FYI.

This story is over 5 years old.

Predsednički izbori 2017

Istraživanja u Srbiji su ipak ozbiljan posao

Rezultati izbora za predsednika Srbije pokazali da su istraživačke agencije ovog puta bile vrlo blizu tačnih prognoza.

U danima pred glasanje, jedan od omiljenih sportova svih aktera izbornog procesa u Srbiji je pljuvanje po agencijama koje se bave istraživanjem javnog mnenja.

"Ne verujte naručenim istraživanjima" je postao jedan od najuniverzalnijih slogana za koji se ne zna nosilac autorskog prava, ali se zna da je nastao negde početkom devedesetih godina. Po staroj srpskoj tradiciji, kroz istoriju su ga koristile gotovo sve opozicione stranke, počev od Draškovića Vuka, preko Šešelja, opozicionara Aleksandra Vučića, Živkovića, Pajtića… Ma, samo izaberite ime i stranku. Pored toga što je slogan dosta besmislen, jer svako istraživanje mora da bude naručeno od nekog, istina je da su istraživači vrlo retko pravili ozbiljne greške u merenjima popularnosti stranaka i kandidata pred sve te izbore u Srbiji, posebno u post-Miloševićevo doba. Tako je bilo i ovaj put. U nedelji pred predsedničke izbore, gotovo sve ozbiljne agencije i istraživači su izašli sa svojim merenjima i sve su govorile isto, ili slično - Aleksandar Vučić pobeđuje u prvom krugu. Faktor Plus je rekao da će Vučić uzeti 53,3 odsto, IPSOS - 54,3 odsto a nova agencija Demostat 56,2 odsto. Prema zvaničnim podacima koje je jutros objavila Republička izborna komisija, Aleksandar Vučić je osvojio 55,1 odsto, Saša Janković 16,27 odsto, Luka Maksimović "Beli" 9,44 odsto, Vuk Jeremić 5,64 odsto, a Vojislav Šešelj 4,7 odsto glasova.

Reklame

Dan posle izbora, pozvali smo Srđana Bogosavljevića, osnivača i dugogodišnjeg direktora IPSOS-a (Stratedžik marketinga) i profesora statistike i zamolili da prokomentariše ovaj fenomen.

- Pred svake izbore se dešava to da oni koji se ne slažu sa rezultatom nekog istraživanja napadaju donosioca vesti, a ne vesti… I to je već navika. A ljudi treba da znaju da mi ne pogađamo rezultate izbora već merimo rejtinge stranaka i kandidata - kaže Bogosavljević za VICE.

Bogosavljević i njegov tim rade ova istraživanja "već 20 godina", od 1996,  i ponekad "imamo greške, ali to bude pre svega greška u PR-u, kao u slučaju prognoza rezultata Miroljuba Labusa na onim predsedničkim izborima" 2002. godine. Jedne godine, njegova agencija nije radila istraživanja za Borisa Tadića a njegov štab ih je objavio.

- Ta razlika od 12 odsto u njegovu korist koja se pojavila u novinama nije postojala, ali sam ja tog dana sticajem okolnosti bio u inostranstvu, pa sam kasno demantovao - kaže Bogosavljević.

Problem nije u agencijama, smatra on.

 - Ovdašnja intelektualna elita ne uspeva da se opredili u Srbiji, to je problem, stalno se izmišlja novi spasilac i novi mesija. Za tri godine elita promenila puno kandidata i favorita, a problem je što ne može da se prihavti stvarnost, koja je takva kakva jeste - kaže Bogosavljević.

Malo je stranaka koje nisu radile sa Ipsosom - "većina stranaka kad je imala novca je radila sa nama", odgovara Bogosavljević na pitanje ko su naručioci ispitivanja.

Reklame

- Drugi segment su međunarodne organizacije, obično nevladine. Ranije su to često bile i UN i Svetska banka. Nažalost, mediji ovde ne naručuju istraživanja. Generalno, izborna istraživanja su jako mali segment našeg poslovanja. U izbornim godinama, to je možda 2 odsto naših prihoda - objašnjava Bogosavljević.

Stranke su "manji klijenti a država nam je inače naručilac posla u 0,4 odsto prihoda."

- Iako je tako da u medijima istraživači imaju status dvorske lude, mi radimo ozbiljan posao i saopštavamo i loše vesti našim klijentima. Mi i služimo da im kažemo šta mislimo da je loše u njihovoj taktici, baš kao drugim klijentima na tržištu proizvoda - kaže on.

Rezultati izbora su pokazali da su sve agencije bile vrlo blizu u merenju Vučićevog rejtinga, a najviše se omanulo kod procena za Sašu Jankovića. Bogosavljević kaže da je "uvek teško uhvatiti izlaznost."

- U statističkom smislu naši rezultati od prošle nedelje su perfektni, svi su bili u okviru statističke greške. Međutim izlaznost je uvek teško uhvatiti, mi smo recimo očekivali da bude za jedno 100.000 glasova veća. Što se tiče Saše Jankovića, mislim da je on zaslužan, kao i Ljubiša Preletačević Beli za novi fenomen u Beogradu - a to je izlazak mladih birača na izbore. Saša Janković je očigledno imao odličnu kampanju ka mladima, pre svega na Tviteru - objašnjava.

Prema rezultatima Ipsosa, Beli je "uzeo čak 13 odsto glasova na teritoriji Beograda."

Reklame

- To je protest mlade generacije. Oni ne žele da budu strpljivi, niti da razumeju. To je bunt. On je prosto pokazao da sistem nije savršen i da ima mnogo mana. To su novoaktivirani glasovi. Ja mislim da on čak nije izvukao maksimum potencijala, jer jedan broj studenata koji ne živi u svom mestu stanovanja nije mogao da glasa za njega. Taj protest mladih je veliki i povukao je mnogo više od belih listića pre nekoliko godina. Bili su protiv Vučića, iako nisu formalno to bili. Mislim ipak da teško da može politički da se artikuliše na duže staze, videćemo uskoro, jer nam se bliže gradski izbori u Beogradu - kaže Bogosavljević.

Još na VICE.com

Pitali smo mlade kako se osećaju posle Vučićeve pobede

VICE među dijasporom: pitali smo mlade iz Srbije jesu li glasali

Mladenovac slavi pobedu Belog uz sarmu i proju