Kako je britanska studentkinja počela da radi za ISIS

FYI.

This story is over 5 years old.

politika

Kako je britanska studentkinja počela da radi za ISIS

O preobražaju iz Tube Gondal u Um Mutanu al-Britaniju, njenim rečima

Marta prošle godine, nepuna dva meseca po dolasku u Siriju, Um Mutana al-Britanija tvitovala je svoju sliku pod burkom i sa puškom u rukama. Prateći tekst glasio je „Živim život istinske slobode". Ali ne tako davno, uživala je u drugim vrstama slobode; nosila je šminku, upražnjavala seks, navodila da najviše voli „da se zezam sa društvom, spavam, jedem & duvam."

Um Mutana rodila se kao Tuba Gondal pre 22 godine u britansko-pakistanskoj porodici, a odrasla je u istočnom Londonu. Do kraja 2014. studirala je engleski na Univerzitetu Goldsmits. Danas živi u Raki kao udovica palog vojnika Islamske države. Njen otac, Mohamed Bašir Gondal, medijima je rekao samo da mu je ćerka još živa i u Siriji; odbio poziv na razgovor povodom ovog teksta.

Reklame

Um Mutana inače redovno koristi Tviter, ali jedan od poslednjih tvitova zabeležila je sredinom marta prošle godine, kada je odala počast svom preminulom suprugu; Abu Abas al-Lubnani je bio vojnik Islamske države poreklom iz Libana, deo onlajn operacije kojom su se žene i devojke iz Britanije vrbovale za put u Siriju gde bi postale „supruge džihadista" i izrodile novo pokoljenje ISIS boraca. Kao i njena zemljakinja Seli Džons tj. Um Husein, bivša pankerka iz Kenta koja se u Siriju zaputila 2013, Um Mutana obavlja propagandne i regruterske aktivnosti za Islamsku državu. „Sestre", tvitovala je u septembru, „ako vas ozbiljno zanima Hidžra [migracija na ISIS teritorije] ali ne znate kako da napustite Dar ul Kufr [„neverničke zemlje"], znajte da način postoji. Obratite mi se privatno."

Prošle godine Um Mutana je izrazila oduševljenje prilikom da poseti vojni kamp i prođe obuku za korišćenje vatrenog oružja. Pošto su ISIS promenili stav i počeli da šalje žene u bitku, postoji realna mogućnost da ona stečeno znanje sprovede u delo – na Tviteru je više puta tvrdila kako bi bila spremna za tako nešto. Povodom novembarskih napada u Parizu, gde su ISIS operativci ubili 130 lica, Um Mutana je na Tviteru zavapila: „Da sam samo svojim očima videla kako taoce sinoć ubijaju. Bilo bi prelepo."

Um Mutana al-Britanija, drugim rečima, luda je ko struja. Ali ko je Tuba Gondal? Kako se Tuba pretvorila u Um Mutanu i dalje je u neku ruku misterija. Daily Mail je objavio anonimne tvrdnje bivše koleginice sa fakulteta koja kaže da je Tuba pušila, održavala tajne veze sa mladićima, i obožavala pop muziku. Pre dve godine, odjednom je „počela da kači citate iz Kurana po Tviteru i da priča o veri."

Reklame

Tuba Gondal, via Bebo

Za sada je jasno samo da je Tuba „ponovo rođena" muslimanka, odnosno da je živela sekularnim životom pre nego što se vratila veri. „Alhamdulila na Islamu," tvitovala je novembra 2014., „bejah zalutala pre njegovog blagoslova, sad sve ponovo ima smisla". Na Fejsbuk nalogu, koji je u vreme pisanja ovog teksta još bio aktivan, navodi tačan datum svog verskog preobraženja: „16. 11. 2012.: dan kada me je Alah vratio Islamu, hamdulila."

Ova prekretnica joj je zauvek promenila život. Toliko je značenja pridala tom danu da ga je detaljno opisala na audio snimku 2013, na zahtev Tviter sledbenika, dve godine pre nego što će otići u Siriju. Primerak nam je dostavila jedna od osoba kojima ga je poslala. Ovaj snimak od četrdesetak minuta živopisno slika rane dane njene metamorfoze, nagoveštava određenu tvrdoglavost i emotivnost kakve se primećuju i u kasnije razvijenom liku Um Mutane.

„Za početak, opisaću vam kako sam razmišljala i ponašala se, mada neću detaljno da opisujem svoje grehe," počinje ona. „Oko [trinaeste-četrnaeste] sam počela da, znate već, odbijam poslušnost.  Pušila sam, prešlo mi je u naviku, skoro u zavisnost. Vukla sam se da lošim društvom, sa momcima, bilo je tu svakakvog harama… A tek kad sam upisala fakultet, tu sam imala punu slobodu, nosila sam šta god sam htela. Sa vremenom je bilo sve gore i gore – pirsing – nisam ni mislila o tome što radim, ništa haya [skromnost], ništa ograničenja."

