FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Ranjavanje novinarke "Vijesti": Da li napadi na novinare zaustavljaju rad na pričama

Olivera Lakić je, na istom mestu na kom je ranjena u utorak veče, pretučena pre šest godina zbog čega se povukla iz novinarstva
Naslovna strana "Vijesti"

Novinarka Olivera Lakić je stabilno i pod kontrolom lekara, kaže za Vice Srbija osnivač i direktor "Vijesti" Željko Ivanović.

"Još uvek je u šoku, drži je adrenain. Ona nas teši, umesto mi nju. Znači joj jaka reakcija regionalnih i svetskih medija, ali videćemo šta će biti kada izađe iz bolnice".

Olivera, koja je ranjena u utorak uveče u nogu, ne suočava se po prvi put sa ozbiljnim fizičkim pretnjama, život joj je bio ugrožen i ranije. Na istom mestu pretučena je pre šest godina što ju je nateralo da se povuče iz novinarstva. Motiv je, po svemu sudeći, isti u oba napada - Olivera je pisala o sprezi kriminala i vrha vlasti i policije.

Reklame

"Vijesti", u tekstu "Napadača traže na snimcima kamera, motiv u tekstovima" objavile su da neimenovani izvor tvrdi da se proverava u kojim se tekstovima Olivere Lakić može kriti motiv ranjavanja. Potvrda je stigla i od strane ministra unutrašnjih poslova Crne Gore Mevludina Nuhodžića, koji je u sredu rekao da su u fokusu istrage svi pojedinci i sve ono što je bilo predmet njenog pisanja.

Lakić je godinama unazad pisala o švercu cigareta, bezbednosnoj situaciji u zemlji, i kako kažu "Vijesti" - "izveštavala o gotovo svim pitanjima od značaja". Da li će se vratiti poslu, ili je pokušaj da se ona ućutka bio uspešan ne zna ni Ivanović.

"Bio je potreban napor svih nas, kolega, porodice da se ona vrati ovom poslu nakon pet i po godina. Da mu se vrati sa onim istim entuzijazmom koji je imala i pre. Strepim šta će sad biti", rekao je on za Vice.

Na pitanje da li su napadi na novinare efikasan način da se zaustave nepoželjne teme, odgovara "naravno da ne."

"To je već dokazano. Naši novinari su godinama izloženi pritiscima, fizičkim i verbalnim progonima, propagandnim napadima, ali mi smo zaštitnici građana. Naša misija je da ih informišemo. Sve i da bace atomsku bombu na nas, ako preživimo, ako finansijski preživimo ove napade, mi ćemo nastaviti da radimo i da pišemo", kaže Ivanović.

"Vijesti" su, prema njegovim rečima, već deceniju izložene ozbiljnim pritiscima, ali to nije uspelo da zaustavi redakciju kada je reč o temama koje su u interesu građana.

Reklame

"U Crnoj Gori postoje dva kritički nastrojena, a opet različita medija - 'Vijesti' i 'Dan'. Strašna likvidacija glavnog i odgovornog urednika 'Dana' Duška Jovanovića nije zaustavila taj list", kaže Ivanović, a na pitanje da li živi u strahu odgovara "ne". "Život je jedan, kratak je i kad živiš 40 godina, i kada živiš 90. Moramo da ga živimo kako treba, na principijalan način. I to je naš moto".

Ubistvo Jovanovića jedno je u nizu nerešenih ubistava novinara na prostorima bivše SRJ. Zbog tekstova koje su objavljivali, i novina koje su uređivali ubijeni su i osnivač i glavni urednik "Dnevnog telegrafa" Slavko Ćuruvija, novinarka Dada Vujasinović, i novinar Milan Pantić. Ipak, napadi na novinare nisu ostali u '90. Urednik Južnih vesti Predrag Blagojević je do sad podneo 12 prijava, uglavnom zbog pretnji smrću, i samo jedna osoba je osuđena.

"On je priznao, i i dobio je kaznu ispod zakonskog minimuma - tri meseca uslovno. Prema članu 138, stavu 3 Krivičnog zakonika, minimalna kazna za pretnje je šest meseci, maksimalna pet godina", kaže Blagojević.

Veliki problem, ističe urednik Južnih vesti, je to što takve presude umesto da budu prevencija, zapravo su podsticaj za one koji prete.

"Kada visoki javni funkcioneri koji prete, poput generalnog direktora 'Toplana' budu osuđeni, pa ih oslobodi Visoki kasacioni sud uz konstataciju da pretnja ne postoji ako nije ostvariva, onda imamo veliki problem, jer će manji sudovi, pogotovo lokalni koristiti taj zaključak. Takvi slučajevi dovode do osećaja nesigurnosti, nemoći i frustracija kod novinara".

Blagojević ističe, da i pored pretnji, fizičkih napada i pritisaka novinari Južnih vesti ne odustaju.
"Ti napadi nemaju efekta na nas, ali oni ne prestaju ni posle šest godina jer ih niko ne kažnjava. Kada javni funkcioner kaže na konferenciji da smo mi strani plaćenici i da dobijamo instrukcije 'preko bare' rezultat toga je da mi sutradan dobijamo pretnje. A sud na to kaže da je reč o 'ukazivanju na osetljivost teme'. Suština kazne ovde nije prevnecija, ovde napadači bivaju stimulisani odlukom sudova", zaključuje Blagojević.