Politika

Malena kornjača isplivala iz mora sa 158 komada đubreta u stomačiću

Plastični otpad postaje sve ozbiljniji problem za morska bića na Tajlandu.
plastic pollution
Delovi smeća peonađeni u mladoj zelenoj morskoj kornjači na Tajlandu. Fotografija ljubaznošću tajlandskog Ministarstva za morske i obalske resurse / Facebook

Kada su spasioci pronašli ovu mladu i slabašnu zelenu morsku kornjaču nasukanu na jednoj plaži na Tajlandu krajem jula, nisu očekivali da će pronaći 158 komada pretežno plastike — ukupno 60 grama — u njenom malenom stomaku.

Testovi koji su usledili pokazali su da je ova kornjačica bolovala od problema sa unutrašnjim organima koji nisu radili kako treba, a što je verovatno izazvano ovim nakupljenim otpadom, koji se jasno video i na rendgenskim snimcima. Ovi komadići plastike prikupljeni su iz njenog izmeta - više od polovine ovog smeća bili su delići plastičnih kesa. A verovatno će ih biti još.

Reklame

Slabašna i neuhranjena, ova kornjačica sada može da jede sama, i hrani se kroz cevčicu, kažu oni koji su zaduženi da brinu o njoj na ostrvu Puket. Ipak, nije izvesno hoće li uspeti da preživi. Iako je manja od krompira, ova kornjačica je bila toliko otrovana smećem da se razbolela i izgubila na težini, jer nije mogla da konzumira prirodnu hranu.

turtle.jpeg

Kornjačica na krompiru u vodi, kako bi se dobila ideja o veličini. Fotografija ljubaznošću tajlandskog Ministarstva za morske i obalske resurse / Facebook

Tajland je jedan od najvećih zagađivača mora na svetu, a kritičari kažu da njihovi sistemi za preradu otpada nikako nisu dovoljni. Negde između 12 i 13 posto od približno 27 miliona tona otpada koje Tajland svake godine proizvede je sačinjeno od plastike. Negde između 30,000 i 40,000 tona te plastike na godišnjem nivou završi u okeanima, rekao je Kongkiat Kitivatanavong, istraživač iz marinskog biološkog centra u ovom Puketu. “Kako bismo umanjili posledice ovog otpada po pomorski svet, moramo umanjiti upotrebu plastike u svim mogućim aspektima”, rekao je Kongkiat za VICE World News u četvrtak ujutru, nakon što su objavljene vesti o ovoj kornjačici.

“Korisnici, odnosno mi, građani, moramo biti svesni toga koliko plastike koristimo. Trebalo bi da je koristimo samo kada je to neophodno”, dodao je on.

turtlexray.jpeg

Smeće se jasno vidi na redngenskim snimcima tela ove kornjačice. Fotografija ljubaznošću tajlandskog Ministarstva za morske i obalske resurse / Facebook

Prošle godine, Tajland je objavio rat protiv plastike - on je počeo zabranom upotrebe jednokratnih plastičnih kesa u prodavnicama. U pitanju je bio prvi korak u dugoročnom planu koji je trebalo da popravi stanje u ovoj zemlji. Vlasti su takođe planirale i da uvedu zabranu korišćenja ostalih jednokratnih plastičnih proizvoda, kao što su čepovi, slamčice i pakovanja za hranu od polistirena.

Reklame

Kada je pandemija počela, ovi planovi su propali, jer je fokus bio na kontrolisanju broja obolelih. Došlo je do ogromnog porasta količine smeća od pakovanja hrane i dostava hrane, kao i od materijala iz medicinskih postrojenja.

Sve ovo dovelo je do toga da je na državnom nivou te godine nastalo 15 posto više smeća nego prethovne godine. Samo u prestonici, Bangkoku, ovaj porast bio je šokantnih 60 posto, preneo je tajlandski Institut za zaštitu životne sredine.

Nažalost, ovo nije prvi put da na naslovnicama u ovoj zemlji završi neka morska životinja čiji je stomak prepun smeća.

2018, mrtav kit nasukao se na plažu u južnoj provinciji Songklhla sa 8 kilograma plastičnog otpada u svom telu. Samo godinu dana kasnije, ovo kraljevstvo uzdrmala je vest o mladoj ženki dugonga - koja je postala poznata nakon što je spašena - koja je uginula od posledica infekcije izazvane komadićima plastike koji su se nakupili u njenom stomaku.