Politika

Džon Sina je uvredio Kinu i sada se izvinjava. Ipak, čini se da izvinjenje nije dovoljno

Nakon što je Tajvan nazvao državom, Džon Sina, zvezda ‘Fast & Furious 9’, izvinio se čak pet puta u video snimku upućenom Kini.
John Cena f9 china apology
Mnogi kineski korisnici interneta su nezadovoljni izvinjenjem koje im je uputio Džon Sina. Fotografija: Weibo

Glumac i rvač Džon Sina izvinio se na kineskoj društvenoj mreži što je Tajvan nazvao državom, i to prilikom promovisanja flima Fast & Furious 9, što samo potvrđuje činjenicu da je Holivud pod pritiskom da udovoljava Pekingu, ili da rizikuje da izgubi najveće tržište na svetu.

U promotivnom klipu, ova WWE zvezda rekao je da je Tajvan “prva država koja će gledati F9.” Ovakav iskaz izazvao je momentalnu osudu javnosti u Kini, nakon što je snimak podeljen na sajtu Weibo.

Reklame

Peking Tajvan smatra svojom teritorijom, a kineski nacionalisti u prošlosti su već pretili da će bojkotovati strane komanije i poznate ličnosti koje ne priznaju da je ovo ostrvo deo Kine.

Sina je nakon toga objavio video izvinjenja kineskoj publici, u kome je, kao i u promotivnom klipu, govorio mandarinski jezik, koji uči već čitavu deceniju.“

“Pogrešio sam”, rekao je Sina u video snimku koji je objavio na svom nalogu na sajtu Weibo u utorak, nakon što se prvo predstavio svojim kineskim imenom, Zhao Xina. “Moram sada to da kažem nešto jako, jako, jako, jako, jakoJa volim i poštujem Kinu i kineski narod.”

“Jako, jako, jako mi je žao što sam pogrešio”, nastavio je on. “Izvinite, izvinite, jako mi je žao. Morate da razumete da ja volim i veoma poštujem Kinu i kineski narod. Izvinite, doviđenja.” 

Javnost u SAD-u ismejala je ovaj video izvinjenja, koji je viđen kao najnoviji pokušaj Holivuda da obezbedi pristup najvećem tržištu na svetu time što će povlađivati Komunističkoj Partiji. Ipak, čini se da ni mnogima u Kini ovo izvinjenje nije bilo dovoljno.

Naravno, ima i onih fanova koji kažu da je Sina iskren prijatelj Kine, ali postoje i drugi, koji ukazuju na to da Sina nije izneo svoj čvrst stav o tome da li je Tajvan nezavisna država ili nije. Oni pretpostavljaju da je ovaj glumac izbegao da izgovori zbog čega se tačno izvinjava kako bi se dodvorio i gledaocima u Kini, ali i gledaocima u Tajvanu. 

Reklame

“Molim te, reci na kineskom ‘Tajvan je deo Kine,’ ili se izvinjenje ne prihvata”, piše u najlajkovanijem komentaru ispod njegove objave, a ovaj komentar lajkovan je više od 8,000 puta. 

“Čitava stvar sa izbegavanjem ovog pitanja je sranje”, kaže drugi komentar, koji takođe ima puno lajkova. Autor je dodao i tri emotikona koji povraćaju. 

Holivud pokušava da se dodvori kineskoj vladi i gledaocima tako što cenzuriše teme koje Peking smatra osetljivim i inkorporira kineske elemente u filmove. Ali, ovakve kontroverze se i dalje dešavaju.

Prošle godine, Kina je zabranila medijsko pokrivanje Diznijevog filma Mulan, jer je na zapadu kritikovana činjenica da je film delom sniman u Sinđanu, gde je Peking nasilno asimilovao muslimanske manjine. Čak je i dodela Oskara cenzurisana prošlog meseca u Kini, zbog toga što je državljanstvo režisera postalo predmet debate u Kini.  

I dalje, javnost u Kini masovno konzumira holivudske blokbastere. U toku prethodnih nekoliko godine, porast nacionalizma i širenje domaće fimske industrije pokazuju da postoji sve veća zainteresovanost za kineske filmove, koji su ovoj publici nešto sa čime ona može da se poistoveti u većoj meri.

Fast & Furious 9 zaradio je više od milijardu kineskih juana, što je oko 157 miliona dolara od kada je premijerno prikazan u Kini u petak, piše na platformi Maoyan koja objavljuje podatke o filmovima. Međutim, ocena ovog filma na sajtu Douban iznosi samo 5.5 od mogućih 10.