FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Kome se izbori 2016. godine isplate

Trenutak je da svi, baš kao i premijer "tražimo za sebe da mislimo svojom glavom".

Posle višemesečnog vaganja i licitiranja da li će u aprilu ove godine, pored lokalnih i regionalnih izbora, biti i republičkih, konačno smo za najviše instance dobili potvrdu da "idemo na izbore".

- Mislim da je raspisivanje parlamentarnih izbora moguća opcija, imamo tada lokalne i pokrajinske izbore i nikakvih dodatnih troškova nema. Nismo još doneli odluku - rekao je premijer Vučić novinarima koji dan ranije pre konačne odluke na konferenciji za štampu i novogodišnjem prijemu u vili Bokeljka, pa ih poslužio ćevapima i vinom.

Reklame

Дружење са представницима медија. — Александар Вучић (@avucic)January 14, 2016

I ovo je trenutak kada bi svi trebalo, baš kao i premijer da "tražimo za sebe da mislimo svojom glavom", i zapitamo se - da li nam još jedni republički izbori, ni pune dve godine od prethodnih, neće biti dodatan trošak ili će nas, pak, koštati "kao Svetog Petra kajganu", kako kaže Vladimir Goati? I to u svakom smislu - ekonomskom, političkom, socijalnom, kulturnom i, najvažnije, duševnom?

Pročitajte i: Najbizarniji momenti srpske politike u 2015. godini

Lepo je čuti najave da je, poput izbora, i rast BDP-a od 2,5 odsto moguć ukoliko dođe do dogovora sa kineskom kompanijom Hbis u vezi sa Železarom. Ono što nije lepo čuti, pa zato ni ne čujemo često, jeste tumačenje svih tih brojki i postotaka. Da li će i taj, mogući, rekordni skok nešto promeniti? Po svemu sudeći, ne mnogo u zemlji čiji je javni dug iznosio 78,1 odsto BDP-a 2014. godine dok je prethodne javni dug činio je 81,2 posto BDP-a prema podacima Economist Inteligence Unita. Isti izvor prognozira još gore stanje za ovu godinu.

*BONUS informacija: 2012. godine, pre nepune četiri godine, javni dug iznosio je nešto manje od 50 odsto, a 2008. godine 30 odsto BDP-a.

Uprošćeno - od svega što smo svi mi zajedno proizveli i zaradili, više od 80 odsto otišlo je za otplatu dugova, a ostalih dvadesetak odsto (plus smanjene penzije i plate lekarima, prosvetarima, policiji i sudijama) ostaje nama za…. Pa…. Izbore? Da, izbore i, naravno, dodatna zaduživanja. U eri surovog kapitalizma na koji svaki dan kukamo, teško je odvojiti politiku i matematiku. Ili…

Reklame

- Politika nije matematika, to je greška mnogih što tako misle. Politika je život, moral, rad, psihologija, atmosfera, a nikada matematika. Mislite da li je važno da li će stranka Velje Ilića ili neka druga da ima pet ili osam poslanika? Nije - objasnio je premijer novinarima.

Možda stranka Velje Ilića i nije bitna, jer, realno, nije, ali lista Srpske napredne stranke, na čelu sa Aleksandrom Vučićem, na prethodnim izborima dobila je 48,35 odsto glasova, odnosno 158 mesta u skupštinskom parlamentu. Matematički gledano, prepreke za sprovođenje svih reformi, tretmana i biblijskih preporoda Srbije kojima smo se toliko radovali nisu postojale. I dalje ne postoje. Pa u čemu je onda fora?

- Pa Milošević i radikali su imali tri četvrtine u Skupštini, ali nisu brojevi važni, već legitimitet - rekao je Vučić.

