FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Istorijski događaj: Kraj rata na Korejskom poluostrvu

Dvojica predsednika potvrdila su u zajedničkom saopštenju da je njihov cilj “potpuna denuklearizacija Korejskog poluostrva”.
Fotografija: via KCNA/ Reuters

Kim Džong Un je ovog petka ušao u istoriju kao prvi severnokorejski vođa koji je od 1953. ušao u Južnu Koreju, tačnije u demilitarizovanu zonu koja deli ove dve zemlje. A njegov potez je još više istorijski s obzirom da su on i predsednik Južne Koreje Mun Džae In postigli sporazum o denuklearizaciji i kraju rata na Korejskom poluostrvu, koji je počeo još 1950. i tehnički se nikada nije završio.

Dvojica predsednika potvrdila su u zajedničkom saopštenju da je njihov cilj “potpuna denuklearizacija Korejskog poluostrva”, navodi agencija Associated Press.

Reklame

Nakon decenija ratnog natezanja, testiranja raketa, bombardovanja, atentata i pretnji, potrebno je ići laganim koracima ka tome. Ali pošto je Kim pristao da okonča Korejski rat i reši se nuklearnog arsenala, bio je to korak u pravom smeru.

Kim je rekao da su ga "obuzele emocije" kada je prokračio betonski prag koji predstavlja granicu između dve Koreje.

Većina problema ovih dveju zemalja može da se prepiše načinu na koje su razdvojene.

“Razdvajanje Koreje je bilo neočekivano bez presedana”, kaže Čarls King Armstrong, istoričar sa Kolumbija univerziteta. “Koreja je pre 1945. bila jedinstvena država duže od hiljadu godina.”

Potrebno je bilo samo pet godina da građanski rat preraste u veliki sukob oko širenja komunizma. Rat koji je razarao jednako Severnu i Južnu Koreju i u kome je živote izgubilo milion ljudi, “okončan” je primijrem koje je Kim Džnog Unov deda potpisao 1953. Primirje je potpisano u istom selu u kom su se današanji lideri sastati.