Šta Tužilaštvo treba da uradi povodom navoda Marije Mali
Lazara Marinković

FYI.

This story is over 5 years old.

politika

Šta Tužilaštvo treba da uradi povodom navoda Marije Mali

Istraživali smo koja je zapravo moguća krivična dela Marija Mali priznala, za koja je optužila gradonačelnika Beograda i šta Tužilaštvo treba sada da uradi.

Foto: Lazara Marinković

Bivša supruga aktuelnog gradonačelnika Beograda Marija Mali je u intervjuu za KRIK optužila Sinišu Malog za činjenje niza krivičnih dela tokom obavljanja funkcije u izvršnoj vlasti Republike Srbije. U prethodnoj rečenici ima dovoljno elemenata za našu tabloidnu Srbiju da možemo da se udavimo u naslovima na kakve smo navikli. Međutim, kako ni dan kasnije to nije slučaj - osim kod nekolicine (baš baš nekolicine) medija - dok čekamo premijera da nam još jednom sve naširoko objasni - što nam se možda neće svideti, ali će svakako svašta reći - odlučili smo da ovo svedočanstvo Marije Mali detaljno analiziramo. Istraživali smo koja je to krivična dela bivša supruga gradonačelnika možda i nesvesno priznala, za koja je optužila gradonačelnika Beograda i šta je to što Tužilaštvo sada po zakonu treba da uradi.

Reklame

Navikli smo već da sve velike afere završe na jednoj adresi, takoreći u jednoj fioci - fioci Tužilaštva. U folderu pod slovom "S" stoji jedan takav slučaj već gotovo godinu dana, a o njemu je nove detalje iznela i Marija Mali.

Savamala

- Ispričao je to kao najobičniji događaj. "Imao sam problem, neki nisu hteli da se isele. Organizovao sam akciju raščišćavanja. Došli su ljudi u sred noći, malo tamo nešto polupali. Ništa strašno nisam uradio, ali eto sve sam ja sâm organizovao, izveo sam akciju." - prepričava Marija Mali reči bivšeg supruga.

Savamala je postala najskuplja reč u Srbiji. O slučaju noćnog rušenja pod fantomkama koji u Tužilaštvu stoji već skoro godinu dana nema ni reči iz zvaničnih institucija. Osim one premijerove da su to rušili "kompletni idioti iz gradske vlasti". Do danas se samo spekuliše o tome na koga je premijer pre godinu dana mislio, a Marija Mali tvrdi da je to upravo njen bivši suprug.

Ona je navela da joj je gradonačelnik, tokom odmora u Crnoj Gori rekao da je organizovao nelegalno rušenje objekata u Savamali u noći između 24. i 25. aprila 2016. godine. U ovom slučaju čiji će se sudski epilog, siguran sam, sa nestrpljenjem iščekivati, ima toliko krivičnih elemenata, pa čak i kršenja Ustava Republike Srbije.

Međutim, kada govorimo o navodima Marije Mali, ukoliko se ispostavi da su istiniti, aktuelni gradonačelnik Beograda mogao bi da odgovara za krivično delo  udruživanje radi vršenja krivičnih dela.

Reklame

Krivični zakon, član 346, stav 1 kaže: (1) Ko organizuje grupu koja ima za cilj vršenje krivičnih dela za koje se može izreći kazna zatvora od tri godine ili teža kazna, ako zakonom za takvo organizovanje nije predviđena teža kazna, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

Lažna izjava Agenciji za borbu protiv korupcije

- Siniša i njegov advokat Igor Isailović došli su na ideju da prikažu da sam posle smrti oca pronašla novac koji sam potom koristila za svakodnevne potrebe. Stigla mi je poruka od Isailovića: 'Marija, treba da potpišeš izjavu za Agenciju za borbu protiv korupcije' - citat je Marije Mali iz intervjua.

Marija Mali ovime faktički priznaje da je na nagovor bivšeg muža i njegovog advokata dala lažnu izjavu Agenciji za borbu protiv korupcije o 95 hiljada evra za koje su navodno izmislili da je našla posle smrti oca, a koje je zapravo dobila od tadašnjeg muža. Marija je faktički priznala krivično delo navođenje na overavanje neistinitog sadržaja.

Krivični zakon u članu 358 stavu 1 i 2kaže: (1) Ko dovođenjem u zabludu navede nadležni organ da u javnoj ispravi, zapisniku ili knjizi overi štogod neistinito što može da služi kao dokaz u pravnom saobraćaju, kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina; (2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko ovakvu ispravu, zapisnik ili knjigu upotrebi iako zna da su neistiniti.

S obizrom da tvrdi da je delovala pod pritiskom Siniše Malog i njegovog advokata, obojica bi mogli da odgovaraju za krivično delo podstrekivanja.

Reklame

Krivični zakon, član 34, stav 1 kaže: (1) Ko drugog sa umišljajem podstrekne da izvrši krivično delo, kazniće se kaznom propisanom za to krivično delo.

Skrivena imovina

- Za treći stan u „Oazi" data je kapara od 100 hiljada evra 2009. godine. Stan nije na Sinišino ime, ali on raspolaže tim stanom. Plaćali smo račune za taj stan. Znam samo da je stan bio pod sudskim sporom zbog čega nije u celosti isplaćen, pa ne može da se uknjiži i zbog toga nije prijavljeno Agenciji. Isto tako nije prijavio ni stanove na Kopaoniku - rekla je Marija Mali za Krik.

Bivša supruga kaže da je Siniša Mali vlasnik više stanova nego što je prijavio nadležnim organima. Osim dva u naselju "Oaza" koja su na njeno ime, postoji još jedan kojim raspolaže, ali nije na njegovo ime. Takođe, Marija Mali navodi i neka dva apartmana na Kopaoniku za koje tvrdi da su njima raspolagali, ali da je samo jedan od njih na ime oca Siniše Malog. Kaže da ima jedan stan u Bugarskoj na svoje ime, ali potvrđuje poznanstvo i poslovanje sa Srđanom Dabićem koji je gradio luksuzni kompleks na bugarskom primorju. Da podsetim, sumnja se da je Siniša Mali, posredstvom ofšor kompanije čiji je i dalje direktor tamo kupio 24 apartmana.

 - Prijatelji su me savetovali da (ne stavljam) ništa na svoje ime - prepričala je reči bivšeg supruga Marija Mali.

Ukoliko su ovi navodi istiniti, Siniša Mali mogao bi da odgovara za krivično delo poreske utaje.

Krivični zakon, član 229, stav 1, 2 i 3 kažu: (1) Ko u nameri da potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o zakonito stečenim prihodima, o predmetima ili drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri, u slučaju obavezne prijave, ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmete ili druge činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi stopedeset hiljada dinara, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom; (2) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi milion i petsto hiljada dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina i novčanom kaznom. (3) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi sedam miliona i petsto hiljada dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina i novčanom kaznom.

Reklame

Ako tome dodamo i eventualno delo ili prestup koje može da proistakne iz toga što je Siniša Mali državni službenik, shvatamo koliko ove optužbe mogu biti ozbiljne.

Of-šor kompanije

- Na tu firmu se vodio naš porodični auto koji je bio kupljen u julu 2008. godine. Prema mojim tadašnjim saznanjima, prebačen je na tu firmu da se ne bi platio porez koji plaćate kada kupite automobil. To je skuplji automobil, 'mercedes' G klase, sedam sedišta. Postoji rok koji treba da prođe da ne mora da se plati porez. Onog trenutka kad je istekao taj rok, Siniša je automobil prebacio na moje ime. On je prijavljen Agenciji - Marija Mali

Marija navodi i pruža dokaz da je na of-šor kompaniju  „Busby Financial Corp  bio prijavljen auto mercedes G klase, kako bi se izbeglo plaćanje poreza. Tvrdi i da je bila direktorka predstavništva of-šor kompanije „Alessio Investmenst Ltd." za koju nije znala čemu je tačno služila, ali da je potpisivala papire kada je to od nje traženo.

- To su bile transakcije koje Siniša radi, a u koje se ja nisam razumela. Ja sam tada bukvalno samo potpisivala papire koje su mi on i advokat dali – navela je Marija Mali.

Ako su navodi o kupovini automobila preko ofšor kompanija sa namerom da se izbegne plaćanje poreza tačni, Siniša Mali mogao bi i u ovom slučaju da odgovara za utaju poreza. To da je Marija "potpisivala papire koje su joj davali" i "nije ni znala čemu tačno služi kompanija" kojom direktorovala možda i nije krivično delo, ali sama činjenica da se u ofšoru posluje baš na taj, od svih mogućih načina, dovoljna je da već podgrejana sumnja prokuva.

Reklame

"Tužilaštvo se i dalje ne oglašava", rečenica je koju smo poslednjih godina mogli vrlo, vrlo, vrloooo često da čujemo. Već je, nekako, uzimamo kao večnu istinu. Sudija Miša Majić kaže da bi postupio suprotno pravilima poziva ukoliko bi na bilo koji način u javnosti komentarisao izjave potencijalnih svedoka ili pak procenjivao šta bi se u navedenim radnjama moglo smatrati krivičnim delima.

- To je isključivo posao nadležnog javnog tužioca. Kao što se zalažem za to da druge grane vlasti prestanu sa mešanjem u sudijski posao, tako se zalažem i za nemešanje suda i sudija u poslove koji nisu njigovi. Pri tome, moguće je hipotetički zamisliti da će postupak povodom ovakvih tvrdnji jednom biti pokrenut - odgovorio nam je Majić u poruci i dodao da bi se moglo dogoditi da i on postupa u takvom hipotetičkom slučaju.

Šta radi Tužilaštvo?

Pitanje svih pitanja je, svakako, šta radi Tužilaštvo. Zlatko Minić iz organizacije Transparentnost Srbije rekao je za KRIK da bi tužilaštvu, onom koje vodi postupak Savamala, morale da budu interesantne informacije koje je Marija Mali iznela u intervjuu. Nesumnjivo, Savamala jeste gorući slučaj, odnosno onaj koji u ovom trenutku najviše interesuje javnost. Isto tako, nesumnjivo je da bi i ostala potencijalna krivična dela, navedena u intervjuu, morala da se gone po službenoj dužnosti, te da su i tužilaštvo i policija dužni da reaguju i sprovedu istražne radnje.

Ako ništa drugo sigurno ima dovoljno materijala za saslušanje Marije i Siniše Mali i svih lica pomenutih u intervjuu. Zašto se to ne dešava? Niko ne zna sa sigurnošću. Ono što svi znamo sa sigurnošću je da ukoliko se sumnja opravda i dokazi prikupe, ovim ljudima preti dugogodišnja zatvorska kazna.

Reklame

U Srbiji važi pravilo da nije problematično da u novinama saznamo sve o svakome, osim o političarima u vlasti. Onog trenutka kada stupe na vlast, čini se, polažu posebnije pravo na privatan život od ostalih, jer, šta nas se tiče. Dok se ne ispostavi da nas se i te kako tiče.

O bračnim problemima u kući Mali i navodnom nasilju prvi put smo imali prilike da čujemo još sredinom prošle godine kada su nas tabloidi uredno obaveštavali ko je koga davio, ko je kome pretio, a ko koga ucenjivao. Sa sve faksimilima krivičnih prijava. U intervjuu za KRIK, Marija Mali izjavila je da su posle sporazumnog razvoda 2015. godine "nastavili da u javnosti  glume idelan par" na šta je, kaže, bila primorana. Iz kancelarije Siniše Malog za televiziju N1 odgovorili su da se gradonačelnik neće oglašavati povodom intervjua, baš kao i prošle godine kada su bračni detalji prvi put objavljeni.

Za razliku od prošle godine, nove izjave Marije Mali, čini se, nisu zanimljive za šarenolike naslovnice i tumačenja koje su već ustoličeni deo naše tradicije. Za očekivati je bilo bar nešto iz domena "osvete", "ljubomore" i "povređenih osećanja", ali stvarnost me je ponovo demantovala, a sprski tabloidi razvili su neočekivan - doduše, civilizacijski pohvalan - nivo empatije prema maloletnoj deci na koje takvi naslovi mogu da utiču.

Šalim se, naravno. Čekamo da premijer večeras održi slovo, pa ćemo znati šta mislimo.

Još na VICE.com 

Pitali smo stručnjaka Preletačevića zašto poslanici menjaju partijske boje

Nedostaje mi Siniša Mali

Šta Trampova surova porodična istorija znači za Ameriku