FYI.

This story is over 5 years old.

Zdravlje

Iznenađenje! Većina vaših vitaminskih suplemenata ne radi ništa

Zapravo, vitamin B3 neznatno povećava smrtonosne rizike.
Fotografija: Shutterstock

Baš tako. Dokazano je da najpopularniji vitaminski suplementi ne pomažu u borbi protiv kardio-vaskularnih oboljenja, moždanih i srčanih udara, niti na bilo koji način doprinose produženju života.

Rezultati ovog istraživanja, sprovedenog na Univerzitetu Toronto i u Bolnici St Majkls, objavljeni su u medicinskom žurnalu Američkog udruženja kardiologa. Baziraju se na detaljnoj analizi slučajeva iz petogodišnjeg perioda (2012-2017) u kojima su ljudima bili prepisivani vitamini A, B1, B2, B3 (niacin), B6, B9 (folna kiselina), C, D, i E, plus karotin, kalcijum, gvožđe, cink, selen, i magnezijum.

Reklame

Zaključak je bio da većina ovih dodataka ishrani nije škodila zdravlju pacijenata, ali ni kod jednog nije ustanovljeno nikakvo poboljšanje zdravstvenog stanja.

„Iznenadio nas je nedostatak pozitivnih efekata, čak i kod suplemenata koji se najčešće preporučuju“, kaže Dr Dejvid Dženkins, vođa tima koji je sproveo istraživanje, za Business Insider.

Ipak, neki suplementi demonstrirali su neočekivana dejstva. Dok su ljudi na folnoj kiselini i vitaminu B neznatno ređe obolevali od kardio-vaskularnih problema – tek neznatno – a niacin (B3) je istovremeno blago povećao šansu smrtnog ishoda. Antioksidanti u velikim količinama takođe su, široko gledano, imali negativno dejstvo.

Na osnovu ovih zaključaka, Dr Dejvid Dženkins preporučuje da se ipak oslonimo na voće i povrće kako bismo uneli neophodnu dozu vitamina. „Za sada, nijedan od suplemenata ishrane nije se pokazao boljim od unosa svežih, neobrađenih organskih materija kao što su povrće, voće, i koštunjavi plodovi“, kaže on.

This article originally appeared on VICE AU.