Studenti književnosti u Srbiji vam preporučuju sledeće knjige
Foto via Flickr/ korisnik Stewart Butterfield

FYI.

This story is over 5 years old.

Kultura

Studenti književnosti u Srbiji vam preporučuju sledeće knjige

Pank melanholija, pesme za romantičare i revolucionare, laviriniti, filozofske knjige, ubiti se ili ne...jedno je sigurno – knjiga u ruke i praznici mogu da počnu!

Budući da planiram da svaki slobodan trenutak između predstojećih neizbežnih novogodišnjih čestitki i džaranja badnjaka provedem uz neku dobru knjigu, vodila sam se mišlju da će mi pravi odgovor na pitanje: ''Šta čitati?''dati upravo studenti i studentkinje književnosti. Uostalom, ko bi vam dao bolju preporuku od onih koji, kako kaže Vukajlija, knjige ne čitaju već ih prožimaju, jer su tako u mogućnosti. Koje su to knjige koje vas pomeraju, menjaju, fasciniraju, ubijaju, iznova rađaju? Evo predloga:

Reklame

JOVANA (24)

Ovo ti je moja ultimativna trojka:

Markes - ''Sto godina samoće''

To je roman koji na retko senzibilan način objašnjava srž ljudskih strasti, želja, snova, cikličnost sudbine i odnosa među članovima različitih generacija.

Borislav Pekić – ''Novi Jerusalim''

Ultimativan postmodernistički obračun sa ideologijama kao takvim-politickim, religijskim, sa XX vekom kao horor žanrom, istorijom kao gotikom.

Vladimir Tasić – ''Kiša i hartija''

Govori o generacijskom iskustvu ljudi koji su bili u dvadesetim početkom devedesetih, previše starih da počnu nešto preko, previše mladih za stradanja u SFRJ tada.

Ako bih pored ove ultimativne trojke mogla da dodam još nešto, to bi bio Beket - ''Čekajući Godoa'', jer objašnjava da posle iskustva dva svetska rata ništa u jadnosti koja se zove civilizacija ne može biti isto i zato što pokazuje bezizlaznost ljudske situacije, nemogućnost da se posle iskustva holokausta govori koherentno i bez apsurda.

Vasko Popa – ''Nepočin polje''

Zbirka pesama za svakog, za one koji su romantičari i one koji su revolucionari, za one koji vole tradiciju, ali i modernu, zbirka koja se može interpretirati na mnogo načina.

Iiiiiii, hmhmhmh, samo još ovo - GILGAMEŠ!!! Jer kao ništa pokazuje besmislenost potrage za večnim životom.

EMILIJA (24)

Nekako je najlepše kada pronađeš knjige koje te ''pomere '' i promene. Pa, evo male liste:

''Hari Poter'', J.K. Rouling

Magična je i eskapistička, što dođe na isto. Uvidiš da ima beskrajno mnogo svetova i da su ti dostupni. Isto važi i za Gospodara prstenova.

Reklame

''Ana Karanjina'', Tolstoj

Nauči te da razumeš, a ne da osuđuješ. Uz ovu knjigu malo odrasteš.

''Majstor i Margarita'', Bulgakov

Ko kaže da ne voli da čita, uz ovu knjigu će zavoleti, a ko voli, voleće još više.

''Bogorodičina crkva u Parizu'', Igo

Dok je čitaš, bukvalno čuješ zvuke prvih zvona dok se grad budi, na stranama 132-133 izdanja Novosti iz 2005.

NEVENA (24)

Prihvatajući ideju Franca Kafke da umetnost obleće oko istine, ali sa odlučnom namerom da se ne spali, shvatamo da sposobnost književnosti jeste upravo u tome da u tamnoj praznini nađe mesto za koga pre nije ni bilo znano. Stoga bih kao knjige koje zauzimaju izuzetno mesto u svetskoj književnosti izdvojila: ''Novi Jerusalim'' Borislava Pekića, ''Majstora i Margaritu'' Mihaila Bulgakova i ''Proces'' Franca Kafke.

PAVLE (25)

Viktor Igo - ''Čovek koji se smeje''

Roman koji mislim da je malo potcenjen u odnosu na ''Jadnike'' i ''Bogorodičinu crkvu u Parizu''. Pročitao sam ga još u osnovnoj školi i to mi je jedna od omiljenih knjiga iz tog perioda. Govori o ljubavi između cirkuske nakaze i slepe devojčice. Bajkovito i lako štivo, koje naravno ima i šire značenje, kada se posmatra kao odnos različitih slojeva društva.

Herman Hese - ''Demijan''

U srednjoj školi sam, kao i mnogi drugi klinci, bio fasciniran Heseom i Jungom. Na taj period odrastanja i stvaranja nekog sopstvenog identiteta svakako su dosta uticala Heseova dela. Teško je izdvojiti koje je ostavilo najveći utisak na mene, ali svakako je Demijan jedna od knjiga koje su na must read listi. Nemoguće je da se prepriča, jer sama radnja nije bitna ako ne znamo kontekst. Heseovo pisanje te jednostavno povuče da pročitaš sve što je napisao, pa posle toga dugo ostaneš u nekom čudnom tripu. Mislim da je na mene to pozitivno uticalo.

Reklame

Tomas Man - ''Čarobni breg''

Knjiga kojoj sam se najviše puta vraćao u životu. Obimna je i čita se veoma sporo, ali u knjizi ne postoje suvišne stvari koje bi je činile dosadnom. Radnja se odvija u jednom sanatorijumu, a likovi su pacijenti.  Dijalozi su oblikovani tako da imaju filozofski aspekt, sa dosta komičnih elemenata, uzevši u obzir stanje u kojem se likovi nalaze. Kad god pokušam da se prisetim nekih detalja iz te knjige, u sećanju mi se jave scene nalik filmskim. Ako volite Sorentinijevu ''Mladost'', onda će vam se svideti i ''Čarobri breg'', jer je reditelj očigledno bio inspirisan i Manovim delom dok je pravio film.

NEVENA (24)

Miloš Crnjanski, ''Seobe II''

Za sve one koji još imaju nedoumice o nacionalnom identitetu, za sve nas da ne ponavljamo istorijske greške.

Albert Kami, ''Stranac''

Za sve one koji žele da razumeju savremeni svet ne smeju preskočiti knjigu koja ga je iznedrila (i uništila).

Tolkin, ''Silmarilion ''

Za sve, da ne zaboravimo za šta je sve sposoban ljudski um i ljudska mašta. I da ponovo poverujemo u njih.

Dodala bih još i Vladana Matijevića, ''Vrlo malo svetlosti'' -  za sve one koji žele da se ubiju, da konačno odluče da li bi ili ne bi.

ANA (24)

Sitničarnica ''Kod srećne ruke'' - Goran Petrović

Ukoliko ste se ikada zapitali šta bi se desilo kada biste mogli da se krećete kroz tekst knjige kao što se krećete kroz ovdašnju fizičku realnost, znajte da se i Goran Petrović zapitao isto i razvio svoju ideju kroz svojevrsnu matriks-bajku. Šta bi se dogodilo kada bi svaki čitalac knjige mogao da menja – dopunjava i briše – značenja, i to tako da izmene budu vidljive svim ostalim čitaocima? Zamislite čitaoce koji su dospeli u istu knjigu iz sasvim različitih pobuda – neki su u nju pobegli jer im stvarnost nije dala neophodno, neki su imali vrlo jasno profilisane ideološke tendencije, neki su tu došli vođeni jednostavnom, mladalačkom zaljubljenošću. Kada su se svi sreli i dobili svoje parče fikcijskog sveta, Goran Petrović je maestralno otvorio vrata nove knjige za svakog od nas.

Reklame

''Komo'' - Srđan Valjarević

Savremena domaća književnost dobila je novi tip junaka – mladi, talentovani marginalac koji je rastao u egzistencijalno teškim godinama u Srbiji. Ovo je roman-dnevnik koji oslikava mladost nedozrele generacije i sveprisutnu težnju ka odlasku. Postalo je gotovo nevažno gde i zašto, jer se čini da će se identitet stabilizovati bilo gde sem ovde. Valjarevićev junak sa oboda šeta, posmatra i piše hroniku iz Italije gde se zadesio na stipendiranom boravku. Njemu nije potrebno mnogo (iako se obreo u Rokfelerovoj vili), samo cigarete, pisaća mašina, poneko piće i nekoliko lokalaca osetljive, iskrene duše da odagnaju duboki egzistencijalni umor koji junak oseća.

GORANA (24)

''Crveni petao leti prema nebu'', Miodrag Bulatovic 

Sirovi život prikazan u svim izopačenjima i svim strastima koje vode ljudsku psihu.

