FYI.

This story is over 5 years old.

hrana

Kako najlakše možemo da se otrujemo brzom hranom u Srbiji

Kroz priče srećnih dobitnika male lutrije trovanja i svedočenja zaposlenih u lokalima brze hrane, saznala sam koja su jela siguran zgoditak i kako i zašto do trovanja dolazi.
Foto: Nenad Vujanović

Oduvek sam volela „uličare" više od fensi restorana. Mali lokali imaju ono nešto, neku posebnu draž, zanimljiviji ukus, opušteniju atmosferu za jelo, dodaju ono nešto posebno. Šteta samo što to nešto "ekstra" što se dobije uz hranu često može da bude trovanje.

Svi se vadimo na brz lifestyle kad je u pitanju brza hrana. „Nemam vremena da kuvam", „Redovi u prodavnicama su epski", „Dolazim mrtva sa posla, ne stižem", a realno, svi samo zaista mnogo više volimo tu hranu od onoga što sami spremamo, čak i ukoliko ne uvlačimo dozu lenjosti u celu priču.

Reklame

Nažalost, većina naših omiljenih mesta dolazi sa dozom opasnosti. Mi je često ignorišemo po principu „neće mene", a onda se baš meni desi, i đavo mi je kriv, i mrzimo ceo svet par dana, a onda ponovo u fast fud ili kafić.

Kroz priče srećnih dobitnika ove male lutrije sam došla do informacija koja jela su najsigurniji zgoditak, a zaposleni u lokalima brze hrane, kafićima i velikim fast food lancima su nam rekli kako i zašto do trovanja dolazi.

Topla čokolada

Foto via Flickr/ korisnik Moyan Brenn

Sandra J. (27), Beograđanka koja je godinama radila u kafiću, priča mi da je to nešto što obavezno treba izbegavati. Ono što se servira kao topla čokolada će često biti čokoladni puding ili kakao sa mnogo gustina. Iako ne zvuči kao velika razlika, previše gustina može da izazove ozbiljne stomačne probleme u vidu nadimanja, problema sa probavom i bola.

- Desilo mi se da sam popila lošu toplu čokoladu u mestu koje je deo većeg lanca. Na putu od tog kafića do kuće sam posetila svaki javni toalet, fast fud i kafe. I na svakom mestu sam morala da pitam smem li u toalet. Drugarica koja je išla sa mnom me još uvek zeza da sam ptica-serica – priseća se Sandra.

Punjeno pileće belo meso

Foto via Flickr/ korisnik Ivana Sokolović

Mnogi se plaše pljeskavice, ali prase nije opasno kao pile. Kad se sprema punjena piletina, to je debeo sloj mesa. Unutrašnjost nekad ostane toliko živa da deluje kao da pilence samo čeka da zaigra. Iako nismo svi svileni, pileće meso često sadrži tragove kampilobakterije, a neretko i salmonelu. E sad, ne kažem da je neophodno da potpuno batalite punjeno pileće belo meso, već da obratite pažnju. Ukoliko ste došli u lokal u kome je već gužva, velike su šanse da vaš obrok neće provesti na roštilju onoliko vremena koliko je neophodno (15-20 minuta).

Reklame

Možda merenje vremena zvuči smešno, ali simptomi salmoneloze su groznica, dijareja, mučnina i bol u stomaku – pa ko voli, nek izvoli.

Kobasice

Foto via Flickr/ korisnik Pero Kvrzica

Ali samo ako ste na velikim događajima – festivalima, koncertima i tome slično. Vladimir Gertner (25) je jedne godine radio na Beer Festu za veliku firmu koja prodaje samo kobasice sa roštilja. Objasnio mi je šta se tu radi. Sve firme plaćaju velike sume novca za kioske na poljani pored reke, ali tokom tih pet dana piva i muzike oni zarade sume o kojima se samo šapuće i uvek gledaju gde mogu da zarade još malo.

-Jedan od trikova su takozvane "domaće" kobasice. To su one najgore, najjeftinije i najmasnije kobasice koje uvek preskačete u mesari, ali ne i kad ste mrtvi pijani. Koštaju 150 dinara, dok one dobre koštaju 250. U njima su ljudi pronalazili komade kostiju i još svašta. Pored toga, prvog dana smo dobili kesu sa skupljim kobasicama, a kada sam primetio da na njima piše da je rok istekao, menadžer je na kesu samo stavio nalepnicu sa drugim rokom – nedelju dana od tog trenutka – priča mi Vladimir.

Pored toga što se pijanim mušterijama uvaljuje svašta, kečap i senf su razvodnjeni, pa se događalo da i najizdržljivije pivopije povrate i dođu da se požale. Dakle – preskačite mesne prerađevine, jer povraćanje nije najgori simptom. U zavisnosti od toga koliko pokvarenog mesa ste pojeli, simptomi mogu biti bol u stomaku, dijareja, naglo povraćanje, blaga groznica, slabost, mučnina u želucu ili jaka glavobolja. U težim slučajevima se javlja i nemogućnost mokrenja, poremećaji vida, govora, otežano gutanje, poremećaj rada srca, konstantna žed i suva usta, kao i krv u bordo ili crnoj stolici.

Reklame

Led

Foto via Flickr/ korisnik Didriks

Zvuči smešno jel da? Pa, Predrag Stanišić (28), po struci arheolog, radio je u nekoliko kafića, i kaže da više nigde ne uzima pića sa ledom, čak ni u sred leta. Zašto? Zato što se mašine za led čiste samo spolja. Nikad se ne otvaraju kako bi se delovi dezinfikovali, i to omogućava skupljanje buđi i bakterija, što može da dovede do trovanja.

Vjera Mašović (27), profesorka matematike iz Beograda, je od leda uspela da dobije očnu infekciju.

-Bila sam sa društvom u kafiću u gradu, bilo je pakleno vrelo, i svi smo naručivali pića sa što više leda kako bismo se rashlađivali, trljali smo led po vratu, grudima, rukama… izgleda da sam ja bila jedini idiot koji ga je trljao po očima, jer su sutradan otekle i postale crvene. Mesec dana sam mazala razne masti i nosila naočare za sunce – priča Irena.

Odjednom ideja igranja sa ledom po letnjoj vrelini više nije toliko interesantna?

Sladoled

Foto via Flick/ korisnik amandil_eldamar

Kad smo već na temi leta. Ulični prodavci sladoleda na štapiću nisu jezivi. Prodavci onih divnih sladoleda na kuglu, pritom ne mislim na male poslastičarnice, već na vitrine sa sladoledima koje ponekad imaju veliki kafići – oni umeju da budu opasni.

Miljana V. (24) je radila u kafe-poslastičarnici na Novom Beogradu, i kad je videla kako sanitarni inspektori opušteno uzimaju 2 kilograma sladoleda umesto da provere sladolede iz vitrine zabrinula se. Otkaz je dala tek kad je videla drugi problem.

- Svi sladoledi imaju naznačen rok trajanja kad stignu. Mi ih svakog jutra dekorišemo i 'šminkamo' kako bi izgledali interesantnije. Kad sladoledu istekne rok, pomeša se sa sličnim ukusom i taj 'eksperimentalni' ukus se stavlja na popust i ubacuje u sve što kuhinja sprema a što zahteva sladoled. – kaže ona.

Reklame

Star sladoled se lako prepozna, ko obraća pažnju – kad se sipa, on je u grudvicama, nije kremast i odlama se u komadima. Jedan tata je pričao kako je greška u odabiru izgledala kod njegove ćerkice.

- Pojela je loš sladoled, ali to smo shvatili tek kad je došla kući. Postala je sva kenjkava i došla je da se mazi dok smo gledali TV. A onda je povratila po meni. Odmah joj je bilo bolje, počela je da trčka naokolo i da se smeje. Neka je, nek se smeje, jednog dana ću biti mator, pa ću ja povratiti po njoj - smeje se dok mi priča Branko V. (33), freelance web dizajner iz Beograda.

Problem u sladoledima je zapravo mleko. To je ono što može da izazove povraćanje, dijareju i temperaturu. Međutim, ukoliko uzimate voćne sladolede, pravljene na vodenoj bazi, bićete potpuno bezbedni.

Pivo

Foto via Flickr/ korisnik darkday

Branka D. (34) iz Beograda kaže da se otrovala svojim omiljenim prehrambenim proizvodom, teško joj je poverovati, ali, svemoćni internet kaže da je trovanje pivom zapravo moguće, s tim da će pivo kom je istekao rok trajanja imati pomalo čudan ukus, a jedina posledica će biti stomačni grčevi. Dokle god se ne preteruje (kao što je ova sagovornica očigledno činila), čak ni pokvareno pivo nije preterano opasno – al' ipak ga izbegavajte.

Jaja

Foto via Flickr/ korisnik dirtsailor2003

Salmonela se često nalazi u jajima, i ukoliko nisu pripremana sedam minuta ili više – nemojte rizikovati.

Velibor Jokić (25), student prava, se još uvek seća iskustva sa ekskurzije u sedmom razredu osnovne. U hotelu su jeli nedovoljno spremljenu kajganu, i ubrzo po polasku, pola autobusa je počelo da se žali na stomačne tegobe.

Reklame

- Kad sam došao kući, seo sam na šolju, stavio lavor ispred sebe i postao ljudska prskalica. Samo sam mislio "Ako se onesvestim, možda će manje boleti" – priseća se Velibor bolnih trenutaka.

E, sad stupa na scenu pitanje „A šta radi sanitarna?"

Iz udruženja potrošača koja su u stalnom kontaktu sa građanima tvrde da sanitarna inspekcija kontroliše objekte tek nakon što dođe do trovanja. Sa druge strane, iz beogradskih lanaca brze hrane dolazi informacija da neke među njima sanitarna inspekcija nije posetila po godinu dana.

Zaposleni nam kažu da su obavezni da idu na sanitarne preglede svakih šest meseci, ali da osim toga, higijenu lokala, rok trajanja namirnica i njihov kvalitet ne kontroliše niko, pa sve zavisi od dobre volje vlasnika.

- Ko radi u ovim lokalima već zna, da čak i kad dođe sanitarna, ako nisu došli po prijavi, ili ako nije sezona trovanja, pristaće da odu kad im se ćušne par hiljada, ili im se daju proizvodi – kažu zaposleni jednog fast food-a, koji su želeli da ostanu anonimni.

Sa svim ovim na umu, imate li i dalje hrabrosti da jedete ovu hranu?

Još na VICE.com:

Obišao sam 'Ulicu gladnih' da vidim koja je najbolja hrana protiv mamurluka

Istraživanje pokazuje da žene izbegavaju da jedu brzu hranu pred muškarcima

Šta hrana koju jedeš govori o tvojoj ličnosti