DIY

Kako da se bezbedno tetoviraš kod kuće

Pričali smo sa profesionalnim tatu majstorom da bismo saznali sve o ručnom tetoviranju iglom.
Koh Ewe
pisao Koh Ewe
SG
tattoo, diy, homemade, stick and poke, hand poke, machine, quarantine
Fotografija: Tiana Roj

Ukoliko ste na društvenim mrežama proveli imalo vremena tokom prethodne godine, verovatno ste viđali ljude koji rade sebi stick and poke tetovaže u kućnoj radinosti. Bilo da je to tako kako bi povratili osećaj kontrole u ovom limbu koji zovemo pandemija, ili da je u pitanju prosto čin apokaliptičkog impulsa kada se susrećemo sa neizvesnošću, ili prosto nova svakodnevna navika, stick and poke tj. tetovaže iglom postale su jako popularne među onima koji su zatvoreni kod kuće.

Reklame

Brzom onlajn pretragom možete pronaći setove za “uradi sam” tetoviranje, koji imaju sve što vam je potrebno da započnete svoju stick and poke avanturu (igle, rukavice, stensile) — tako da tetoviranje kod kuće nikada nije bilo pristupačnije. I ja sam, kao i mnogi drugi, odlučila da se oprobam u ovom trendu. Pronašla sam drugaricu koja je želela tetovažu, odgledala nekoliko videa o tome na Jutjubu i počela da se tetoviram. Zapravo, to i nije bila najbolja ideja. Tetovaže koje su tada nastale ostaće mračan podsetnik naših umetničkih ograničenja - male tačkice koje su u takvom nizu da bi se teško mogle nazvati linijama.

Dakle, u potrazi za nekim profesionalnim savetima čijom će primenom moje naredne DIY tetovaže izgledati manje užasno, razgovarala sam sa tri profi tatu umetnika koji su mi dali ove savete za početnike koji žele da se oprobaju u stick and poke tetoviranju.

Šta je stick and poke tj. tetoviranje iglom?

Ove tetovaže stvaraju se tako što se igla umače u mastilo i onda se njome koža ručno bode. Iako je ova tehnika svakako pogodnija za početnike od tetoviranja mašinom, to ne znači da je tetovaža nastala ovom tehnikom išta manje prava - podjednako je trajna i ima sopstveni stil.

“Mislim da ove tetovaže mogu izgledati podjednako dobro kao one nastale tetoviranjem mašinom”, kaže Vivien Su, 21-ogodišnja tatu umetnica iz Singapura za VICE. Ona je počela da se bavi ovom tehnikom prošle godine, dok je njena država bila pod restrikcijama zbog pandemije, a nedavno je otvorila i svoj studio.

Reklame

Vivien poredi ove tetovaže sa “crtanjem po listu papira”, a tetoviranje mašinom sa “crtanjem po iPad-u.” Iako tetovaže nastale mašinom verovatno deluju čistije, ona misli da i jedne i druge imaju sopstveni šarm.

Šta je najbolji dizajn za prvu DIY stick and poke tetovažu?

“Bilo šta jednostavno, rekla bih,” kaže Vivien, i pokazuje svoju prvu tetovažu ove vrste koja je u obliku munjice. “Mislim da je bila dobra ideja da tako nešto uradim prvo, jer ima jasne linije. Nema mnogo detalja.”

tattoo, diy, homemade, stick and poke, hand poke, machine, quarantine

Fotografija: Vivien Su

Čua Ji Min, 29, tatu umetnica iz Malezije, kao svoju prvu tetovažu u ovom stilu istetovirala je sebi malenu mačku na unutrašnji deo butine. Ipak, ona ljudima koji žele po prvi put da sebi istetoviraju nešto preporučuje da se drže nečeg jednostavnog i malog, što se sastoji iz ravnih linija.

tattoo, diy, homemade, stick and poke, hand poke, machine, quarantine

Fotografija: Čua Ji Min

“Neka reč je uvek dobar izbor”, kaže Patrik, 39, tatu umetnik iz Londona, na Instagramu @european.son.420. Njegova prva tetovaža u ovom stilu bila je jedno malo “X”.

“Kada počinješ, želiš da imaš vremena, pogotovo jer nisi upoznat sa tehnikom”, kaže Vivien. “Tetoviranje ovom tehnikom traje mnogo duže nego mašinom, tako da počnite od nečega sitnog.”

Gde na telu da istetoviram nešto ovim stilom?

“To zavisi od vaših prioriteta”, kaže Vivien koja preporučuje podlaktice ili butine, zato što je tu najmanje bolno. Pronaći mesto gde je koža već razvučena je vrlo važno za prvu tetovažu. Vivien kaže da je ona svoju prvu tetovažu uradila na članku, iako je to “veoma bolan predeo”, ali pošto je koža tu razvučena, bilo joj je lakše.

Patrik takođe preporučuje butine. “Ukoliko radite na ruci, imate samo jednu slobodnu ruku, i to onu kojom tetovirate. A to nije lako. Ako želite da se sami tetovirate, bolje to uradite na butini”, rekao je on.

Reklame

Koliko je bezbedna ova tehnika?

Tetovirati sebe kod kuće nosi određene bezbednosne rizike — od infekcija, do trovanja krvi. Zbog toga je važno da, ukoliko želite da se bavite ovom tehnikom, sve održavate jako čisto (Pročitaj ponovo: nikada, ali stvarno, nikada nemoj ponovo koristiti već iskorišćenu iglu). To što ti niko nije dao profesionalan savet ne znači da treba da se ponašaš neodgovorno. “Ove stvari postoje i na Guglu”, kaže Patrik, i dodaje da bi oprema za tetoviranje trebalo da bude potpuno sterilna.

OK, znači, kako se uopšte tetovira ovom tehnikom?

Počnite od skice. Ji Min kaže da treba da koristite olovku kako biste nacrtali dizajn tetovaže, a važno je da vam telo bude opušteno i u prirodnom položaju. Na taj način će skica izgledati kako treba.

Dalje, važno je odabrati mesto i uraditi skicu na njemu. “To je najvažniji deo”, kaže Patrik. “Morate dobro razvući kožu.” Dok jedna ruka bocka, druga je zadužena za razvlačenje kože.

Kada bodete kožu, igla prethodno umočena u mastilo treba da bude pod uglom od 45 stepeni — iako ne postoje striktna pravila vezana za ovo. Vivien je primetila da je teže biti precizan kada se bode pod drugim uglom. Smer u kome bodeš je takođe važan.

“Ukoliko želite ravni liniju… pođite od dna i polako je gradite na gore”, objašnjava Vivien. Prema njenim rečima, na taj način je najjednostavnije napraviti jasnu liniju.

Reklame

Sada sledi zajeban deo: koliko duboko igla treba da ide? Ako bodete preplitko, mastilo se može izliti iz kože umesto da ostane u njoj. Ipak, ukoliko bodete preduboko, mastilo se može razliti - zbog toga vam tetovaža nakon zarastanja može izgledati zamrljano. Prema rečima ova tri tatu umetnika, kroz praksu ćete najbolje naučiti koliko duboko igla treba da ide. Ipak, slažu se oko toga da je bolje početi lagano.

“Uvek možeš dodati još mastila… ali ga ne možeš izvući iz kože”, kaže Vivien, i dodaje da bi radije na klijentu ostavila tetovažu koja je nedovoljno urađena, pa da se vrate na još jednu sesiju, nego da pretera pa da klijent završi sa linijama koje su predebele.

Takođe je i važno napomenuti da je svačija koža drugačija. To znači da se tetoviranje prilagođava tome kako koža reaguje. Ji Min kaže da ona obično tetovažu radi iz dva puta, kako bi popunila sve rupe, ali nikada joj se nije desilo da neko mora da dolazi više od četiri puta zbog jedne tetovaže.

tattoo, diy, homemade, stick and poke, hand poke, machine, quarantine

“Previše puta raditi istu kožu može da je ošteti. Tetovirani deo će nateći”, objašnjava ona. Ukoliko tvoja koža lako postaje crvena i upaljena, bolje da “drugu ruku” ostaviš za sledeću sesiju.

Ne brini se previše o praznim mestima i tačkama. Umesto da požuriš da ih popuniš, daj svojoj novoj tetovaži malo vremena - mastilo će se možda razliti malo u toku narednih nekoliko nedelja, što bi moglo popuniti manje praznine.

Kako funkcioniše nega kože nakon tetoviranja ovom tehnikom?

Kada je tetovaža gotova, pokrijte je plastičnom folijom na makar pet sati. Patrik predlaže da svežu tetovažu držite pokrivenu makar dva ili tri dana, kao i da izbegavate da perete to mesto, kao i da izbegavate kupanje u bazenima i sunčanje dok tetovaža zarasta. Ipak, “tetovaža je rana”, kaže on.

Normalno je da tetovaža svrbi i da se peruta, kaže Ji Min. A ako primetite neke praznine koje želite da popunite, ona preporučuje da za to sačekate makar dve do četiri nedelje. To će koži dati vremena da zaraste i da se pripremi za sledeću sesiju tetoviranja. Tokom ovog perioda, ona predlaže da izbegavate aktivnosti koje bi mogle da iziritiraju sveže tetoviranu kožu.

Reklame

Pošto je u pitanju vizuelna umetnost, teško da ćete se suzdržati da svoje tetovaže ne poredite sa profesionalnim tetovažama urađenim mašinom. 

“Bila sam jako jako stroga prema sebi kada sam počela da tetoviram ovom tehnikom, zato što sam svoje radove upoređivala sa tetovažama koje su urađene mašinom i mislim da sam sebi tada postavila veoma nerealna očekivanja”, kaže Vivien. “Zbog toga nemojte počinjati od nekog prelepog, super detaljnog dizajna kada tetovirate prvi put.”

Ipak, ovde se češće radi o tom iskustvu da sami sebe tetovirate.

“U pitanju je mnogo manje formalna kultura u poređenju sa tetoviranjem mašinom, što znači da je pristupačna ljudima koji žele da se bave ovime”, kaže Vivien. “Ovo bi trebalo da bude zabavno.”

tattoo, diy, homemade, stick and poke, hand poke, machine, quarantine

Fotografija: Ko Ivi

U mom slučaju, ovo je istina. Nakon dve sesije i urađenih pet ružnih tetovaža, moja drugarica i ja postale smo nešto zadovoljnije rezultatima, a ova tehnika postala je nešto udobnija. Nijedna od nas nije nezadovoljna što ove tetovaže ne izgledaju kao one koje bi uradio profesionalac, ali će nas ove tačkice podsećati na lenja popodneva koja smo provele u njenoj sobi u razgovoru i tetoviranju.

tattoo, diy, homemade, stick and poke, hand poke, machine, quarantine

Fotografija: Ko Ivi

“Mnoge moje tetovaže, one koje i nisu tako dobro urađene… verovatno su one u kojima najviše uživam”, kaže Patrik.

“Kada ljudi tetoviraju svoje prijatelje u svojoj sobi… to predstavlja lep momenat između dvoje ljudi, koji kao rezultat ima tetovažu. Čak i ako je u pitanju samo tačka ili nešto zaista malo, za deset godina ta osoba će verovatno reći, ‘o, da, sećam se te večeri.’”