Reklame

Na snimku pominje da su joj svi u porodici bili vernici, „ali ja nisam bila kod kuće da bih to shvatila, nikakvu vezu sa njima nisam ostvarila. Jesam verovala u Alaha ali ništa više. To nije prava vernica. Danas, naravno, znam da sam se tada izgubila. Kad bi mi kroz misli prošao islam, ja bih to potisnula. Kad bih pomislila da bi mogla da pokrijem lice, potisnula bih to i rekla sebi ne, nisi to ti, nisam to ja."

Tek se onog dana 2012. godine, kada joj je bilo osamnaest, Tuba zaista okrenula veri. Na času su pričali o zaštiti životinja i klanju u prehrambenoj industriji, a njoj je zasmetalo kada je „učitelj ateista" pomenuo da je ubijanje životinja strujom najhumanija metoda.

„Halal je bolji", usprotivila se ona. „Tu smo ušli u vatrenu raspravu (…) a onda je on rekao ono što nikad neću zaboraviti. Nikada. I danas se sećam tih reči, svakog dana mi prođu kroz dušu. Rekao je 'Ko si ti da pričaš o islamu kad slediš samo ono što ti odgovara, a sve ostalo ignorišeš?' Pred celim razredom, pitao me je da li se molim pet puta dnevno – ja sam bila u šoku. Rekla sam samo 'Kako se usuđujete da me to pitate, ja vama ne odgovaram, ja odgovaram samo pred Alahom!

Na snimku, Tuba je briznula u plač. „Nikad ranije tako nešto nisam izgovorila. Čim su mi reči izašle iz usta, srce mi se spustilo u pete. Zazvonilo je za kraj časa, a ja sam požurila da prva pobegnem iz učionice. Videla sam šta imam obučeno i zapitala se, kako bih ovakva pred Alaha? Šta sam dobro u životu učinila?"

Reklame

Istog dana, prišla je muslimanki pokrivenog lica iz istog razreda, raspitala se o veri i džilbabu – dugoj odori koju je nosila; Tubi se dopalo kad je čula da je džilbab bio krojen po meri. Dan kasnije, njena nova drugarica donela joj je jedan da proba, kao i maramu. „Bukvalno sam se zaljubila," kaže ona o trenutku kad se po prvi put videla u ogledalu. „Osećala sam se kao nova osoba, čista i nevina i srećna."

U maju 2013. Tuba je tvitovala o tome kako sažaljeva „jadne duše ateista",ali već krajem 2014. podržavala je pokolj nevernih civila.

Pre nego što je izašla iz WC-a, izvadila je cigarete iz torbe i bacila ih u đubre. Takođe je povadila sve pirsinge. Kad se po prvi put prošetala hodnicima fakulteta u džilbabu, nije joj bilo lako. „Svi su me preko gledali", priseća se. „A na vratima sam zatekla svoju najbolju drugaricu – bile smo jako bliske, svašta smo prošle zajedno. Zapitala sam se kako će reagovati, jer sam još tog jutra bila ista kao i ona – duvala, družila se sa muškarcima, oblačila se neprimereno. Rekla sam sebi, moraš da vidiš šta će da kaže. Moraš da se suočiš sa njom. Čim me je videla, pitala je 'Šta to nosiš, jebote?' A ja sam zaćutala. Nisam znala šta da joj kažem. U sebi sam mislila 'Kako može tako da mi se obrati – zar nismo prijateljice?'"

Seća se da joj je jedan od dečaka iz istog društva rekao da neće izdržati ni dva dana. „Rekla sam mu dobro, videćemo, i otišla. Alah mi je tu pokazao ko su moji pravi prijatelji. Od tog dana, odričem se svega što je haram."

Reklame

Ali u kom trenutku je Tuba usvojila radikalnu verziju islama koju ISIS propagira, kako je od ove tačke pa do odlaska u Siriju dospela za samo dve godine? Na snimku o tome ne govori, ali ne deluje kao da se to desilo preko noći. U maju 2013, tvitovala je kako sažaljeva „jadne duše ateista", ali već krajem 2014. počela je da podržava pokolj nevernih civila. Šest meseci pre odlaska u halifat, vidi se jasna promena u tonu i tematici tvitova. Od tog vremena se uglavnom bave Sirijom, nesputano su ratoborni, čak otvoreno podržavaju neke od zlodela Islamske države kao što je pogubljenje Alana Heninga 2014.

Negde tokom 2014, Tuba je počela da obožava američkog džihadistu i propovednika Anvara Avlakija, čije teološke i političke stavove je analizirala na Tviteru. Avlakija je u Jemenu ubio dron 2011, a Tubina idolizacija mučenika tri godine kasnije privukla je pažnju tada još aktivnog CSCC, američkog Centra za stratešku kontraterorističku komunikaciju. Pošto je ona 29. oktobra 2014. Tvitovala „Nikad te nećemo zaboraviti! Amerika te je ubila, ali još si nam najvažniji!", iz CSCC su odgovorili: „Avlaki, još jedan licemer koga nude kao simbol pobožnosti, je bar sedam puta posećivao prostitutke."

Krajem 2014, Tuba je sasvim prihvatila ideologiju Islamske države, i potpuno se udaljila od mejnstrim društva. Ne znamo šta se od toga prvo desilo, indoktrinacija ili otuđenje. Niz tvitova iz novembra 2014. opisuje incident na jednom od univerzitetskih seminara. Pričali su o feminizmu, predavač je tražio da feministi u publici dignu ruku, a Tuba je nije podigla. Ovo je privuklo pažnju.

Reklame

„Praktično su se sve ustremile na mene," pisala je. „Objasnila sam im, kad biste samo znale gde vam je mesto kao ženama, kad bi sledile šerijat… Feministkinje ne znaju šta rade! Misle da sam sa druge planete jer sam pokrivena muslimanka, ali baš me briga". Jasno je iz ovih i mnogih drugih tvitova da je zaključila kako joj više nije mesto u Britaniji, gde je pobožna vernica konstantno izložena sumnji.

Um Mutana al-Britanija u Siriji, via Twitter

Tema koje se Um Mutana u tvitovima često dotiče je iskvarenost sveta u kom živimo. Februara 2013. okačila je devetominutni snimak u kom strastveno upozorava na opasnost od zavodljivog materijalnog sveta – duniya, kako ona to zove.

„Kao vernica, ja živim unutar određenih okvira; ne smem prosto da radim šta mi padne na pamet, šta mi želje nalažu… Ne dozvoljavam materijalnom da mi postane jedini izvor sreće i zadovoljstva (…) Kako je moguće da toliko vernika živi grešno, krši božija pravila, opija se, kocka se, izlazi u grad? Da li je to zato što više cenimo duniya? Valja ostati čvrstom i snažnom, valja poštovati Alaha čak i više nego samu sebe."

Polna doličnost je još jedna tema o kojoj često postuje. U septembru 2014 na Fejsbuku je izjavila: „Imam tačno NULA muških prijatelja na Fejsbuku, a tako će i ostati. Zašto bih dozvolila muškarcima da se ovde sa mnom 'sprijatelje', da mi pišu komentare i šalju poruke? Ja to treba da svedem na minimum, a ne posle da se žalim kako me muškarci kontaktiraju. Mene niko muškog pola ovde ne može da kontaktira. #NoFreeMixing važi onlajn kao i oflajn. Smerno pogled dole."

Reklame

Ovde je jasna lična reakcija na osobu kakva je nekad bila – bezbrižna devojka lakog morala koju su više interesovale žurke nego burke. Erik Hofer u True Believer (1951.) kaže kako „masovni verski pokreti, posebno dok su još u aktivnom reformskom periodu, ne obraćaju se onima koji sebe žele da uzdignu i ojačaju, već onima koji sebe ne vole i ne žele", koji svoj prethodni identitet vide kao „neoprostivo iskvaren". Reklo bi se da je upravo to Islamska država pružila Tubi: priliku da sebe prezre i od sebe pobegne. Iskupljenje. Ponovno rođenje.

Smatra se da je Šamima Begum, jedna od tri devojke koje su iz istočnog Londona prebegle u Siriju februara 2015., bila u kontaktu sa ISIS regruterkom Asom Mahmudom (poznatijom kao Um Lait) koja je među prvima pristupila Islamskoj državi – od 2013. bilo ih je šezdesetak. Tviter aktivnosti Tube Gondal ukazuju na to da je i ona stupila u kontakt sa Mahmudom. Malo je verovatno da je radikalizovana tim putem, ali moguće je da su zajedno organizovale put u Siriju. Ne zna se kakvu je ulogu u radikalizaciji i organizaciji puta imao regruter Abu Abas al-Lubnani, za kog se Tuba kasnije udala.

Septembra 2014, Tuba je počela da piše blog pod naslovom „Iz tmine ka svetlu". Za sebe tu kaže da je „studentkinja, sestra, i pre svega muslimanka". U prvom postu najavljuje da će uskoro izneti „jedinstvenu i emotivnu ispovest o mom povratku islamu."

Ispovest nikad nismo dobili, blog je napušten, a par meseci kasnije Tuba se vratila društvenim mrežama kao Um Mutana al-Britanija, promoter aktivnosti takozvane Islamske države.

Pratie Sajmona Kotija na Twitteru.

Zašto je radikalni Islam primamljiv tolikim ljudima

Kako se osećaš kad ti decu na silu odvedu u ISIS

Pripremale su duše za smrt

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu