FYI.

This story is over 5 years old.

rat u siriji

Sve što do sad znamo o vazdušnom udaru na Siriju

Operacija je počela u petak uveče i naišla je na osudu Rusije.
Fotografija: VICE News

Ova priča se razvija i biće apdejtovana.

Američka vojska, zajedno sa Francuskom i Velikom Britanijom, počela je, u petak uveče, targetirane napade na ciljeve koji, po rečima Trampove administracije, imaju veze sa sirijskim programom hemijskog naoružana.

Američki vojni zvaničnici su tokom noći saopštili da su na meti bile tri različite lokacije: naučni istraživački centar u Damasku, skladiše hemijskog oružja na zapadu Sirije kao i komandni centar u blizini.

Reklame

Rano jutros, francuska ministarka odbrane, Florens Parli, objavila je na svom Tviter nalogu snimak početka napada.

Američki predsednik Tramp je naredio napade manje od nedelju dana nakon što je sirijski predsednik Bašir el-Asad navodno izvoriš hemijski napad na grad pod kontrolom pobunjenika u blizini Damaska. Fotografije nakon tog napada, tokom kojeg je ubijeno 40 ljudi, prikazivale su decu sa penom na ustima.

U svom govoru, Tramp je hemijski napad nazvao "zločinima čudovišta" i dodao je da je sa saveznicima spreman na "intenzivan odgovor" što sugeriše dodatne vojne akcije.

Tramp je takođe upozorio Rusiju, koja je do sad negirala postojanje hemijskog napada, navodeći da su vazduđni udari "direktan odgovor" na odbijanje Rusije da zaustavi Asadov program hemijskog naoružanja.

"Asadovi skorašnji napadi i današnji odgovor su direktan rezultat ruskog odbijanja da održi svoje obećanje," rekao je Tramp. "Rusija mora da odluči da li će da nastavi dalje ovim mračnim putem.

"Svrha ovih akcija večeras je da spreči dalju proizvodnju, širenje i upotrebu hemijskog oružja," rekao je Tramp. "To je u vitalnom interesu Sjedinjenih država."

Odmah nakon početka napada, ruski ambasador u SAD, Antoli Antonov, oštro je reagovao upozoravajući "da ovakve akcije neće proći bez posledica" i da je "vređanje ruskog predsednika neprihvatljivo".

Međutim, u toku subote, Bloomberg je izvestio da je u prethodnim danima Tramp najavljivao akciju da bi, između ostalog, upozorio rusku vojsku da se skloni od potencijalnih meta.

Reklame

"Amerika nije htela eskalaciju sukoba sa Rusijom i urađeno je sve da se izbegne ubijanje ruskih vojnika," napisala je novinarka Bloomberga na Tviteru.

Ranije u subotu, Tramp je na svom Tviter nalogu objavio da je "misija uspela" i zahvalio se Francuskoj i Veikoj Britaniji na "mudrosti i moći".

Ova vojna akcija se dešava u trenutku kada je Tramp pod ogromnim političkim pritiskom. U toku ove nedelje, FBI je izvršio racije kancelarije i doma njegovog bliskog saradnika i Majkla Koena, koji je, kako je objavljeno u petak, pod krivičnom istragom, dok se istraga specijalnog tužioca Roberta Mulera polako približava kraju. Paralelno sa tim, bivši direktor FBI, Džejms Komi, koga je Tramp otpustio prošle godine, promoviše knjigu u kojoj, između ostalog, piše da ga Tramp podseća "na mafijaškog bosa", a ključni detalji iz čuvenog "dosijea" bivaju potvrđeni.

Pogledajte ceo Trampov govor tokom koga je dao obrazloženje za vazdušni napad:

Pre nego što je postao predsednik, Tramp je redovno kritikovao politiku predsednika Obame u Siriji, urgirajući da Amerika izbegnu učešće u sirijskom konfliktu. Ali kao predsednik, Tramp je povećao broj trupa u regionu kao i broj vazdušnih napada na Islmasku državu kojoj je jedno od preostalih uporišta u Siriji.

Trampovi tvitovi iz 2013:

Tokom noći, Britanska premijerka Teraza Mej izdala je saopštenje ubrzo nakon Trampa, u kome se navodi da je ova akcija "poslednja i jedina moguća opcija", ali je naglasila da je opseg intervencije limitiran.

Reklame

"Ovo nije mešanje u građanski rat. Ovim ne pokušavamo da promenimo vlast u Siriji. Ovo je limitirani i ciljani napad koji neće dalje eskalirati tenzije u regionu a učiniće sve da izbegne civilne žrtve," rekla je Mej.

"Želimo drugačiji put. Ali ovom prilikom on nije moguć", dodala je ona.

Pogledajte ceo govor Terese Mej:

Predsednik treće zemlje koja je učestvovala u napadima, Emanuel Makron, rekao je da je razlog akcije to što je pređena "crvena linija" koju je Francuska postavila u maju 2017.

"Desetine i desetine muškaraca, žena i dece je masakrirano tokom hemijskog napada 7. aprila, zbeg čega sam naredio francuskim vojsnim snagama da intervenišu," objavio je on.

Nemačka kancelarka, Angela Merkel, podržala je napada, ocenjujući ih "neophodnim i prikladnim", dok je predsednik Evropskog saveta, Donald Task, rekao da će EU "biti uz svoje saveznike".

Sa druge strane, predsednik Sirije, Bašir El Asad, saopštio je da je "sada još odlučniji da se suprotstavi teroristima".

"Ova agresija samo učvršćuje Siriju u odlučnosti da nastavi da se bori i da sravni terorizam na svakom delu svoje teritorije", rekao je Asad u razgovoru sa iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem, prenosi Beta.

Ruski predsednik, i saveznik Asada u sukobu u Siriji, Vladimir Putin, osudio je intervenciju koalicije oko SAD.

"Ovaj čin agresije protiv suverene zemlje koja se bori protiv terorizma je počinjen bez mandata Ujedinjenih nacija i protiv normi i principa međunarodnog prava," piše u saopštenju.

Reklame

Paralno sa tim, ruska vojska je objavila da za sada nema "ni civilnih ni vojnih žrtava".

Za popodne je, na zahtev ruskih diplomata, zakazana sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Više medija, kao i novinari na, su tokom noći izveštavali o eksplozijama koje su mogle da se vide i čiju u Damasku.

Tramp je autorizovao slične napade u aprilu prošle godine, u sličnim okolnostima. Tada su američki brodovi lansirali 59 Tomahavk raketa na vazdušnu bazu sirijske država kao odgovor na hemijski napad.

Vojna intervencija u petak je izazvala neke negativne reakcije među zakonodavcima jer Tramp nije tražio niti je dobio autorizaciju od Kongresa. Kongresmenka Barbara Li je na Tviteru osudila Trampovu odluku.

"Ovim ilegalnim bombardovanjem Sirije, Predsednik Tramp je opet oduzeo američkim građanima pravo na kontrolisanje ovog rata bez kraja. Kongres, a ne predsednik, ima moć da autorizuje vojnu akciju," napisala je ona.