Tehnologija

Ova alatka pokazuje kako se rezultati pretraga na Guglu razlikuju od države do države

'Search Atlas' omogućava da vidiš šta postoji i izvan algoritma koji ti je Gugl namenio.
Screen Shot 2021-07-07 at 12
Fotografija: Search Atlas

Istraživači su razvili alatku za pretragu koja pokazuje kako bi Gugl pretrage izgledale u različitim državama ili na različitim jezicima, što pokazuje da se algoritmi značajno razlikuju u zavisnosti od toga gde ste.

Search Atlas omogućava korisnicima da vide ono što ne bi inače videli, jer Gugl korisničke podatke stvara na osnovu lokacije, jezika i istorije pretrage. Ova alatka je stvorena kao deo istraživanja koje su sprovela dva studenta doktorskih studija sa Karnegi Melon Univerziteta i MIT-a.

Reklame

Guglov algoritam za pretrage već rangira i prioritizuje određene sajtove u okviru rezultata pretrage, što je možda motivisano dizajnerovim akademskim, političkim i finansijskim interesima. Stvaraoci Search Atlas alatke pozivaju korisnike da obrate pažnju na to kako “njihovi onlajn životi postoje uslovljeni tehnološkim infrastrukturama i geopolitičkim režimima.

“Alatke za pretragu pokazuju svet kakav jeste, ali ga i remapiraju, određujući koje će informacije korisnici videti, a koje ne. Mi smo izgradili Search Atlas kako biste mogli da vidite izvan tih granica”, kaže Ketrin Je, studentkinja doktorskih studija na Karnegi Melon Univerzitetu i jedna od stvaralaca ove alatke na svom Tviteru.

Ona i Rodrigo Okigame, student doktorskih studija na MIT-u stvorili su Search Atlas kako bi se mogle posmatrati razlike u rezultatima koje Gugl prikazuje, čime kontroliše koje će informacije korisnici moći da vide.

Gugl je mnogima postala destinacija kada žele da saznaju bilo šta novo. “Dominantan je, i ne preispituju ga ni ljudi koji kritički razmišljaju o tehnologijama, već ignorišu ovaj veliki problem, koji je zapravo pretraga”, rekla je Je za Motherboard. 

Na primer, korisnicima u Indiji region Kašmir biće prikazan kao deo teritorije Indije, ali kada se pretražuje u Pakistanu, granica je tačkasta.

Okigame i Je koristili su Search Atlas kako bi pretražili određene teme i pokazali najveće geopolitičke razlike, kao što su pitanje Boga i borba protiv klimatskih promena. Pretraga Trga Tiananmen u Ujedinjenom Kraljevstvu i Singapuru izbacuje fotografije vojnika i čuvenok Tenk Mena, a kada se ista stvar pretražuje u Kini, rezultati pokazuju samo promotivne i turističke fotografije ovog trga.

Je kaže da Gugl generiše rezultate pretrage tako što prikuplja podatke sa svih sajtova i pravi ogroman indeks podataka. Ipak, Gugl je istraživanje njihovih sopstvenih podataka učinio gotovo nemogućim.

Veličina ove kompanije i monopol nad podacima koji poseduje takođe je čine dominantnom na tržištu - gotovo da se čini kao da nema drugih pretraživača osim Gugla. Ipak, Je kao potencijalnu alternativu navodi sajt DuckDuckGo, koji ne prikuplja podatke korisnika, ali je njegov nivo efektivnosti daleko manji u odnosu na Guglov.

“Ovo zaista pomaže ljudima da prošire svoj pogled na svet”, rekla je Je. “Ovo je veoma mali korak, ali je jedan od prvih koraka koji moraju biti napravljeni kako bismo pokazali kod koga je moć, kako bismo je onda izazvali i izgradili znanje javnoti i percepciju o tome koliko su moćne ove infrastrukture.”