FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Finansijski vodič za upis na fakultet

Da, da, treba dosta para za besplatno studiranje.
Fotografija: Flickr, Francisco Osorio

Završavaš srednju školu, imaš najduži i najlepši raspust pred sobom – svi ti govore. Nemaš nikavih briga, imaš samo da uživaš – rekli su.

To je bar ono što sam ja slušala pre mnogo godina, kada sam završavala četvrtu godinu gimnazije i što je trebalo da u meni probudi osećaj bezbrižnosti, ili bar nešto približno tome. Međutim.

Pred-fakultetsko stanje - koje je meni bilo predinfarktno - obično proizvodi osećaj anksioznosti za većinu srpskih porodica prosečnih prihoda, posebno onih iz unutrašnjosti, zbog straha da li će uspeti finansijski da podnesu studiranje mezimčeta. Iako kod nas u teoriji postoji nešto što se zove "studiranje na teret države", studentima je vrlo dobro poznato da u taj "teret" ne spadaju mnogi nameti koje tokom sticanja potvrde za intelektualca ne dobijaju.

Reklame

Fotografija: Flickr Francisco Osorio

Ako izuzmemo hiperinflaciju visokih ocena u školama, gde već imamo kategorije roditelja koji se krpe da počnu pretplatu u vidu dodatnih časova za visoke ocene, za "ostvarivanje šanse" mladuncima za obrazovanje koje će im omogućiti zaposlenje -da, upravo mi idu suze od smeha i muke dok ovo naglas izgovaram - trebalo bi da smo spremni za polaganje prijemnih ispita za upis na fakultete, bez nekih većih problema, zar ne?

Pa i ne baš.

Kad je trebalo da izaberem fakultet, nisam imala pojma šta ću. U to vreme, volela sam mnogo da čitam i tražim književne kritike po gradskoj biblioteci, bogu hvala što nisam upisala Filološki koji je najmanje imao veze sa tim što je mene zanimalo. Nisam se baš usrećila ni izborom Pravnog fakulteta, koji mi je bio rendom opcija na osnovu toga što su me interesovala ljudska prava i što sam tad krenula na seminare iz tih oblasti, i ostale stranoplaćeničke stvari. Otišla sam na „testiranje iz profesionalne orijentacije" kod školskog psihologa da vidim imam li ja nekakve predispozicije za te fakultete društveno-jezičkog usmerenja. Iako je test sadržao neke stare srpsko-hrvatske reči, koje nisu znale ni generacije četiri-pet godina pre mene, ispostavilo se da – imam!

Fotografija: Flickr Goran Necin

Divno, vreme je za pravljenje plana i spremanje budžeta za upis na budžet. Da, da, treba dosta para za besplatno studiranje.

U moje vreme nije bilo toliko toga dostupnog na internetu o studiranju, mada, kad sad vidim sajtove pojedinih fakulteta i informacije koje nude, mislim da je i dalje moje vreme, nije isključeno da se na tim fakultetima koristi dial-up internet. Dakle, idealno bi bilo da možeš da se informišeš bar jednom posetom fakultetu. Nisi iz Beograda, Niša, Kragujevca, Novog Sada – spremi pare za kartu do jednog od univerzitetskih centara, ili gledaj da se ubaciš sa nekim ko ide kolima službeno do Beograda, jer vreme lagodnog stopiranja je davno prošlo, pa ta varijanta ušteda para otpada.

Reklame

E sad, roditelji često govore da „nemaš drugih briga, tvoje je samo da učiš". Pogrešno. Osim učenja, koje podrazumeva pripremu određenih predmeta koji su na prijemnom - a nadam se da si dovoljno pametna osoba da izabereš polaganje na fakultetima, ako imaš više od jednog izbora, koji imaju iste predmete za prijemni - jako je važno da dođeš do testova. Ti si generacija koja ima gomilu stvari dostupnih na internetu (pored Gugla, imaš i ana.rs), naći ćeš već negde testove od prethodnih godina za džabe. Nisi valjda lud da kupuješ neke zbornike i gluposti koje valjaju u kopirnicama - recimo, za Pravni fakultet takva kompilacija košta 600 dinara, a za Stomatološki 1,500 dinar). Ti testovi bi trebalo da budu smernica šta da ispreskačeš u učenju i šta ti je prioritet. Pogrešno. Ti testovi su u fazonu „može da bude, a ne mora da znači."

Fotografija: Flickr Steven S.

A šta ti je sigurica? Pa to je priprema za prijemni na željenom fakultetu. 'Ajde da ne mračim, nije ti baš sto posto garancija, ali, recimo, kad sam polagala prijemni, bilo je nekih 85 odsto pitanja sa tih priprema, pa, ono, imaš šanse. Kaže naš Ustav „svi građani imaju, pod jednakim uslovima, pristup visokoškolskom obrazovanju". Nemam duhovit komentar.

