju je obavio Pew Research Center, 54% Fejsbuk korisnika starijih od 18 godina su promenili podešavanja privatnosti nakon talasa vesti da je Fejsbuk dao njihove podatke na koriščenje svojim partnerima, među kojima je bila i ozloglašena Kembridž Analitika.

Reklame

Studija takođe tvrdi da je 42% Fejsbuk korisnika napravilo pauzu u posećivanju, dok je četvrtina korisnika obrisala Fejsbuk aplikaciju sa svojih telefona.

Dalje, prema studiji, broj godina određuje da li su korisnici odlučili da obrišu aplikaciju. Čak 44% mladih korisnika aplikacije (između 18 i 27 godina) je obrisalo aplikaciju u prethodnim mesecima, dok je samo 12% starijih od 65 uradilo isto. Međutim, stariji korisnici su većinski promenili podešavanja privatnosti na platformi, prema studiji.

Fejsbuk je napravio gomilu promena po pitanju privatnosti nakon Kembridž Analitika skandala, među kojima je najznačajnija bila mogućnost da korisnik preuzme kopiju svih podataka koje Fejsbuk ima o njemu. Prema ovoj studiji, samo 9% korisnika je to uradilo.

"I pored toga što je ovaj procenat mali, ovi korisnici su jako zabrinuti zbog pitanja privatnosti," rekao je istraživač Endri Perin. "Otprilike polovina korisnika koji su preuzeli kopiju svojih podataka (47%) je obrisalo aplikaciju sa telefona, a čak 79% je promenilo podešavanja privatnosti."

Fejsbuk nije hteo da komentariše studiju.

Ova saznanja (metodologiju možete preuzeti ovde) su proistekla iz studije u kojoj je učetvovalo 4,594 odraslih Amerikanaca. Studija je objavljena istog dana kada je šefica Fejsbuka Šeril Sendberg svedočila u američkom Senatu o pitanjima moderacije i privatnosti na platformi.

Fejsbuk je redovno izložen kritici ne samo zbog Kembridž Analitika skandala već i zbog pretnji medijima koji su izveštavali o skandalu. Takođe, platforma je kritikovana zbog toga što se lažne vesti i dezinformacije šife preko nje, i u Americi ali i na Filipinima.

I dalje se ne zna koliko je Fejsbuk pretrpeo zbog svih ovih skandala. Vrednost kompanije se oporavila nakon pada na berzi kada je skandal eksplodirao, a druga studija tvrdi da je samo četvrtina korisnika smanjila vreme koje prevodi na platformi.

Ipak, iako Fejsbuk iznova obećava da "uči" na greškama, očigledno je da jedan broj korisnika, i to prilično velika grupa, smatra da je eliminacija Fejsbuka iz njihovih života najbolje i najefikasnije rešenje za probleme koji proističu iz korišćenja ove platforme.