FYI.

This story is over 5 years old.

Umetnost

PC slikarstvo: Kako stvoriti umetnost na starom, beskorisnom računaru

Polina Efremova, fotografkinja iz Berlina, puštala je digitalni video na starom kompjuteru i tako došla do kolekcije Destruction.
Fotografija ljubaznošću autorke

Pre par godina, fotografkinja i autorka dokumentarnih filmova Polina Efremova otkrila je specifičnu digitalnu grešku. Ovo se desilo sasvim slučajno, pošto je instalirala novi video plejer na vrlo stari PC. Kada je pokušala da na njemu pusti svoj video, mestimično bi se dešavali kvarovi u prikazu, a ona je počela da beleži te zamrljane kadrove kao fotografije. Sabrala je ove radove u kolekciju Destruction, kojom želi da prikaže jedinstvene trenutke koji se nikad više ne mogu reprodukovati.

Reklame

„Procesu me je privukla nasumičnost ove vrste softverske greške čiji su rezultati nekontrolisani i neponovljivi", kaže Efremova za Creators. „To me podseća na analognu fotografiju, gde je proces razvijanja filma često nepredvidiv. Sviđa mi se ideja da stari, naizgled beskorisni računar upotrebim kao jedinstvenu alatku."

Efremova je ovaj vizualni efekat otkrila još 2013. godine, baš dok se razvijao estetski glič-trend. Više se ni ne seća zašto je pokušala da pusti video sa svoje Canon 5D kamere na starom kompjuteru.

„Ne znam u čemu je bio problem, ali odjednom sam imala pred sobom jedan prelep prizor, kadar koji se rasipao, kao da vetar nosi piksele. Slika je izgledala nadrealno, zastrašujuće, čitav svet u raspadanju. Svidelo mi se to osećanje pa sam počela da hvatam skrinšotove."

Efremova je kasnije obustavila projekat kad je čula da se tehničke greške veštački reprodukuju. Za nju je to obezvredilo projekat – bar privremeno. Čim je zamro trend datamosh i glič fotografije, ona se vratila projektu.

Proces stvaranja datamosh fotografija je zanimljiv: video krene normalno, a onda sve više koči, secka, i na kraju stane. U tom trenutku Efremova beleži skrinšot.

„Kad ponovo pritisneš plej, nema više nazad. Grešku je nemoguće ponoviti", kaže ona. „Vrednost se baš tu nalazi, ja mislim. Ranije sam snimala analogno, na filmu, gde ne postoji potpuno kontrola – uvek može da se nešto naglo desi."

„Kompjuter mi je danas vredan kao alat", nalik na neki moderni ekvivalent pokvarene kamere koja daje jedinstvene rezultate."

Reklame

Efremova na ovaj način stvara video sadržaj „nadrealno disocijativan, rastvor stvarnosti". Prikupila je veliku količinu slika i još uvek radi na Destruction, dok na svom Instagram nalogu paralelno objavljuje putne i dokumentarne fotografije.

Još na VICE.com

Hiper-realistične maske koje će vas prestraviti

Da li skeniranjem mozga možemo doći do idealnog lika

Mislim da sam upravo našao 10 hiljada dolara u slici koju sam kupio za 88