FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Studenti u Beogradu (opet) nezadovoljni zbog neispunjenih obećanja

Ne samo da studenti nisu dobili još jednu godinu, već su im dodati ispiti i obavezna nova plaćanja prilikom upisa.
Fotografije: Aleksa Vitorović

Kada je u septembru doneta odluka kojom je za večite studente stigao spas u zadnji čas, jer su dobili fore još dve godine, za prve Bolonjce pojavila se šansa da zarade još dva semestra studiranja na postojećih osam. Ministarstvo prosvete se obavezalo da će u roku od tri meseca proveriti sprovođenje te odluke.

Međutim, iako postoji saglasnost da bolonjski sistem za prve generacije nije sproveden na pravi način, za eksperimentalne Bolonjce - generacije upisane 2006, 2007. i 2008. godine - na nekim fakultetima ovo produženje nije omogućeno. Ne samo da studenti nisu dobili još jednu godinu, već su im dodati ispiti i obavezna nova plaćanja prilikom upisa. To je povod za današnje okupljanje ispred zgrade Rektorata Beogradskog univerziteta na kome su studenti tražili da pregovaraju o svojim pravima.

Reklame

- Zahteva se da Bolonjci, koji su upisali faks na početku kad je Bolonja usvojena 2006, 2007 i 2008, mogu da nastave studiranje posle tih osam godina koliko je rok. Ovde smo zbog uslova u kojima je ona usvojena, zbog načina na koji je ona implementirana, jer je to sve bilo zbrda-zdola, čega su i oni svesni – kaže Aleksa Petković iz Studentskog pokreta Beograd, jednog od organizatora protesta.

Nakon današnjih pregovora sa Rektoratom, iz Studentskog pokreta Beograda smo dobili informaciju da je dobijeno usmeno obećanje o tome da će se sazvati kolegijum i da će naložiti dekanima fakulteta da poštuju odluku, a da će dodatni troškovi biti svedeni na apsolutni minimum. O ostalim uslovima će se još pregovarati.

Aleksa smatra da je primenjen novi sistem i paralelno zadržan stari. Problem je što je to mnogo novca - 500 dinara po bodu, plus prijava koja ide i do 5,000 dinara, kupovina novog indeksa…

- Mi želimo da to ništa ne mora da se plati, da oni mogu da zadrže stari indeks. Mnoge kolege su pod pritiskom upisali, jer su im fakulteti pretili da ako sad ne upišu, da posle neće moći. U stvari, to pokazuje sve mane našeg obrazovnog sistema, a suština je da se na sve moguće načine uzme novac od studenata, a ne da im se izađe u susret – kaže Aleksa za VICE.

Iz Studentskog pokreta Beograd najavljuju da će se sve više baviti ovim pitanjem zbog komercijalizacije obrazovanja, jer se pominje ukidanje kategorije budžeta.

Reklame

- To bi naišlo na veliku reakciju studenata, ako do toga dođe i zato već sada treba da se govori o tome - kaže Aleksa.

Andrijana sa FASPER-a smatra da niko neće umesto nje da reši pitanja koja se tiču studenata.

- Meni je ostao jedan ispit za koji bi mi tri meseca bila dovoljna, ali u ovoj situaciji, hoće da mi dodaju šest ispita. Mi se samo zovemo Bolonjci, a nijedan ispit nisam položila preko kolokvijuma. Devedeset odsto ispita sam polagala i usmeno i pismeno. Bilo je ispita gde sam skupila 51 bod, što je po Bolonji dovoljno za položen ispit, ali sam bez obzira na to morala da ga polažem - kaže ona.

Pitali smo Andrijanu da li zna da je danas 20 godina od najvećih protesta u Srbiji koje su, između ostalih, pokrenuli studenti.

- Ne znam da je danas dvadeset godina, iako moj momak često priča o tim protestima. Bilo bi onda lepše da nas je vise došlo - kaže Andrijana.

David Cvekić sa Matematičkog fakulteta kaže da se protestuje i zbog toga promena sistema studiranja.

- Narodna skupština je donela odluku da se omogući ovim studentima da dobiju još jednu godinu da nastave, a nažalost Univerzitet u Beogradu to ne poštuje, dok pojedini fakulteti neće ni da čuju – kaže David za VICE.

Ni David nije znao da je danas 20 godina od protesta.

- Ozbiljno, to je danas krenulo? Nisam imao pojma, o tome se baš nije pričalo – kaže David.

Filip Otović Višnjić smatra da je besplatno obrazovanje za sve studente ključno.

Reklame

- Ljudi zaboravljaju da je studiranje danas mnogo skupo. Na primer, ako roditelji ostanu bez posla, studenti moraju da rade, a onda ne mogu paralelno i da studiraju. I milion nekih drugih razloga zbog kojih nisu svi u poziciji da plaćaju za svoje školovanje – kaže Filip.

Ni on nije znao da je danas dvadesetogodišnjica protesta i kaže da ovaj današnji protest nema nikakve veze sa tim.

Istina, dvadeset godina kasnije studenti su izborili obećanje da će njihovi zahtevi biti razmotretni, dok za šire društvene promene, čini se, još nije vreme.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu