Kralj Bansah: automehaničar sa honorarnim poslom monarha

FYI.

This story is over 5 years old.

Fotografija

Kralj Bansah: automehaničar sa honorarnim poslom monarha

Otvorio je automehaničarsku radnju u Nemačkoj i živeo srećnim i mirnim životom do jednog dana 1987. godine kada mu je stigao faks iz Gane koji će potpuno promeniti stvari i donetu mu još jedno zanimanje - postao je monarh.

Kralj Bansah ili Togbe Ngorifija Cefas Kosi Bansah upravlja mestom zvanim Gbi Traditional Area koje se nalazi u Hohoeu u Gani. Njegovo kraljvestvo čini oko 200 000 ljudi, ali kao nadređeni i kao duhovni vođa, on je odgovoran i za narod Eve, što je još dva miliona u Togu.

Doduše, on ne živi ni u Gani, ni u Togu. Njegov dom je u nemačkom Ludvigšafenu gde radi kao automehaničar u soptvenoj radnji.

Njegov deda, kralj Hohoea,1970. godine ga je poslao u Nemačku da se obučava za mehaničara. Kada je Bansah završio studije, rešio je da tu ostane. Otvorio je radnju i živeo srećnim i mirnim životom do jednog dana 1987. godine kada mu je stigao faks iz Gane koji će potpuno promeniti stvari.

Reklame

Deda je umro, a Bansahov otac i stariji brat su proglašeni nesposobnim za vladavinu jer su levoruki, što je narod Eve smatrao "nečistim". Bansah je izabran za naslednika svog dede. Prihvatio je ponudu i kao životni cilj zacrtao blagostanje i razvoj svog naroda, ali još uvek radeći u garaži od devet do pet. Iz ovog razloga, monarh je narodom upravljao putem telefona i mejla.

King Bansah je posećivao Ganu nekoliko puta godišnje. Na tim putovanjima društvo mu je često pravila supruga Gabrijel, poreklom Nemica. Na taj način želeo je da posveti punu pažnju potrebama svog naroda.

U zemlji je vladala demokratija od 1992., ali njeni tradicionalni kraljevi su ostali važni posrednici i čuvari. King Bansah je sagradio škole, mostove, bunare i donirao novac za pumpe i prevozna sredstva. Kako bi podigao visinu sume koju može da uloži, nastupao je kao pevač, pojavljujući se na nacionalnim televizijama i javnim događajima u Nemačkoj.

Upoznala sam kralja 2009. Kada sam studirala u gradu blizu Ludvigšafena, i od tada pratim njegov život. Zajedno smo putovali do Toga i Gane, a posetila sam ga i u pravom domu. Tamo mi je spremao neke tradicionalne obroke poput okstejla I jama. Ali kada otputuje u Ganu, tamo sprema i jede tipična nemačka jela kao što je šmalc od crnog luka koji obožava da doručkuje. Kako bi zaradio što više novca za pomoć Eve narodu, bavi se prodajom piva koje sam proizvodi, iako on sam nikad nije probaoalkohol. Nazvao ga je Akosombo.

Reklame

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu