brejk it

FYI.

This story is over 5 years old.

galerija

Fotografije brejkdensera u Beogradu osamdesetih

"Subotom i nedeljom je bilo najveće ludilo. Išli smo u bioskope, sve smo odatle uzimali i prenosili na ulicu."

Nijedna scena iz trilera, horora ili omiljene drame nikad vas neće naložiti kao scena plesa koja će vam verovatno postati vizuelni motivator pred svaku kriznu situaciju ili izlazak iz sigurne zone. Ono što sam skoro saznala je da se u filmu Flešdens pojavljuje jedna od prvih brejkdens scena u istoriji: Aleks i Džini se vraćaju sa posla i nailaze na likove iz iz Rok Stedi Krua koji đuskaju na ulici. Jedan od njih je i Crazy legs, lik koji je postavio osnovne brejkdens pokrete i zahvaljujući kome se priča posle rapidno zakuvala (u filmu se pojavljuje i Frosty Freeze) .

Reklame

Klinci u Srbiji se i dalje lože na ovu vrstu plesa i lajfstajla, vežbaju ga pored kabastih kasetofona na ulici, u podzemnim prolazima i skrivenim salama. Obučeni u izlizane trenerke i sa raspertlanim adidaskama treniranju i skidaju pokrete omiljenih densera, takmičući se međusobno u okviru uličnih betlova. U bezinternetno doba, brejkdens je u Srbiju došao upravo preko velikih ekrana. Filmovi koji su dolazili iz Sjedinjenih Američkih Država znatno su približili ovu kulturu i svest o njoj ljudima u našoj zemlji. Posle Flešdensa 1984. održana je i premijera filma  Breakin, iste godine izašao je i čuveni  Beat Street, a jedan od prvih filmova koji se dokumentarno bavio hiphop kulturom bio je  Style Wars. Brejkovalo se svuda, dovoljan je bio prostor od dva metra kvadratna koji ti dozvoljava da uspešno uradiš vetrenjaču ili siks step. Međutim, postojala su određena mesta za skupljanje na kojima se u jednom trenutku pojavila i publika od 2 000 ljudi.

- Skupljali smo se uglavnom na platou oko Filozofskog. Subotom i nedeljom je bilo najveće ludilo. Išli smo u bioskope, sve smo odatle uzimali i prenosili na ulicu, uz naravno izmišljanje i dodavanje naših pokreta - priča mi Slobodan Kuzmanovski poznat kao Kiza Robin Hud, jedan od najznačajnih izvođača srpske rep scene koji se kao petnaestogodišnjak aktivno bavio ovom vrstom uličnog plesa.

Reklame

- Posle se sve to razvilo i otišlo nekim drugim putem. Počele su da se otvaraju plesne škole, da se drže časovi. Nama to nije bilo zanimljivo. Brejkdens je slobodni ples ulice i mi smo ga tako i doživljavali i ineterpretirali. Samo nam je to bilo važno, taj ples i njegovi pokreti. On nas je sve na neki način usmerio kasnije ka nekim sličnim zanimanjima, ja sam otišao u rep, Munja je postao didžej, a Đole Stajkić u klubove i restorane. Slavimir Stojanović i Dragan Jović Gale su bili strava denseri isto – kaže Kiza.

Fotograf Miladin Jeličić Jela zabeležio je neke od prvih trenutaka razvoja ove scene kod nas. Većina fotografija snimljena je u Vukovom parku neposredno nakon premijere filmskog bukvara brejdensa Breakin.