Kultni heroji: Igor Milanović

FYI.

This story is over 5 years old.

Sport

Kultni heroji: Igor Milanović

Igor Milanović nije bio vaterpolista. Igor Milanović je vaterpolo.

IME I PREZIME : Igor Milanović

DATUM I MESTO ROĐENJA : 18.12.1965. godine u Beogradu

SPORT I POZICIJA : vaterpolo, dominator

KULT JE ZATO ŠTO JE … : zato što je Igor Milanović, aman.

Milanović…Šimenc…Milanović…MILANOVIĆ….MI LA NO VIĆĆĆĆĆĆ GOOOOOOOOOOOOL! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! JUGOSLAVIJA JE PRVAK SVIJETA!!!!!!

Ako ste stariji od trideset godina, ili ste dovoljno puta u životu gledali "Sećanja" na SOS-u, gornja rečenica legendarnog Milorada Đurkovića sasvim vam dovoljno govori o svemu. Te 1986. godine u Madridu, SFR Jugoslavija postala je prvi put u svojoj istoriji prvak sveta, a gol za pobedu je posle četiri produžetka pogodio tada dvadesetogodišnji Igor Milanović.

Reklame

Znate, ovo vam sad može zvučati neverovatno, ali postojao je i taj period u istoriji u kojem Jugoslavija/SRJ/SCG/Srbija nije harala svetskim vaterpolom i bila unapred upisana kao osvajač bukvalno svega što postoji. Trpeli su "plavi", uz izuzetak olimpijskog zlata '68., razne dominantne ere Sovjetskog Saveza, Mađarske, Italije, Španije i inih, ali početkom osamdesetih došlo je vreme da se sve to naplati. Došla je naša nova, moćna generacija, čija su glavna lica bili Šibenčanin Perica Bukić, zatim Dubravko Šimenc, Aleksandar Šoštar.

I Igor Milanović.

Ako se danas po prvi put upoznajete sa likom i delom Igora Milanovića, odmah ću vam skrenuti pažnju na jednu stvar. Igor Milanović nije bio vaterpolista. Igor Milanović je vaterpolo. I nema dalje. Jer sve što je ikada postojalo on je osvojio, i kao igrač i kao trener. Danas je relativno česta pojava da postoji neki naš razbijač koji je osvojio apsolutno sve. E, pa, Igor vam je rodonačelnik te kategorije "srpski vaterpolista koji je demolirao ostatak sveta".

Na klupskom planu, Igor je osvajao domaće titule sa četiri različita kluba - Partizanom, u kojem je proveo i najviše vremena, Mladosti iz Zagreba, Crvenom Zvezdom i Budvom. Tri Evrolige, jedan LEN Kup. Kao trener, vratio je titulu prvaka Evrope u Beograd posle ravno trideset i pet godina, osvojivši najvredniji pehar sa Partizanom 2011. godine. Impresivno, složićete se. Ali sve je to relativno "mršavo" naspram njegove fantastične reprezentativne karijere.

Reklame

U 349 utakmica za nacionalni tim, mahom SFRJ, a pomalo i SRJ, postigao je 540 golova. Sa devetnaest godina je bio član zlatne vaterpolo generacije iz Los Anđelesa, prve posle već spomenutih "Meksikanaca" iz '68, a dve godine nakon toga doneo je Jugoslaviji prvu titulu svetskog prvaka. U Seulu '88 je ponovljeno zlato, a '91 je Jugoslavija prvi put postala i evropski prvak. Da se neko u to doba setio da zaigra sa dva golmana, Igor bi im stavio rutinskih pet-šest komada. Toliko smo moćni bili i mi, i on.

Kada se naša zemlja posle osmogodišnjeg olimpijskog izgnanstva vratila u elitu, upravo je Milanović bio barjaktar na ceremoniji otvaranja. Nažalost, na tom turniru nismo uspeli da uzmemo medalju - Igor je odmah nakon tih igara otišao u penziju, sa svega trideset godina. Mogao je on možda još malo da odigra, i uzme još nekolicinu trofeja. Ali odlučio je ipak da ode od igre na vreme. Ionako je bio najveći ikada.

Voleli smo Igora kao najrođenijeg - zbog vaterpola, a bogami i zbog činjenice da se van bazena često mogao spaziti po kafanama i gradskim žurkama. A znamo svi mi da je kod nas taj "vansportski" deo u mnogim slučajevima jednako bitan kao i onaj sportski.

U svakom slučaju, danas je Srbija mega-super-turbo sila u vaterpolu, i momci kao što su Gocić, Filipović, Prlainović, Pijetlović, Nikić i drugi s pravom važe za najveće na svetu. Vrlo je verovatno, doduše, to da su svi oni uopšte poželeli da se bave ovim sportom tako što su kao mali gledali snimke iz Madrida ili Seula, i imitirali onaj Igorov gol Italijanima dok su ih roditelji kupali u kadi.

Reklame

DODATNO GRADIVO : čudno je to, daš hiljade golova, osvojiš desetine titula, a opet, kada neko kaže "Milanović", misli verovatno na već toliko puta spominjani gol Italijanima u Madridu. Ali sumnjam da Igoru to lično smeta. Ipak je reč o jednom od najikonskijih momenata jugoslovenskog i srpskog sporta svih vremena.

Još na VICE.com:

Kultni heroji: Dejan "Rambo" Petković

Kultni heroji: Haris Brkić

Totalni fudbaler, totalni pobunjenik: Johan Krojf, ponos Katalonije