FYI.

This story is over 5 years old.

Disleksija

Hrvatski studio razvio font koji pomaže ljudima sa disleksijom

Okupili su logopede, dizajnere i dečije psihologe koji su im pomogli da usmere projekat.
Fotografija via Flickr korisnika Jean-Etienne Minh-Duy Po

Disleksija, poznata još i kao poremećaj čitanja, danas se često meša sa pogreškama u kucanju, iako je u pitanju problem koji stvara velike teškoće, pogotovu kod dece. Naime, i pored normalne inteligencije i senzornih sposobnosti, mnoga deca imaju problem sa grafičkim raspoznavanjem slova, a samim tim i shvatanjem toga što je napisano. Zbog toga je dobra vest da je splićanski studio OmoLab, uz pomoć testova i i jednog od najboljih evropskih tipografa Marka Hrastovca, napravio font za disleksičare.

Reklame

Osnivač OmoLaba, Petar Reić, izjavio je za hrvatski Telegram da je na ideju došao budući da njegova ćerka i žena imaju navedeni problem, kao i da je pored istraživanja koje su uradili samostalno u planu i službeno.

“Vršili smo i svoje neovisno testiranje koje je provodila profesorica logopedije u suradnji s udrugom Dyxy i dječjom poliklinikom u Splitu. Testirali smo baš s djecom s poremećajima čitanja koja su podijeljena u 15 skupina s po 15 djece u dobi između 10 i 14 godina. Jedan od četiri fontova koji smo koristili je OmoType. Pri testiranju je korištena samo jedna od naših 48 inačica OmoTypea koja je imala odlične rezultate. Kada bi prilagodljivost bila još veća korištenjem svih 48 inačica fonta, rezultati bi sigurno bili još bolji”, rekao je Reić za Telegram.

Fotografija preuzeta sa sajta Omotype

Kako bi ovaj font bio što dostupniji korisnicima, u saradnji sa splitskom firmom Locastic razvili su mobilnu aplikaciju OmoReader koja koristi font OmoType. Unutar aplikacije, besplatno, biće dostupne lektire i neki klasici.

“Naš font ima 48 inačica, budući da je manifestacija disleksije izrazito individualna. Svi dosadašnji fontovi za disleksiju su zapravo previše udaljeni od mainstream fontova. Mi smo ustvari napravili sustav fontova koji je moguće prilagoditi jedinstvenim potrebama korisnika, kako bi im čitanje bilo što lakše”, izjavio je Reić.

Fotografija preuzeta sa sajta Omotype

"Obzirom da je većinu slova moguće smjestiti u jednak prostor bez da se oblici značajno deformiraju, osmišljen je sustav sa tri širine (300, 600 i 900 jedinica) koji omogućuje da uska slova ostanu uska, široka ostanu široka, a slika riječi ostaje vrlo slična onoj kod monospace fontova. Na taj način spojili smo dva principa oblikovanja pisma s ciljem stvaranja novog pisma – OmoType," rekao je on.

Kako bi postigli prepoznatljivost slovnih znakova potencijalno slični oblici oblikovani su upotrebom prepoznatljivih elemenata kako bi međusobno bili lako razlikovani (1). Kružni oblici izbjegavaju simetriju (2). Završetci su dodatno naglašeni i prošireni (3).“, navode na sajtu ovog studija u sekciji koja objašnjva neke od principa funkcionisanja ovog fonta.

I izgleda da su ovi principi dali sasvim zadovoljavajuće rezultate.