FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Ako nećete da vas spale ili pokopaju, možete da završite u kanalizaciji

Napokon imate priliku da se u zagrobnom životu kupate sa fekalijama vašeg komšije.
foto: Flickr / Lynda

Mali kanadski grad Smit Fols u blizini Otave je ovih dana odobrio novi sistem pogreba – rastvaranje ljudskog tela hemikalijama i odlaganje ostataka pravo u kanalizacioni sistem.

Firma AquaGreen Dispositions, koja se, pogodili ste, pre svega zalaže za ekološke vrednosti, udružila se sa pogrebnom kompanijom Hilton's Unforgettable Tails koja je dosad ovaj način sahranjivanja primenjivala isključivo na kućnim ljubimcima. Međutim, sada su ove dve kompanije dobile i zvaničnu dozvolu da, uz pomoć moćnih alkalnih rastvora, od vašeg tela naprave groznu smrdljivu kašu i za njom povuku vodu.

Reklame

Možda je i krajnje vreme da zaboravimo na ideju romantičnog odlaska sa ovog sveta. Pored tradicionalnog spokoja u drvenom kovčegu par metara pod zemljom uz cveće, sveće, narikače koje vam bleje nad glavom i porodicom koja se prežderava i zabada pljuge u vašu humku, ljudi su oduvek voleli da od svoje smrti naprave posebne događaje. Neki su spremni da, i nakon smrti, izmaltretiraju članove svoje porodice da, recimo, njihove kremirane ostatke prevezu 5.000 km samo da bi bili rasuti na plaži na kojoj su se prvi put poljubili sa svojom dugogodišnjom dragom. Ljubav prema prirodi, ili prosto preveliki uticaj filma Avatar, ljudima je dala ideju da nakon smrti njihov pepeo bude pomešan sa nekim semenjem i zasađen kako bi se 'preporodili' u drvo. E pa sad umesto da vaši posmrtni ostaci postanu lišće koje se njiše na prolećnom povetarcu, imate priliku da se u zagrobnom životu kupate sa fekalijama vašeg komšije. Pa izaberite.

foto: Flickr / Michael Heiss

Glavni argument za ovaj bizarni pogreb je ušteda energije koja se inače troši prilikom kremacije. Čak 250 kg štetnog ugljen dioksida se ispušta u atmosferu prilikom prosečne kremacije, dok novi pristup ima nultu emisiju štetnih gasova.

"Ovako se vaše telo vraća u svoje prirodno stanje", kaže vlasnik Dejl Hilton CBC News-u. "To je isto kao kada ste sahranjeni u zemlju, ali umesto raspadanja od 15, 20 godina, proces mnogo brže traje. I sve je u skladu sa ekologijom", zaključuje čovek koji želi da vas vaši potomci koriste kao đubrivo u bašti.

Zanimljivo je što se veštački udovi, implanti ili bilo kakav hirurški materijal koji pokojnik ima u telu ne rastvaraju u ovom procesu. Oni se odvajaju i šalju u zemlje trećeg sveta u kojima manjkaju dotični materijali. Znači, osim što ćete umesto u raju, završiti u mulju Dunava, vaš veštački kuk bi lako mogao da se nađe na osovini nekog 'utegnutog' Punta iz Šapca.

S obzirom na globalni trend ekološke osvešćenosti, posao male kanadske firme za sada svakim mesecom sve više raste i samo je pitanje kada će groblja širom sveta ostati bez posla pošto će se pogrebi isključivo održavati u našim toaletima.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu