FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Šta sve znamo dosad o napadu u kom je poginulo 49 ljudi na Novom Zelandu

Najmanje 49 je poginulo i više od 20 je ranjeno u pucnjavi u dve džamije u Krajstčerču na Novom Zelandu.
Novi Zeland, napad
Foto: Beta, AP Photo/Mark Baker

Jedan čovek osumnjičen je za ubistvo, a još tri osobe su privedene, zbog masovne pucnjave u novozelandskom gradu Krajstčerču u kom je poginulo najmanje 49 osoba i ranjeno više od 20.

Ovaj napad je najsmrtonosniji u istoriji Novog Zelanda.

Premijer Australije Skot Morison potvrdio je hapšenje napadača koji je emitovao pucnjavu uživo na društvenim mrežama i dodao da je napad na Novom Zelandu "delo jednog ekstremno desničarskog teroriste". Australijska policija, piše VICE Novi Zeland navela je da je jedan od napadača Brenton Tarant (28).

Reklame

Muškarac koji je optužen za ubistvo izaćiće pred sud u subotu, saopštila je policija. Od troje koji su privedeni za jednu osobu je ustanovljeno da nije umešana u incident.

Šef novozelandske policije Majk Buš saopštio je da napadač nije bio poznat ni njihovim ni autralijskim bezbednosnim službama i da je sa mesta oba incidenta zaplenjeno brojno oružje.

Premijerka Novog Zelanda Džasinda Ardern navela je da je ovo jedan od "najmračnijh dana" za njihovu zemlju i potvrdila da je bilo više napadača.

"Jasno je da ovo sada možemo samo da nazovemo terotističkim napadom", rekla je.

"Mi, Novi Zeland, mi nismo bili meta zato što smo sigurna luka za one koji mrze. Nismo izabrani za ovaj čin nasilja zato što negujemo rasizam, zato što smo središte ekstremizma. Izabrani smo upravo iz razloga što nismo nijedna od tih stvari. Mi smo ponosna nacija od 200 nacionalnosti i 160 jezika, koja deli iste vrednosti."

Gde su se dogodili napadi?

Prva vest o napadu stigla je iz Al Nur džamije koja se nalazi u centru Krajstčerča. Svedoci su rekli lokalnim medijima da su bežali kako bi se spasili da su videli ljude kako krvare ispred zgrade.

Druga džamija u predgrađu Linvud je evakuisana, ali, nema puno detalja sa tog mesta. Buš je naveo da je policija, takođe, onesposobila više eksplozivnih uređaja koji su bili zakačeni na vozila.

Nije odmah bilo jasno koliko napadača je učestvovalo u pucnjavi. Australijanac je navodno objavio onlajn manifest o svojim namerama u kom je otkrio svoje desničarsku i antimigrantsku ideologiju.

Reklame

Takođe je lajvstrimovao napad na džamiju na Fejsbuku. Policija je pozvala javnost da ne deli "ekstremno uznemirujući" snimak. Fejsbuk je saopštio da je deaktivirao napadačeve Fejsbuk i Instagram naloge i da radi na tome da ukloni kopije snimka.

Nejasni detalji

Šta se tačno dogodilo i kojim redosledom su džamije napadnute još uvek nije najjasnije, s obzirom da detalji uglavnom pristižu putem izveštaja lokalnih medija koji citiraju svedoke.

Neimenovani svedok koji je preživeo napad u Al Nur džamiji rekao je za TV Novi Zeland da je video kako napadač puca direktno u grudi čoveka. Napadač je navodno targetirao mušku sobu za molitvu, a potom prešao na žensku.

"Samo sam čekao i molio se, Bože molim te, samo neka ostane bez metaka", rekao je svedok. Došao je ovde, pucao ovde, otišao je u drugu sobu, i otišao je u ženski deo i pucao u njih. Sad sam čuo da je jedna od žena umrla".

Palestinac koji je tražio da bude neimenovan rekao je za AFP da je čuo pucnjavu i video da je jedan čovek upucan u glavu.

Druga džamuja u Linvudu je takođe evakusana, a šef policije rekao je da je na obe lokacije "više žrtava".

Na snimku koji je emitovao napadač na mrežama uoči napada može da se čuje i srpska nacionalistička pesma posvećena Radovanu Karadžiću. Na slikama koje prikazuju oružje koje je korišćeno u pucnjavi ispisano je ima crnogorskog vojvode Marka Miljanova Popovića, koji je vodio svoje pleme u borbi protiv Osmanskog carstva, zatim Baja Pivljanina, komandanta koji se takođe borio protiv Otomanskog carstva u Bosni i Hercegovini i u Crnog Gori i Novaka Vujoševića, koji se borio na crnogorskoj strani tokom bitke kod Fundine. Sva imena ispisana su ćirilicom, a na jednoj pušci piše i "kebab removed".

Reklame

Napadač je u snimku pozvao sve da prate jutjubera PewdiePie koji se potom oglasio i naveo da je zgrožen jer mu je "to lice izgovorio ime".

U bolnici u Krajstčerču u koju su dovedeni ranjeni prisutne su brojne policijske snage. Škole, koje su bile zatvorene nakon vesti o napadima sada su otvorene, a građanima je preporučeno da ne izlaze napolje do daljnjeg.

Počasni konzul Srbije na Novom Zelandu Stevan Berber je za Radio Beograd 1 rekao da je pokrenuo proceduru da ustanovi da li među žrtvama ima državljana Srbije i naveo da "izgleda da takvih osoba nema".

Profesor međunarodnog prava na Vaikato univerzitetu Endru Gilespi kaže za VICE NZ da scenario sa više napadača sugeriše da je moguće da postoji "teroristička ćelija".

"Ako je ćelija moramo da se zapitamo zašto nisu otkriveni, jer zato imamo bezbednosne službe i moguće je da su one gledalena pogrešnu stranu.

Teroristički faktor na Novom Zelandu je trenutno nizak, u odnosu na druge zemlje mi smo jedna od najbezbednijih i zato nije neverovatno to što vlasti ovo nisu predvidele", rekao je on.

Apel premijerke

Premijerka Džasinda Ardern pozvala je Novozelanđane i medije da ne dele sadržaj koji je na internetu objavio osumnjičeni za teroristički napad u Krajstčerču.

Tarant je strimovao na Fejsbuku i Jutjubu jednu od dve pucnjave u džamijama.

"Ne bismo smeli da nastavljamo, delimo, dajemo kiseonik ovom nasilnom delu i poruci koja stoji iza njega", rekla je Ardern. "Ne smemo da delimo, širimo, niti se aktivno uključujemo u ovu poruku mržnje."

Reklame

Ardern je rekla da društvene mreže rade na uklanjanju video snimka.

"Samo želim da zamolim ljude - nemojte deliti snimak", rekla je Ardent.

Manifest na 73 strane

Manifest "Velika zamena", objavljen je na društvenim mrežama, i Tarant u njemu objašnjava zašto je izabrao baš džamije u ovom novozelandskom gradu i kako je bio inspirisan norveškim krvnikom Andersom Brejvikom koji je 2011. godine pobio 77 ljudi, uglavnom dece u Norveškoj.

"Čitao sam mnoga dela, ali sam istinski inspirisan vitezom Brejvikom", napisao je.

Tarant sebe opisuje kao običnog belca, rođenog u Australiji u radničkoj porodici, sa skromnim primanjima.

"Ja sam samo običan čovek koji je odlučio da osigura budućnost za moje ljude".

U manifestu koji ima 73 jasno prikazuje svoje ekstremne desničarske stavove. Tarant ističe da je prvo planirao da napadne džamiju u Dunedinu, ali se odlučio za Al Nur i Masdžid u Krajstčerču jer su "imale mnogo više okupatora".

Kriket tim iz Bangladeša u centru napada

Kriket tim iz Bangladeša bio je unutar Al Nur džamije kada se dogodio napad. On su pobegli nepovređeni.

Bangladeš tim je trebalo da igra protiv novozelandskog tima u subotu, ali je meč otkazan.