 ''Majstor i Margarita'', Mihail Bulgakov

Demonologija, sci fi , prikaz uticaja demona na smrtnike, u svoj svojoj bulgakovskoj velicini.

''Don Kihot'', Servantes

Odraz toga da čovek ne može da živi bez ideala iako su uglavnom iracionalni, jer bez tih istih ideala umire.

JELENA (23)

Bekim Sejranović - ''Nigdje, niotkuda''

Ovaj roman za naslov ima reči pesme ''Niotkuda '' hrvatskog alternativnog sastava Let 3, a i sam  roman, za koji je Sejranović 2009. godine dobio prestižnu književnu nagradu ''Meša Selimović'', može se nazvati alternativnim. Ili, drugim rečima, ''pank melanholijom''. Sejranović je više puta isticao kako jedino pripovedanje u prvom licu smatra autentičnim, i u ovaj roman je transponovao sopstveno životno iskustvo, oblikujući ga na jedan sasvim svež, dinamičan, nepretenciozan i nadasve jednostavan način. I upravo u toj jednostavnosti, neposrednosti i iskrenom tonu ključ je dopadljivosti ovog romana, u kome su obrađene teme bezavičajnosti, večitog lutanja i osećanja nepripadanja, kao i nemogućnosti da se definiše sopstveni identitet. Uz to, pripovedač tematizuje i svoje detinjstvo, mladalačke godine, zaljubljivanja, bavljenje muzikom, bunt… Kako se onda može desiti da ova knjiga bilo kom mladom čitaocu ne bude interesantna, ali i da se ne zamisli nad onim što je pročitao/pročitala? Ovaj roman je jedan od onih za koje je moguće garantovati.

Reklame

Dejvid Bruks - ''Atlas unutrašnjih suprotnosti''

Ova zbirka predstavlja svojevrsni vremenski presek stvaralaštva australijskog književnika, sačinjena je od priča nastalih u periodu od 1985. do danas. Neka joj pristupe samo hard kor ljubitelji književnosti. Preplitanja poetskih pasaža sa filozofskim, neuobičajen svet, ''iščašene '' perspektive i izokrenuti ''mogući svetovi'', pitanja stvaralaštva, autopoetički elementi, slikovitost, kompleksnost značenja i smisla, ali stil kristalno, glečerski ''čist'' i jasan, a istovremeno nepojednostavljen, složen… Izuzetna knjiga! Priče se koncentrišu oko ideje lavirinta – lavirint je centralni pojam, u koji vode sve suprotnosti, i formalne i sadržinske. Izazov je kretati se po tom lavirintu. Čitanje ove knjige je baš kao ''pokušaj opisivanja grada koji nikada nije ni postojao''. Preporučila bih svakom ko je dovoljno avanturista da pokuša.

Mića Vujičić - ''Ronjenje na dah''

Gotovo svaki student će lako moći da se poistoveti bar s uslovima u kojima živi pripovedač, takođe student, a i mladi pisac, ujedno i jedan od dva glavna lika u pričama ove zbirke. On stanuje sa svojom rođakom, jednom finom starom damom, u pravom smislu te reči, koja se trudi najviše što može da mu ne otežava studentske dane (što je, u odnosu na tipsku situaciju, prava retkost). U ovim pričama prepliću se dogodovštine iz života jednog mlađanog pisca, jedne starice koja se rve s godinama (i to vrlo uspešno!) s pripovedačevim refleksijama o književnosti, umetnosti, kulturi, problemu stvaranja, zavičaju i novoj sredini… Ali ta njegova zapažanja nisu suvoparna i pozerska, već iskrena, jednostavna i autentična. Posebno iznenađenje predstavlja poslednja priča, koja razjašanjava mnoge ''odgovore'' ponuđene u pričama koje joj prethode. Najdragoceniji novogodišnji poklon koji biste sebi mogli da priuštite.

Reklame

Pank melanholija, pesme za romantičare i revolucionare, laviriniti, filozofske knjige, ubiti se ili ne…jedno je sigurno – knjiga u ruke i praznici mogu da počnu!

Naslovna fotografija via Flickr/ korisnik Stewart Butterfield

Još na VICE.com

Najbolji i najgori praznici u Srbiji

Novogodišnji pokloni za 500 dinara u poslednjem trenutku

Vodič za singl ljude u Srbiji tokom praznika