Novak Djokovic

Nemački istraživači su pronašli nelogičnost u Đokovićevom PCR testu

Nemačka nezavisna istraživačka organizacija Zerforschung je u digitalnom otisku Đokovićevog PCR testa našla stvari koje u najmanju ruku otvaraju nova pitanja. VICE Srbija je potvrdio njihove nalaze.
Novak Djokovic

Saga oko Đokovićevog PCR testa ne prestaje. Test koji je datiran na 16. 12. 2021. je pre svega problematičan zbog činjenice da je Đoković sledećih par dana imao javne aktivnosti po Srbiji. S druge strane, brojni komentatori i korisnici društvenih mreža su se zapitali da li je onda u pitanju druga mogućnost - da je test lažiran, a da ga je Đoković dobio zahvaljujući predusretljivosti nadležnih u Srbiji?

Zerforschung je grupa entuzijasta za tehnologiju iz Nemačke, okupljenih u organizaciji koja se bavi “provaljivanjem” toga kako funkcionišu razna tehnološka, pre svega softverska rešenja, od aplikacija kojim se zaključavaju bicikli, do razjašnjavanja kako funkcioniše softver koji prati podatke o saobraćaju. Njihov rad je uglavnom bio usmeren na vezu softvera i saobraćaja, ali sada su u saradnji sa Der Spiegel rešili da se pozabave Đokovićevim digitalnom potvrdom da je pozitivan na kovid, kako bi došli do odgovora na goruće pitanje: da li je tu bilo nekog lažiranja?

Reklame

Svaki put kada uradite PCR test - u državnoj laboratoriji, kao što je Batut, i kao što je to navodno uradio Novak Đoković - dobijate rezultate u obliku .pdf dokumenta, najčešće na email adresu. Drugi način da rezultat dobijete digitalno jeste da se prijavite na posebni portal Ministarstva zdravlja i odatle preuzmete .pdf dokument.

Taj dokument u kome je rezultat PCR testa sadrži QR kod, koji možete da skenirate i da vas odvede na internet stranicu gde će vam test biti potvrđen. Ova internet stranica ima svoju adresu, posebnu za svaki test, odnosno svakog testiranog. Nemački istraživači su u toj adresi uočili vremensku odrednicu tj. timestamp koji pokazuje tačno vreme kada je generisan .pdf dokument.

Crveno obeležena vremenska odrednica pokazuje da je Đokovićev test generisan 26. decembra 2021, deset dana nakon što je Đoković navodno testiran.

Adresa na kojoj su rezultati testa takođe ima i deo u kojoj je šifra za potvrdu. Upoređivanjem tih šifara, istraživači su zaključili da je ta šifra svojevrsni identifikacioni redni broj svakog testa.

Ovaj identifikacioni broj je veoma teško falsifikovati jer njega automatski određuje jedinstvena baza podataka koja sadrži rezultate svih PCR testova u Republici Srbiji. I ovaj broj govori drugu priču.

Upoređujući Đokovićev pozitivan rezultat testa, pod ID brojem 7371999 sa njegovim negativnim rezultatom testa obavljenim 22. decembra koji ima identifikacioni broj 7320919, vidi se da prvi test ima viši broj, što je u najmanju ruku čudno, ako je prvi test obavljen 16. decembra.

VICE Srbija je nezavisno potvrdio nalaze nemačkih istraživača.

Tokom našeg istraživanja, uverili smo se da timestamp svakog rezultata PCR testa odgovara vremenu kada je generisan .pdf dokument. Ovo bi moglo da znači da je Đoković, odnosno njegov tim, prosto priložio sudu rezultat PCR testa koji su dobili tako što su 26. 12. otišli na portal e-zdravlje i odatle preuzeli .pdf.

Ali, takođe smo se uverili da identifikacioni brojevi rezultata pokazuju redni broj pod kojim je test zaveden u nacionalnu bazu podataka. Naravno, bez uvida u samu bazu podataka nije moguće stopostotno potvrditi da nije došlo do neke greške, niti potpuno isključiti mogućnost određenih rešenja koja bi resetovala identifikacione brojeve u bazi podataka. Ipak, stručnjaci za baze podataka koje smo konsultovali su nam potvrdili da su za tako nešto šanse izuzetno male.

Identifikacioni broj Đokovićevog testa je ono što je, u žargonu softverskih inženjera i psihologa “crvena zastavica”. Kada se uzme u obzir broj testova obavljenih u Srbiji u periodu između , za koji postoje zvanični podaci, taj broj ne odgovara 16. 12. 2021. nego pre ukazuje na 26. 12. 2021, kao datum kada se pozitivan rezultat Đokovićevog PCR testa prvi put uopšte pojavljuje.