FYI.

This story is over 5 years old.

Ishrana

Nacisti su hteli da ubiju Čerčila čokoladnom bombom

Hrana je oduvek bila idealna moneta za nadjačavanje neprijatelja, uglavnom zato što baš svi moraju da jedu.
Nick Rose
pisao Nick Rose
Foto via Flickr user Magic Madzik

Hrana može da se upotrebi kao oružje na nekoliko načina. Možete da napravite bombu od smrdljive fermentirane ribe, spržite sluzokožu partnerki prstom namazanim đumbirom tokom izuzetno intenzivnog BDSM seksa, ili primeniti vremenski oproban metod korišćenja hrane kao sprovodnika za otrov.

Ili, ako su ulozi veći, a sudbina Evrope visi o koncu, možete i da iskoristite i čokoladu da izvršite atentat na Vinstona Čerčila. Koliko god vam sumanuto zvučalo, bio je to jedan od planova koje su navodno osmislili nemački špijuni čiji je zadatak bio da likvidiraju britanske suparnike tokom Drugog svetskog rata.

Reklame

Nedavno objavljeni crteži ilustruju splet ekspoloziva i mina koje su pronašli tajni agenti, kao i dokle su Nemci bili spremni da idu da bi porazili britanske snage.

Među eksplozivima je i zapaljiva naprava sakrivena u vojničku konzervu hrane, do osušenog graška u staklenoj tubi koja bi eksplodirala ako bi se napunila vodom, do pravih termos bombi.

A čokolada, sasvim sigurno najopakija i najukusnija zamka od svih je, u osnovi, ručna bomba prelivena kakaom. "Bomba je od čelika i prelivena je pravom čokoladom. Kada bi se polomio komad čokolade pri kraju, izvukao bi se i komadić platna, i posle sedam sekundi bi eksplodirala", piše u objašnjenju.

Incredible drawings found of Nazi 'chocolate boobytrap bombs' — HuffPost UK (@HuffPostUK)September 30, 2015

Hrana je oduvek bila idealna moneta za nadjačavanje neprijatelja, uglavnom zato što baš svi moraju da jedu, ali i zato što je lako prikriti ili sakriti sve. Istoričar i poznavalac špijunskih akcija Najdžel Vest je rekao za BBC da su "Nemci tokom Drugog svetskog rata bili veoma zainteresovani za uništavanje brodova i tereta koji su se kretali iz neutralnih zemalja ka Britaniji."

"Ideja je bila da se Britanija potčini. Zato su osmislili veoma pronicljive naprave koje su se mogle prošvercovati na brodovima i sakriti u teretni deo. Tajmeri su bili namešteni na duži vremenski rok: želeli su da se brodovi zapale ili da potonu dok su još na moru", dodao je.

Detaljno uputstvo za upotrebu nacrtao je Lorens Fiš, sin jednog od trojice kontra-agenata u to vreme i bio je namenjen operativcima na terenu i moru koji su morali da znaju kako da pronađu bombe i deaktiviraju ih. Fiš je kasnije postao poznati umetnik, grafički dizajner i slikar pejzaža.

Na sreću, Saveznici su pobedili, a pretnja čokoladom koja će vam eksplodirati u lice je samo prošlost.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu