FYI.

This story is over 5 years old.

VICE vodič za sad i odmah

Delfini u Australiji navodno vole da se urade žvaćući otrovnu ribu naduvaču

Neki naučnici veruju da otrov ove ribi ima efekat omamljivanja ili trnjenja, koji delfine dovodi u nekakvo stanje transa.

Kao što su i ljudi provalili kako da izvuku halicinogena dejstva iz bukvalno svega, izgleda i da delfini imaju svoj porok. Grupa delfina snimljena je na obali Australije kako kruži oko naduvače, ili fugu ribe, očigledno pokušavajući da se urade, izveštava WAtoday.

Krista Nikolson, naučnica sa Murdok Univerziteta koja posmatra delfine južno od Perta, istakla je da mladunci vole da zadrže fugu ribu – poznatiju kao naduvaču – u ustima par sati, a zatim je dodaju okolo, jer navodno ima opojni efekat. Naduvača sadrži toksin poznat kao tetrodotoksin, koji je ekstremno opasan za ljude. Ali naučnici veruju da male doze mogu dovesti delfine u stanje poput transa.

Reklame

Ovaj fenomen nije nov. Biološkinja Liza Stajner je uočila istu stvar kod delfina u Portugalu još 1995. godine. BBC-ev dokumentarac iz 2014, Delfini: Špijuni u kapsuli, prvi je u kom je snimljeno ovakvo ponašanje.

"Ovo je bio slučaj kada su mladi delfini namerno eskperimentisali sa nečim za šta znamo da je toksično", izjavio je za Sandej Tajms zoolog Rob Pili, koji je bio uključen u produkciju. "Nakon žvakanja ribe i dodavanja iste, počeli su da se ponašaju krajnje čudno, viseći sa svojim nosevima na površini, kao da su fascinirani sopstvenom refleksijom."

Nikolson ipak spori da otrovi izazivaju trans, smatrajući da te hemikalije samo utiču na to da delfini osećaju ukočenost. Takođe je istakla da se delfini iz te oblasti igraju sa morskom travom i  krabama na sličan način kao sa naduvačama, pa ova riba pre služi kao igračka nego kao droga.

Ali možda postoji zavisnik u sredini. Nikolsonova kaže da jedan od delfina koga ona prati pod nazivom Habster, zaista voli da se igra sa naduvačama. Primetila je da nastavlja sa tom aktivnošću čak kada ostatak njegovog jata ode na otvoreno more bez njega.

Delfini nisu jedine životinje koje uzimaju različite supstance kako bi se dobro proveli. Irvasi u Sibiru su veliki fanovi halucinogenih pečuraka, Amanita muscaria, koja raste u oblasti u kojoj oni žive. (Da li možete da ih krivite?) I kenguri u Tasmaniji su poznati po tome da jedu mak, zatim trče u krug i onesveste se. Dok je ovo neizbežno za životinje u divljini, ne znači da vašim kućnim ljubimcima treba da date bilo šta jače od mačje trave.

Još na VICE.com

Fotografije životinje koje ne znaju šta je gracioznost

Želite da se sprijateljite sa psima? Pustite rege muziku

Pitali smo ljude u londonskom zoološkom vrtu za koje bi im životinje bilo drago da zauvek nestanu