FYI.

This story is over 5 years old.

Ishrana

Da li je bezbedno jesti hranu na koju je sletela muva?

„Pored toga što će se ispljuvati, muva će možda isprazniti izmet, dok istražuje novu površinu.“
Fotografija: Robert Recker/Getty Images

Scenario
Konačno je stiglo proleće. Da bi proslavili dugo očekivano toplo vreme, tvoji prijatelji su odlučili da naprave piknik u parku. Ali baš kada je tvoja prijateljica prinela sendvič ustima, zatekla je sebe kako zuri u muvu koja se prućila na njen hleb. Oterala ju je i pogledala te. Verovatno je u redu ipak pojesti taj sendvič, zar ne?

Stvarnost
Kada muva sleti, počne da ispituje novi teren u potrazi za hranom. Ako proceni da je tvar vredna obroka, ona ispljuje površinu, kaže Dejna Nejdač, molekularni biolog iz Ministarstva poljoprivrede SAD. Muve nemaju zube, pa luče pljuvačku iz usta nalik surli da bi namokrili hranu, koju onda mogu da usisaju i progutaju. Ovaj proces počinje u minutima ili čak i sekundima nakon što je sletela. Pored toga što će se ispljuvati, muva će možda isprazniti izmet, dok istražuje novu površinu.

Reklame

Šta će muva preneti na tvoju hranu zavisi od toga gde je bila pre nego što je sletela na tvoj ručak. Ovaj insekt je možda obišao neka neugledna mesta, kao što su deponije đubreta, kučeći izmet, u urbanijim oblastima, ili farme i životinjske strvine, u onim ruralnijim. Muva je takođe mogla u sebe da unese i bakterije, ili da ih prenese na nožicama, krilima ili ustima. Šta više, Nejdač i njene kolege su identifikovali više od 200 patogena koji su pronađeni kod odraslih primeraka muve zunzare.
Niz faktora, kao što je kretanje muve, određuju šta će se tačno dogoditi kada ti sleti na hranu. Ishod zavisi od vrste bakterija koje muva prenosi, od količine bakterija, od toga da li su bakterije u organizmu muve ili su na njoj spolja, od blizine izvora bakterija, pa čak i od pola muve, kaže Nejdač.

Šta je najgore što može da se dogodi
Najgori mogući scenario će se odigrati ako muva sadrži štetne bakterije, i ako su te bakterije imale vremena da se razvijaju u tvojoj hrani. Na primer, ako je muva istraživala đubre ili životinjski izmet, a onda provela značajan deo vremena na tvom sendviču ili porciji hrane. Možda si bio ometen i nisi video kada je muva sletela, ili si došao po repete hrane koja stoji tu par sati. U takvim slučajevima, mogao bi da zakačiš infekciju od salmonele ili ešerihije koli, kaže Vilijam Kern, entomolog sa Univerziteta u Kaliforniji. To bi dovelo do veoma neprijatnih nekoliko dana, ali bolest nije opasna po život zdravih odraslih osoba.

To je najgora situacija u Sjedinjenim Državama, ali muve predstavljaju veću pretnju u drugim krajevima sveta. U zemljama bez uspostavljenih kanalizacionih ili vodovodnih sistema, muve mogu da sadrže patogene iz ljudskog izmeta i prenose smrtonosnije bolesti, kao što su kolera, kampilobakterioza ili dizenterija, kaže Nejdač.

Šta će se najverovatnije dogoditi
Verovatno ništa. Ako ne sedite pored oblasti koja je posebno zaražena bacilima, i oterao si muvu prilično brzo, možeš da budeš sigurniji da nisu uneo nikakvu štetnu bakteriju. Naša tela su takođe obučena za to da se nose sa bezbrojnim mikrobima sa kojima se svakodnevno susrećemo. „Svaki put kada pipneš kvaku, novac i kreditnu karticu, a onda grickaš nokte ili protrljaš oko, pelcuješ se bakterijama, ali naš imuni sistem se postara za to“, kaže Nejdič. „Tako da muve predstavljaju veoma malu pretnju u zemljama kao što je naša, koja ima dobar sanitarni sistem, i gde je prljavština izdvojena“.

Šta da kažeš prijateljici
Nije previše prijatno razmišljati o tome kako muva obavlja svoje telesne funkcije po tvom ručku, ali stvarni rizici po zdravlje su veoma mali. S toga, reci svojoj prijateljici da produži i uživa u svom ručku. A ako želi da bude dodatno oprezna, može da se pridržava osnovnog pravila Nejdičeve. „Reći ću ti šta ja radim“, kaže ona. „Ja samo odlomim parčence hleba na koje je muva sletela, i onda pojedem sendvič“.