Foto

Da li su digitalni testovi za trudnoću prevara? Istražujemo.

Elektronski testovi za trudnoću koriste papirne testove koji su povezani sa kompjuterskim čipovima, zbog čega se postavlja pitanje šta mi tu tačno plaćamo.
Screen Shot 2020-09-14 at 3
Fotografija: Xtoff

U jednom viralnom tredu koji se pojavio na Tviteru prikazano je da se popularni brzi testovi za trudnoću sastoje isključivo od elektronskog čitača i test-papirića, što se sve u delovima može kupiti za mnogo manje novca nego što košta ovaj proizvod. Ovaj tred i post nakon njega prikazuju rasklapanje dva testa, koja mogu da se kupe u prodavnicama, i razljutio je mnoge. Uređaji se nikako ne mogu ponovo upotrebiti, i često imaju probleme funkcionalne prirode, ali se makar njihovom upotrebom smanjuje mogućnost da čovek pogrešno protumači rezultat testa, što je svakako dobra strana.

Reklame

Korisnik Xtoff tvitovao je desetog avgusta da je njegova supruga kupila brzi test za trudnoću pod nazivom Clearblue, kako bi dobila “precizniji rezultat” nego što je slučaj sa običnim testovima. Ipak, kada su kupili ovaj uređaj i otpakovali ga, shvatili su da se radi o istoj tračici kao u običnom testu i o elektronskom čitaču.

“12 dolara i dobiješ običan test sa tračicom. Koja prevara,” napisao je on i dodao da “nema razloga” da se testovi prave tako da budu ponovo upotrebljivi.

Trećeg septembra, Foone, kome je elektronika hobi, a ko je poznat po tome što je na Tviteru objašnjavao kako funkcionišu delovi hardvera, postovao je tred u kome detaljno, korak po korak, rasklapa Equate digitalni test na trudnoću. I on je otkrio istu stvar: plastičan oklop testa, indikatorsku tračicu i elektronski čitač.

U ovom tredu Foone je napisao da je digitalni test “zapravo prevara,” i potencijalno manje pouzdan od običnog testa, jer se u ovom slučaju stvara mogućnost mašinske greške. Generalna ideja oba korisnika je da Clearblue nešto što inače košta nekoliko centi spaja sa nekakvom elektronikom i time stvara, zapravo, skupi elektronski otpad.

Ali to nije nužno slučaj. Digitalni test zapravo uklanja iz računice potencijalnu ljudsku grešku, kada govorimo o interpretaciji rezultata testa.

“Plaćate višu cenu kako ne biste morali da lično interpretirate rezultate, već ih dobijate na gotovo.”

Portparolka kompanije Clearblue potvrdila je da su test tračice u njihovom digitalnom testu za trudnoću iste kao i one kod standardnih testova. Ona je takođe i dodala da je dobra strana digitalnih testova to što postoji tajmer koji korisnici omogućava da zna kada su spremni rezultati u okviru određenog vremenskog intervala.

Reklame

Margaret Krejn izumela je prvi kućni test na trudnoću još šezdesetih godina prošlog veka, iako su i tada postojali hormonalni testovi, koji traže takozvani hormon hCG. Ćelije koje okružuju embrion koji raste ispuštaju ovaj hormon koji se može detektovati u krvi ili urinu trudne osobe. Antitela u tračicama za testove za trudnoću vezuju se za hCG, što izaziva promenu boje, koju mi vidimo kao crticu u boji.

Ljudima je nekada teško da protumače rezultat testa, jer se vidi bleda linija, ili pomisle da je u pitanju druga kontrolna linija, dok u stvari gledaju rezultat testa koji je pozitivan. U jednom malom istraživanju iz 2008. godine koje je finansirao Clearblue, volonteri su bili u stanju da pravilno identifikuju više pozitivnih i negativnih rezultata koristeći digitalni test, u odnosu na test tračicu.

Autori oba treda na Tviteru primetili su da je protraćen potencijal za ponovnu upotrebu. Ne samo da su jednokratni testovi manje održivi, već mogu i biti preskupi za neke korisnike. U ovom tredu, Foone je napisao da bi višekratan test trebalo da ima više jednokratnih test tračica koje bi onda korisnici ubacivali u telo digitalnog uređaja.

IakoClearblue trenutno ne proizvodi višekratne testove za trudnoću, njihova portparolka kaže da ovo ne treba isključiti kao “moguće u budućnosti.” Testovi za trudnoću se najčešće ne koriste iznova i iznova, dodala je ona.

I iako se čini da digitalni testovi prestaju da rade jednom kada su rasklopljeni, Dankan kaže da bi preporučila svima da odu kod svog lekara kako bi potvrdili trudnoću, a ne da pokušavaju da prilagode test ponovnoj upotrebi. Ipak, kaže da bi bilo korisno da postoje i višekratni testovi.

“Ukoliko bi neko mogao da proizvede test na trudnoću, gde bi deo uređaja bio ponovo upotrebljiv, a da se onda koriste samo nove test tračice, pretpostavljam da bi imao kupce,” zaključila je ona.