I kako sad idu te pripreme? Otprilike se dešavaju dva puta nedeljno i ako nisi iz nekog od tih "univerzitetskih centara", treba da spremiš kintu za putovanje do fakulteta. Ili da gajiš dobre odnose sa daljom familijom koju verovatno imaš u gradu koji si izabrao za brucoške dane, a njima valja poneti bar 200 grama kafe i ratluk kad dolaziš. Ako ne, onda, imaš opciju da iznajmiš stan tih mesec dva, što ti nikako ne preporučujem.

Reklame

Ako nekako i skupiš pare za kurseve pripreme za polaganje prijemnog ispita, verovatno ćeš morati da preskočiš letovanje jer koštaju u rangu letovanja na Zakintosu van sezone koje uplatiš u januaru, do letovanja na Malagi u sezoni.

Pročitajte i: Kakve sve gajbe možeš da iznajmiš u Beogradu do 150 evra

Koliko bi te to koštalo u Beogradu: Ekonomski fakultet – 5.200 dinara; Pravni fakultet – 10.000 dinara; Elektrotehnički fakultet – 78.000 dinara; Filološki fakultet – 17.000 dinara (intezivni kurs, dva jezika) ili 25.000 dinara (osnovni jezik, dva jezika); Fakultet političkih nauka – 17.000 dinara; Stomatološki fakultet – 50.000 dinara (zajedno časovi iz hemije i biologije); Učiteljski fakultet – 16.000 dinara (srpski jezik i književnost), 6.000 dinara (opšta kultura i informisanost), 5.000 dinara (fizičke sposobnosti), 5.000 dinara (muzičke sposobnosti), Poljoprivredni fakultet – 0 (nula) dinara.

Za umetničke fakultete se studenti uglavnom spremaju na privatnim časovima, koji koštaju od 400, 500 dinara, pa naviše. Što se tiče privatnih časova, čak postoje i specijalizovani sajtovi koji nude spremanje za prijemni po gradovima u kojima se nalazite, ili edukativni centri koji se bave pripremama za prijemni.

Fotografija: Flickr English106

E sad, nadajmo se da si uštekao pare od rođendana, od džeparaca za ekskurziju, pa ćeš imati za učešće da ne bi još smarao roditelje, koji će se sigurno polomiti da ti omoguće da i ti, kao sva deca, upišeš fakultet, da bi posle opuštenije mogli da ti jure vezu za posao.

Reklame

Mada, možda ti te pripreme donesu još neke fine koristi, tipa, upoznaš buduće kolege i koleginice sa kojima ćeš napraviti klan za odlazak u čitaonicu čim krenu predavanja ili za opijanje po brucošijadama. Onda si čak i tu u prednosti u odnosu na one nesrećnike koji dolaze kao pali s Marsa na školovanje u velikom gradu.

Fotografija: Flickr, Fouquier ॐ

Kad smo kod Marsa, poželjno je da si već ranije upoznat sa gradom u kome ćeš da se školuješ, kako bi se lakše kretao do svih potrebnih odredišta, da uvežbaš bežanje od kontrole iz busa i pešačenje. Treba uštedeti pare na kartama, ako planiraš da jedeš tih dana dok ideš na pripreme, jer nema mamine klope na deset minuta od škole. Napravi sendvič i vuci sa sobom kad si van kuće.

Prijemni je divan dan, kad te spucaju sve moguće emocije, ako si uopšte uspeo da uhvatiš više od 10 sati sna poslednjih nedelju dana, jer se rešava tvoja životna sudbina. Ne brini, tek ćeš posle nekoliko godina moći da se nasmeješ i shvatiš kako je taj dan bio nebitan.

Fotografija. Flickr Marcin Krzyżanowski

Da se ne bi razjedao time, razmišljaj da moraš nekoliko crvenih da odvojiš da platiš polaganje samog prijemnog, na primer: Pravni fakultet – 7.000 dinara, Ekonomski fakultet – 5.800 dinara, Elektrotehnički fakultet - 8.000 dinara, Fakultet političkih nauka - 6.000 dinara… Otprilike je i tu negde cena upisa na fakultet, kad položiš i ako položiš.

Kada okončaš deo sa prijemnim, skineš ili vratiš tih pet, šest kilograma koji su ti oscilirali u ovom periodu učenja, vratiš se izlascima, spavanju i ostalim blagodetima mladosti, srećan što si iznad te proklete crte, malo sebi daš oduška tokom "najdužeg i najlepšeg raspusta", e, onda kreće upis. Tu su neki sitni troškovi, kupovina indeksa, ŠV obrasca - nikad nećeš saznati čemu to služi, najverovatnije, ali taj obrazac ćeš svake godine da plaćaš - vađenje izvoda, potvrda, overa kopija, to je više cimanje, a od skoro je bar ta birokratija besplatna, tako da je to kul.

Fotografija, Flickr Conor Lawless

I eto tako, mladi budući brucoše, slobodno sebe možeš da nazoveš studentom i pre prvog položenog ispita – jer kad se skupi sve na gomili – verovatno si pukao para pre početka predavanja koliko i za iznos jedne školarine.

Srećno sa ispitima i diplomom upitne zapošljive vrednosti!

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu