FYI.

This story is over 5 years old.

Gaming

Sjajne vesti iz Južne Koreje: Srbija prvak sveta u eSportu

Ekipa Srbije je postala svetski šampion u eSportu, pobediviši velikane poput Kine i Južne Koreje na turniru u video igrama, sportu koji obeležava sadašnjost i budućnost.

Sve fotografije: autor i ekipa Srbije

Reprezentacije Srbije nas ne obraduju često titulama svetskih šampiona u sportovima sa pravim loptama, ali zato stiže istorijski uspeh sa turnira u video igrama: titula svetskog prvaka u kolevci eSporta, Južnoj Koreji, nakon veoma uzbudljive završnice turnira, u kojoj se do poslednjeg meča u poslednjoj discipline nije znao pobednik.

Na ovom turniru je sistem takav da se svake godine na IeSF šampionatu igraju po tri video igre: 2015. su to bile League of Legends, Hearthstone i Starcraft 2: Leagacy of the Void .

Reklame

Uspeh u svakoj igri se zasebno boduje, a reprezentacija koja je najuspešnija u sve tri igre postaje šampion sveta.

Pobednici kvalifikacionih turnira u igrama Hearthstone i Starcraft 2 tokom godine su odabrani u reprezentaciju Srbije, dok su predstavnici zemlje u LoL-u bili članovi našeg najbolje rangiranog tima na internacionalnoj sceni, ekipe Mantra W .

Pročitajte i: Ljubavni život gejmera

Prošle godine je ekipa Srbija zauzela deveto mesto u ukupnom plasmanu, a ove je konkurencija je bila još teža. Južna Koreja je bila apsolutni favorit, s obzirom da su već tri godine za redom pobednici, a ove godine su bili i domaćini turnira u Seulu. Drugi favorit je bila Kina, koja je uz Koreju vodeća svetska sila u eSportu, to jest, turnirima u video igrama. Srpska eSports federacija (SESA) je, bez ikakve pomoći države ili spozora - za razliku od drugih zemalja - uspela da pošalje predstavnike Srbije u punom sastavu na ovo takmičenje koje skoro da niko ovde nije ni primetio.

Nakon svečanog otvaranja turnira, došao je na red i izvlačenje grupa za grupnu fazu turnira, gde smo imali poprilično sreće, u LoL-u smo izbegli favorite Koreju i Kinu, dok smo i u preostale dve igre imali soldine šanse da prođemo u četvrtfinale.

Sve je krenulo da bolje ne može biti, pobedili smo u prvoj rundi u sve tri igre, a naši igrači su nastavili istim tempom i u drugoj rundi, kada smo već polako počinjali da izbijamo na vrhove svih tabela. Naš Starcraft 2 igrač BeastyQT je gazio sve pred sobom, dok je Miloš Perović bio neočekivano nezaustavljiv kad je Hearthstone u pitanju. Prvi dan prvenstva smo zaokružili i pobedama u svim preostalim rundama grupne faze, čime smo došli do ukupnog skora 10-0, što dugo godina nikome nije pošlo za rukom.

Reklame

Ali još je bilo prerano za slavlje, jer je tek dolaziio zavrnšni deo turnira, i borba u top 8, od koje je sve zavisilo. Top 8 nam je doneo poprilično teške protivnike: Koreju u Hearthstoneu, Kinu u Starcraftu, a jak Tajland u LoL-u.

Naš Hearthstone igrač Miloš Perović je napravio najveće iznenađenje turnira i pred domaćom publikom izbacio igrača Koreje i doneo nam prvo polufinale. Usledio je i trijumf naše LoL reprezentacije od 2-0 nad Tajlandom, i odjednom, Srbija je došla u odličnu poziciju za top 3 učinak na turniru, što je bilo zaista nešto što nismo očekivali.

Trećeg dana šampionata, Miloš je savladao i protivnika iz Rumunije u veoma neizvesnom meču do samog kraja i doneo nam prvo finale. Našoj LoL reprezentaciji se, nažalost, na putu našla Južna Koreja, zemlja koja je apsolutno bez konkurencije u ovoj igri, i to je bilo skroz očekivano. Uz silne kalkulacije, činilo nam se da možemo u pohod na drugo mesto.

Četvrti dan je počeo borbom za Hearthstone titulu. Finale se igralo na tri dobijene partije i Miloš je svom arsenalu koji su do tad činili nezaustavljivi Paladin i Druiddodao i Mage deck .

Miloš je dobio prvi gejm sa Paladinom, ali je igrač Tajlanda odmah potom uzvratio i izjednačio rezultat istim deckom. Milošu se to očigledno nije dopalo, pa je odgovorio na najbolji mogući način, tako što je u sledećoj partiji pregazio protivnika svojim Drudiom. U četvrtoj, u borbi caster deckova, između Warlocka i Maga, veoma je brzo spržio protivnika kombinacijom fireball/arcane missiles i na opštu radost navijača doneo Srbiji Hearthstone titulu, i stavio nas u poziciji da ostajemo u igri za prvo mesto, ali da zavisimo od rezultata Kine u ostalim igrama. U Starcraft finalu je finski igrač Serral pregazio Kineza sa 3-0 - upravo ono što smo priželjkivali. Ipak, Kina nam je još uvek bila veliki konkurent za titulu, jer je Južna Koreja već bila viđena za predaju trofeja, bez šanse za prvo mesto.

Reklame

Naša LoL reprezentacija je u borbi za treće mesto u u sjajnom meču protiv Švajcarske izašla kao pobednik i osvojila zasluženu bronzu, čime smo postali najbolja LoL reprezentacija posle Južne Koreje i Kine, ogroman uspeh, sam po sebi i sjajna uvertira pred ono što je sledilo. Za Kinu je nastupao Vici Gaming Academy, podmladak Vici Gaming, kineskog LoL tima koji drži sin jednog od najbogatijih ljudi u Kini u kome igraju neki od najboljih igrača sveta. Nakon prve partije i gaženja Južne Koreje, sve je ukazivalo na to da će Kina postati novi svetski prvak.

Nada naših se polako gasila, već smo počeli da pričamo kako je i drugo mesto sjajan i neverovatan uspeh, ali upravo u tim momentima igrači Koreje su krenuli da preokreću rezultat, izjednačili, a onda i napravili veliko vođstvo na startu treće, odlučujuće partije. Probali smo da sakrijemo uzbuđenje jer još ništa nije bilo gotovo, i preko poruka naših igrača - nažalost, nisam mogao da budem tamo sa njima usled nedostatka novca - osetio samda smo na korak do ultimativnog iznenađenja. Par minuta kasnije, sa drugim rušenjem kineskog nexusa tog dana, bilo je jasno da svet ima novog eSports šampiona, ali da to nije Kina kao što su svi očekivali, već Srbija.

Srbija u kojoj eSport nije razvijan ni delić koliko u Kini i Koreji, zemlja u kojoj mnogi ni ne znaju šta je eSport, a igrači nemaju podršku i sponzore, ostavila je za sobom dve najveće reprezentacije i stala na pobednički tron.

Ova, 2015. je zaista godina iz snova za eSport u Srbiji: organizacija prvog CS:GO Svetskog prvenstva je odzvanjala u celom svetu, a završili smo je na najbolji mogući način, prekinuvši tradiciju Južne Koreje koja je bila tri godine za redom IeSF prvak sveta. Ova pobeda je velika čast, ali i obaveza za Srbiju da otvori oči, i prizna eSport kao nešto veliko, nešto što je ne samo budućnost, već sadašnjost koju treba da prihvatimo.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu