FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Putin je "verovatno" naredio smrt Litvinjenka, pokazuje istraga

​Skoro deceniju posle mučne smrti bivšeg KGB agenta i britanskog državljanina Aleksandra Litvinjenka i njegove sahrane u sanduku okovanom olovom, njegove optužbe sa samtrničke postelje da je ruska država odgovorna za trovanje su, čini se, i zvanično...

Skoro deceniju posle mučne smrti bivšeg KGB agenta i britanskog državljanina Aleksandra Litvinjenka i njegove sahrane u sanduku okovanom olovom, njegove optužbe sa samtrničke postelje da je ruska država odgovorna za trovanje su, čini se, i zvanično potvrđene, pokazuje konačni izveštaj istrage o njegovoj smrti, objavljen u četvrtak.

U izveštaju na 328 strana piše da postoji "velika verovatnoća" da je Ruska obaveštajna agencija (FSB) naredila dvojici muškaraca da otruje Litvinjenka u Londonu i da je tu operaciju "verovatno" odobrio tadašnji šef FSB-a Nikolaj Patrušev i ruski predsednik Vladimir Putin.

Reklame

Takođe se isključuje samoubistvo, slučajno trovanje ili "nameštaljka" kao uzrok Litvinjenkove smrti i tvrdi se da su dva glavna osumnjičena Andrej Lugovoj i Dmitri Kovtun definitivno odgovorni za njegovo ubistvo. Istraga je pokazala da je Litvinjenko dva puta otrovan i da mu je smrtonosna doza radioaktivnog polonijuma 210 podmetnuta u baru Pajn u londonskom hotelu Milenijum 1. novembra 2006. godine.

Utvrđeno je da Lugovoj i Kovtun nisu lično imali ništa protiv Litvinjenka, te da su ga svakako usmrtili po zahtevu drugih. "Činjenica da je g. Litvinjenko otrovan polonijumom 210 proizvedenim u nuklearnom reaktorom nagoveštava da su Lugovoj i Kovtun radili u ime države, pre nego neke zločinačke organizacije", piše u izveštaju.

U izveštaju se tvrdi da je ruska država imala razloga da želi njegovu smrt i da je postojala "nesumnjiva lična dimenzija antagonizma između" Litvinjenka i Putina. Zaključuje se da je "operaciju FSB-a da se ubije g. Litvinjenko verovatno odobrio g. Petrušev i takođe predsednik Putin."

Državna počast koja je Lugovoju dodeljena u martu 2015. godine - dok je još trajala istraga - može da bude protumačena samo kao "namerni znak javne podrške koju mu je uputio predsednik Putin", i pokazuje da je ruska država odobrila Litvinjenkovo ubistvo, "ili bar da želi da signalira svoju podršku."

Strana 178 izveštaja pokazuje analizu čajnika u kome je bio radioaktivni polonijum. (Foto Sally Hayden/VICE News)

Konačni izveštaj je predat britanskom državnom sekretaru - ministru unutrašnjih poslova - u utorak, ali je do danas bio držan u tajnosti.

Reklame

Posle objavljivanja izveštaja, Litvinjenkova udovica Marina je novinarima rekla da je "naravno, veoma zadovoljna što su se reči koje je moj suprug izgovorio na samrtničkoj postelji, kada je optužio g. Putina da stoji iza njegovog ubistva, potvrđene pred engleskim sudom, po najvišim standardima nezavisnosti i pravednosti."

Ona je pozvala na ciljane ekonomske sankcije protiv imenovanih pojedinaca, među kojima su Putin i Petrušev, kao i na proterivanje svih ruskih obaveštajaca iz Ujedinjenog kraljevstva. Marina Litvinjenko je potvrdila da je dobila pismo od državne sekretarke Tereze Mej, koja je obećala nastavak istrage.

Mej je kasnije izjavila pred nižim domom britanskog parlamenta da će Ujedinjeno kraljevstvo zamrznuti imovinu Kovtuna i Lugovoja. I dalje su na snazi međunarodni nalozi za njihovo hapšenje, dodala je, nazvavši ubistvo "očiglednim i neprihvatljivim kršenjem najosnovnijih načela međunarodnog prava i civilizovanog ponašanja."

Britanska policija je takođe saopštila da će pažljivo proučiti sadržaj ovog izveštaja i njegove zaključke. Komandant Dankan Bol, koji je predvodio policijsku istragu, izjavio je da je to bila "bolna i detaljna akcija."

"Važno je zapamtiti da i pored značajnog interesovanja iz celog sveta za ovaj slučaj, ova je istraga ubistva čoveka na londonskim ulicama," rekao je.

"Marina i Anatolij Litvinjenko su pokazali ogromnu hrabrost i dostojanstvo posle Aleksandrove smrti i zajedno sa njima, ostajemo posvećeni privođenju odgovornih pravdi."

Reklame

Page 201 of the report shows a t-shirt sent to exiled Russian oligarch Boris Berezovsky in July 2010, apparently by Lugovoi.

Strana 201 izveštaja prikazuje majicu koju je navodno Lugovoj poslao ruskom oligarhu Borisu Berezovskom u julu 2010.

Za to vreme, rusko Ministarstvo spoljnih poslova je odbacilo rezultate istrage, tvrdeći da nije nepristrasna i da su zaključci unapred doneti.

Predstavnica ministarstva Marija Zakarova je izjavila da Rusija "žali da je ovaj očigledno kriminalni slučaj politizovan, te je bacio senku na opštu atmosferu bilateralnih odnosa". Zakarova je dodala da je odluka o sprovođenju istrage bila "politički motivisana."

Lugovoj i Kovtun su nekoliko puta poricali sve optužbe.

Istraga je vođena od januara do jula ove godine. Saslušanja su trajala 34 dana, zabeležena su 62 svedočenja, proučena hrpa dokumenata i pisanih dokaza od velikog broja svedoka.

Izjavu koju je Litvinjenko dao pre smrti je pročitao njegov prijatelj Aleks Goldfarb ispred Univerzitetske bolnice u Londonu. U njoj je Litvinjenko optužio ruskog predsednika Vladimira Putina za umešanost u njegovu smrt i rekao da je njegov ubica bio "varvarski surov."

Protesti iz celog sveta će "zvoniti u vašim ušima, gospodine Putin, do kraja vašeg života" kaže se u izjavi.