FYI.

This story is over 5 years old.

Sport

Nismo videli neki preterano dobar fudbal u Beogradu, ali nula je ipak vredan kapital pred odlazak. Meč u Salcburgu biće najveći ispit ove generacije.

U nekoliko navrata sam se upitao - ko je ovde zbunjen što nema publike - "naši" ili "njihovi"? To vam otprilike dovoljno govori kakva je bila prva utakmica plej-ofa za Ligu Šampiona između Zvezde i Salcburga. Tvrda i kalkulisana - i bez golova.

Prvo poluvreme nije donelo previše uzbuđenja. Zvezda je ostavila Austrijancima inicijativu u posedu, koju ovi nisu zaista pretvorili u nešto konkretnije od par labavih šuteva sa distance. Tim Vladana Milojevića je makar na papiru imao nešto ofanzivniju postavku, ali je većina napada "glavila" na oko dvadeset metara od gola "crvenih bikova". Ponovo se tu osetio nedostatak jednog klasičnog centarfora, koji pre svega ume da "uštopuje" loptu i sačeka ostale da se rasporede. Upravo je to bio i najveći kvalitet Ričmonda Boaćija, koji je bio izuzetno kvalitetan u "sidrašenju" i kontroli toka napada.

Drugih četrdeset i pet minuta počelo je sa prinudnom izmenom za crveno-bele - umesto Vujadina Savića ušao je Srđan Babić, i momentalno se našao na liniji vatre. Ali, Salcburg je dominirao samo u prvih stodvadeset sekundi drugog poluvremena, jer je ostatak pripao Zvezdi. Povezala se malo i pas igra, oslobodio se na levoj strani Nemanja Radonjić, do izražaja došao standardni Ben, pa je i ekipa "prodisala".

Najbolje šanse videli smo u poslednjih dvadeset minuta. Prvo je u sedamdesetom minutu Miloš Degenek iz gužve tukao glavom, ali je siguran u intervenciji bio Cican Stanković. U produžetku šanse lopta je isto posle manjeg karambola stigla do Nikole Stojiljkovića, koji je svoj udarac glavom poslao preko gola.

Osamnaest minuta kasnije, ponovo se Zvezda dobro snašla posle prekida. Sada je šutirao rezervista Veljko Simić - ponovo Stanković na mestu, i ostaje 0-0.

Može li Zvezda biti zadovoljna? Zašto da ne. Salcburg je stigao sa reputacijom raspucane napadačke ekipe, ali od toga mi večeras barem nismo mnogo videli. Sputani malo čudnom atmosferom, a malo više i solidnom, organizovanom odbranom koju je postavio Vladan Milojević, gosti su često stizali do Zvezdinih šesnaest, ali dalje od toga nisu umeli da se snađu. Zvezdini igrači pokrivali su svaki metar i stizali da blokiraju svaki šut, pa Milan Borjan na kraju i nije imao previše posla.

Izostao je konkretan učinak Džonatana Kafua, kome će očigledno trebati malo vremena da se uhoda u napadačke šeme svog novog kluba - generalno gledano doduše, ni Zvezda nije sijala u napadačkom segmentu veći deo meča, pa mu se može progledati kroz prste.

A što se atmosfere tiče…pa već sam vam pisao kako to izgleda bez publike. Sada, međutim, delovalo je kao da su na tu "nepogodu" domaći igrači bili spremniji. Pomogla je malo i pesma navijača koji su bodrili klub ispred stadiona, ali biće to u Salcburgu još luđe, jer tamo će odnos snaga na tribini biti barem fifti-fifti.

Ukratko, Zvezda u Austriju nosi dobar, ne i odličan, ali dobar, igriv rezultat. Psihološki gledano, ovaj prvi susret bio je mnogo više opterećujući, ako uzmemo u obzir celu predigru sa odlukom UEFA. Sada, bez primljenog (ali i bez datog) gola, stvari su nekako lakše postavljene. Odluka će ponovo pasti u gostima, baš kao i protiv Spartaka.