ljudsko telo

Koliko dugo će da traje ovaj virus prehlade? Istražujemo.

Neki saveti o preživljavanju prehlade (ili više prehlada) tokom ove zime.
Kate Dries
Brooklyn, US
GettyImages-89972080
Fotografija: Getty Images

Svima su nam više nego dobro poznati simptomi prehlade – grebe nas grlo, kašaljemo, šmrčemo, kijamo, boli nas glava, malaksali smo, a koža oko nozdrva nam je iziritirana i ispucala, jer koristimo toalet papir da izduvamo nos, zato što smo suviše lenji da odemo da kupimo maramice. Ali nikada nisam ozbiljno razmislila o tome koliko dugo traje svaki od ovih simptoma, kao ni o redosledu kojim se pojavljuju. Čemu trud, pomislila bih; već si bolesna, i bićeš bolesna dokle god budeš bila bolesna.

Reklame

A onda sam, pre par godina, nakon još jedne u nizu bolesti koja me je zadesila otprilike u ovo doba godine, u periodu u kome su sve tvoje kolege, tvoja deca, tvoj partner i onaj čovek u gradskom prevozu koji ne stavlja ruku na usta kada kašlje bili bolesni, učinila nešto po prvi put: pogledala sam kako se tačno prehlada razvija.

Da, to sam, naravno, izguglala, ukucavši „prirodni ciklus prehlade“. Ima mnogo rezultata za ovaj upit, i svi opisuju otprilike iste principe, iako one koji su najviše od pomoći prate vesele ilustracije. Provešćete verovatno ne više od sedam do deset dana u nelagodnosti, sve u svemu. Postoje otprilike tri faze (Faza 1: umor, grlobolja; Faza 2: kašalj, zapušenost, curenje nosa; i Faza 3: kada konačno počnete da se osećate bolje), i svaka od ovih faza traje otprilike jedan do tri dana. Sa ovim informacijama pri ruci, znaćete kada možete da očekujete da vam bude bolje. „Ah“, pomislićete, „Sada sam u fazi kašlja i kijanja, u najgoroj fazi,“ i stres zbog toga što ste bolesni blago jenjava. Najbolje tek dolazi! Ova prolazna nesreća će se okončati, ako se pomirite sa svojom sudbinom i dopustite sebi da se odmarate! Postoji svetlo na kraju tunela (a one oko vas teši to što će znati kada više niste zarazni i kada možete da se vratite nazad u društvo). Kada znate da kašljete i da vam curi nos, i da se osećate loše već oko tri dana, onda znate da će vas ti simptomi pratiti još oko četiri do pet dana. Možete bolje da pravite planove ako znate kada ćete ponovo biti oni stari, spremni da prihvatite život u svom njegovom stresnom sjaju.

Znajući kako ljudski um funkcioniše, ovo je sjajno. Studije pokazuju da iako mislimo da spojleri uništavaju televizijske serije i filmove, kada znamo šta će se dogoditi, zapravo više uživamo u priči. Ovo je jedan na jedan: nema tog univerzuma u kojem ću više uživati u prehladi zahvaljujući elementu iznenađenja. Ali istina je da neizvenost, pogotovo kada je budućnost u pitanju, može da izazove ekstremnu anksioznost, čak iako je prati prednost toga da možemo da ležimo u krevetu i ponekad glasno zakukamo. Onda ima smisla da nam saznanje kada će našim mukama otprilike doći kraj pomaže da se izborimo sa stresom.

Znamo da „čudesni lekovi za prehladu“ nisu ništa više od marketinga, i da šumeći vitamin C možda ne čini ništa osim toga što našem jutru doda malo arome i penušavosti. Ali te stvari nam ionako ne trebaju, zato što je gluplje „preležati“ prehladu na nogama nego prihvatiti je onakvu kakva je, opustiti se, pričuvati se, i pustiti da nam vremenom bude bolje, što bi mogla da bude tačno ona terapija za koju nismo ni znali da nam je potrebna.

Ovaj članak je prvobitno objavljen na VICE US.