FYI.

This story is over 5 years old.

Ishrana

Žao nam je, vegani, naučnici kažu da i biljke osećaju stres

Da, tako je. Tvoj smuti od kelja je možda napravljen od izmučene, stresirane biljčice.

Stalno nam govore kako bi svet bio mnogo bolje mesto ako prestanemo da jedemo pileća krilca, gurmanske pljeskavice i duple čizburgere i prepustimo se čarima vegetarijanskog načina života.

Ali kad tvoj prijatelj vegan sledeći put krene u detaljno opisivanje svih tragedija koje tvoje jedenje mesa izaziva a ti sve vreme grickaš sendvič sa pršuticom, evo ti oružje da im zbrišeš taj propovedački osmeh sa lica i froncle salate sa usta o istom trošku. U novom istraživanju Univerziteta u Kopenhagenu, objavljenom prošle nedelje, tvrdi se da biljke osete stres kada rastu na hladnom.

Reklame

Da, tako je. Tvoj smuti od kelja je možda napravljen od izmučene, stresirane biljčice.

Tokom studije objavljene u Journal of Pineal Research istraživači su koristili melatonin, hormon koji kontroliše obrasce spavanja i kretanja kod ljudi, na biljke ječma preko lišća, ali i zemlje u kojoj su posađene. Potom su posmatrale efekte na nivo kiseline (ABA), u hormonima biljke "koji igraju važnu ulogu u odgovoru na stres od okruženja, te, na primer, usporava rast biljke da bi je zaštitio od hladnih uslova tokom zime."

Rezultati su pokazali da melatonin deluje kao pilula za opuštanje za mučeni stresirani ječam. "Melatonin nanet spolja doveo je do veće koncentracije kiseline kod biljaka koje su rasle u sušnim delovima zemlje, nego kod drugih biljaka izloženih hladnom stresu… Kombinacija melatonina i kiseline dovela je do boljeg zadržavanja vode u biljkama."

Istraživači iz Kopenhagena nisu prvi proučavali koliko su biljke svesne sopstvenog okruženja i njihove reakcije na spoljne faktore. Čak se i Holivud uključio u akciju, novim dečijim filmom—zabrinjavajuće nazvanim Žurka za kobasice— koji istražuje užasna iskustva povrća dok ga ljuštimo, kuvamo i jedemo.

Dok filmska industrija donosi još razloga da deca ne jedu povrće, istraživači iz Kopenhagena se nadaju da će njihovi nalazi o stresu kod biljaka pomoći kontroli useva u ekstremnim klimatskim uslovima. Ksjangnan Li i Fulaj Liu, fiziolozi biljaka i koautori studije, izjavili su da je "regulisanje proizvodnje melatonina u biljkama u sušnoj fazi možda pristup koji bi mogao da ojača podnošljivost stresa kod useva u klimatskim uslovima u budućnosti."

Dakle, kad tvoj bezmesno jedući ortak sledeći put krene da guši kako je pirinač sa karfiolom do jaja, podseti ga na težak život koje te jadne biljčice, ostavljene u hladnoj zemlji da se tresu na vetru moraju da trpe. I ne zaboravi onaj sveznajući osmeh.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu