FYI.

This story is over 5 years old.

Nagrade

Kako da postanete počasni građanin u Srbiji

Da bi vas odlikovali ovim zvanjem, vi morate nešto da značite toj opštini, a ljubav opštinara prema političkim akterima je oduvek bila višeznačna.
Fotografija: Betaphoto/Milan Obradović

Vest da je Aleksandar Vučić postao počasni građanin Svrljiga, ostavila me je ravnodušnim, kao i većina vesti koje se tiču premijera i izabranog predsednika Srbije. Ne znam kako bi na mene uticala činjenica da su odbornici vladajuće većine u Skupštini opštini Svrljig usvojili odluku kojom će Vučiću biti uručena ova povelja. Vučić je već počasni građanin Krupnja, Leskovca, Leposavića, Novog Pazara i zamalo Bijelog Polja, pa mu je Svrljig verovatno samo još jedna recka na listi apsolutno zasluženih priznanja.

Reklame

Kako piše u obrazloženju, Povelja počasnog građanina se dodeljuje "premijeru Vlade Republike Srbije Aleksandru Vučiću za razvoj, unapređenje i pomoć opštini Svrljig na svim nivoima". Boldujmo ovo na svim nivoima. Dakle, ako ste sada u Svrljigu i primetite bilo kakav boljitak, znate ko je za to zaslužan.

Ipak, ne misle svi tako. Odbornik SPS-a Lazar Vukadinović se striktno protivio dodeli ovog priznanja aktuelnom premijeru i izabranom predsedniku, podsećajući da je Vučić samo dva puta bio u Svrljigu i pritom ostavio samo "neka obećanja".

- Mene interesuje na osnovu kojih kriterijuma je Aleksandar Vučić predložen da dobije Povelju počasnog građanina? - pitao je Vukadinović.

I zaista, koji su kriterijumi koji određuju kako neko postaje počasni građanin? Pokušao sam da saznam.

Prva stvar koju mi je otkrio svemoćni internet jeste činjenica da se izmenom Zakona o lokalnoj samoupravi "proširuje nadležnost skupštine jedinice lokalne samouprave u okviru koje spada i dodeljivanje zvanja počasni građanin osobi od posebnog značaja za opštinu". Dakle, da bi vas odlikovali ovim zvanjem, vi morate nešto da značite toj opštini, a ljubav opštinara prema političkim akterima je oduvek bila višeznačna.

Kako nisam uspeo da pronađem bilo kakve informacije o tome šta treba da uradite kako bi vas odlikovao Svrljig, pokušao sam da pronađem informacije o drugim gradovima. Tako sam saznao da je Beograd imao dvadesetogodišnju pauzu u imenovanju počasnih građana, jer je ukinuta 1985. a vraćena tek 2006. A možda i niko nije uradio ništa značajno za grad u tom periodu pa nije bilo ni potrebe za revitalizacijom ovog odlikovanja.

Reklame

Foto: Nenad Vujanović

Srećom, Beograd je malo precizniji kada je reč o uslovima koje strani državljanin, međunarodna ili nevladina organizacija, udruženje ili neka ličnost moraju da ispune kako bi ih grad počastvovao. Dakle, važno je da ste svojim radom, naučnim, umetničkim, političkim, humanitarnim i drugim oblicima delovanja doprineli:

1. Razvoju i ugledu grada Beograda

2. Ostvarivanju i razvoju demokratije u Republici Srbiji ili u svetu

3. Očuvanju mira i napretku čovečanstva.

Sad, ne znam da li se ovo poklapa sa svrljiškim standardima i da li je premijer i izabrani predsednik na bilo koji način unapredio ljudski rod u ovom delu Srbije, ali kapiram da, ako se već poklapa naziv titule, i uslovi moraju biti kompatibilni.

Tomislav Nikolić je počasni građanin Pekinga. Njihove kriterijume nisam razumeo.

Subotičani od počasnih građana zahtevaju da doprinesu nekim "istaknutim i trajnim životnim delom u oblasti nauke , privrede umetnosti i obrazovanja i vaspitanja, kao i za rezultate postignute u javnom životu i razvoju kulturnog stvaralaštva i to fizičkim licima koja su svojim delima i činjenjima doprinela podizanju ugleda grada u zemlji i inostranstvu".

Možete li da zamislite onda ugled u inostranstvu koji je Aleksandar Vučić doneo Krupnju, Leskovcu, Leposaviću, Novom Pazaru i Svrljigu? Zamislite razgovor sa nekim strancem dok čekate red za trajekt za Tasos, a on vas pita odakle ste.

- Serbia!- ponosno mu odgovorite, ali vidite da vas zbunjeno gleda.

Reklame

- Serbia, Djoković, Belgrade – ne pomaže, samo ste ga još više pogubili.

- Krupanj!- izderete se konačno.

- Oh, that Serbia- oduševjeno vam odgovori Ben u sandalama.

Ipak, sve ima svoju meru, pa i rok trajanja, stoga počasni građani mogu postati obični građani u zavisnosti od toga kako vetar duva ili preciznije, kako politika struji. Recimo, Slobodan Milošević je svojevremeno postao počasni građanin Vranja, Leskovca, Valjeva, Vrnjačke Banje i Prijepolja, ali samo šest nedelja po završetku njegove vlasti, Vrnjačka Banja mu je oduzela titulu. Vrlo brzo su istu stvar uradili i Valjevci.

Miloševićev slučaj me navodi da stvari postavim ovako. Pod uslovom da su kriterijumi za dodelu ovog priznanja isti u svim gradovima, mogu da vas odlikuju za stvari koje niste postigli – mislim, Milošević i očuvanje mira i napretka čovečanstva? Ali isto tako mogu da vam oduzmu zvanje, verovatno zbog stvari koje ste uradili, a najčešće ste uradili nešto suprotno od onogo što ova titula zahteva, kao na primer, malo se igrali sa mirom i definitivno išli u svim mogućim pravcima, osim napred kada je čovečanstvo u pitanju.

Što bi verovatno moglo da se protumači kao da je biti počasni građanin potpuno besmisleno i bezvredno. Pa čemu onda tolika galama?

Još na VICE.com:

Devojke analiziraju zagrljaj Vučića i Stefanovića

Kada ćemo dobiti novog premijera, ko će to biti i da li je to uopšte važno

Karić kao super-heroj za lično bogaćenje