Da li je stvarno moguće da nervozna i gotovo nevidljiva opozicija toliko dobro kritikuje ovoliko stabilnu, ozbiljnu i vladu koja radi bez prestanka da je to destabilizovalo vlast? Da li je istina da premijer oseća da nema legitimitet i pored svih anketa i istraživanja koja nam cele godine pokazuju da procenat podrške Vučiću gotovo da nije ni pao od izbora? Do tačnog odgovora na to pitanje teško je doći, ali ako vam je i dalje smešna vest da je Vučić dobiopodršku Nikolića za izbore i to na sastanku za koji nije ni potvrđeno da se dogodio, kao i da će Vučić tražiti od Glavnog odbora svoje stranke odobrenje za izbore, onda dobro razumete o čemu se radi.

Reklame

Pravo pitanje je koliko je stabilna koalicija sa SPS-om, za kojom, ruku na srce, nije ni bilo potrebe pri formiranju vlade, posle svih banana i Igora Mikića? Kakva je slika same vlasti sačinjene od raznoraznih doktora nauka, doktora prostakluka, doktora ćutologa, doktora uvlakača i doktora za bugarsko tržište nekretnina? I šta li još sve viri iza portreta najuspešnije, najozbiljnije, najreprezentativnije srpske Vlade u istoriji Srba, za koju više ni sam nisam siguran kada je počela? Pravi odgovor na pitanje zašto i pored sveopšteg političkog ludila mi "razmišljamo" o izborima treba potražiti tu negde.

Srbija odavno više nema vremena ni za jednu tabloidnu aferu koja brzinom spina postaje pitanje od nacionalnog značaja, ali realnost je takva da se dešavaju svakog dana. E sad, zamislite na sve to još i izbore. Zapravo, u pojedinim delovima Vojvodine već su i počeli, te su građani primorani da prijavljuju aktiviste SNS-a zbog uznemiravanja, pojavljivanja na kućnom pragu i čitanja imena ukućana sa nekakvih spiskova.

Srećom, nismo još stigli da zaboravimo kako to god nas izgleda trka političara za glasove, znamo i na kakvom nam je niovu parlamentarni jezik, znamo i kolike su kolone autobuse pred svaki miting ili događaj koji prenosi televizija i kada nisu izbori. Tako i znamo da već decenijama živimo i kampanji koja ne prestaje, u kojoj se zaštitnik građana proglašava za neprijatelja države, u kojoj se izgovaraju strašne stvari za koje se ne odgovara, u kojoj se različitim ljudima na različite načine uništavaju životi.

Reklame

Predsednik vlade je rekao "da se ne plaši gubitka vlasti kao i da je radio časno i pošteno" i mi nemamo razloga u to da sumnjamo. Ali, oprostićete mi, plašim se kako će sve to izgledati kada premijer bude rekao "tri, četiri sad - izbori!", pa oni koji se i dalje oduševljavaju kancelarijama koje su dobili osete da im se fotelja trese.

Najžalosnija slika tokom tih izbora, osim naroda u očaju i jeftinih glasova, biće još očajnija opozicija. Više ni ne znamo ko je ta "opozicija", koliko to ljudi tu ima, ko se od koga izdvaja i sa kim se spaja. A oni se i dalje trude da, valjda opet, dobiju poverenje građana istim pričama kojim su ga dobili i prvi put, pa zasrali. Sigurno je samo jedno - ako do tih izbora dođe, mi izbora nećemo imati.

PREPORUČUJEMO: Od Kviskoteke do Brojki i slova: moj život kroz kvizove

U političkoj istoriji Srbije nije bilo mnogo ovakvih momenata prezasićenja političkog prostora u kome bi neki anonimus, čiste biografije, koga ne mrzi da obiđe celu Srbiju od vrata do vrata, verovatno lako prošao ili se makar približio cenzusu na izborima. Pa, ko zna, možda se neko, vodeći se primerom MOST-a u Hrvatskoj i pokrene, pomrsi konce kravatama koje gledamo već više od 20 godina, i učini nam ove izbore, ipak, isplativim.

NaslovnaFoto: via Flickr/korisnik DEMOKRATSKA STRANKA DS

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu