FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Od ekspozea do ekspozea: Mandatar pred skupštinom

Biće ovo zanimljivo štivo i 2020. godine.

Ekspoze (od francuske reči expose) znači izveštaj, izlaganje, prikazivanje nekog stanja, na primer, izveštaj koji ministar podnosi skupštini o nekom važnijem pitanju ili o stanju u svom području.

Foto: Skrinšot Youtube

Mandatar Aleksandar Vučić je pred narodnim poslanicima u direktnom prenosu, skoro šest sati, čitao ručno napisani ekspoze od negde između 260 i 450 strana o važnom pitanju u svom području, odnosno resoru - našoj budućnosti. To čini stojeći, naravno, iz poštovanja prema nama, glavnim likovima u romanu. Bez pauze, osim za aplauz, znak interpunkcije, gutljaj vode.

Reklame

Pitanje je šta za nas znači ovaj svojevrsni ruski klasik među ekspozeima, toliko dugo najavljivan, dorađivan, krasnopisan, prepisivan i slatkom mukom, možda, a možda i ne, bar malo skraćen ispod nivoa nadljudske mogućnosti čitanja u kontinuitetu i pažljivog slušanja.

Ako pitamo Ivicu Dačića, ekspoze je Sveto pismo. Tom logikom bi članovi buduće Vlade tokom čitanja trebalo takođe da stoje pognutih glava, horski pevaju delove pisanije, sve vreme moleći se u sebi. Ako nismo vernici pa konsultujemo dosadašnju praksu, videćemo da su poslednja dva ekspoze Aleksandra Vučića zaista istorijska. Naime, nikada do sada se nije mesecima unapred toliko mnogo govorilo o broju strana, a malo o sadržaju ovog dokumenta.

Zapravo, ako pogledamo obraćanja prethodnih mandatara demokratske Srbije videćemo da su bili i do dvadeset puta kraći od Vučićevih. Osim toga, razlika je samo u detaljima. Malo o državnosti, ljudskim pravima i slobodi medija, malo o osnaživanju ekonomije, posebno poljoprivrede, privatizaciji, priključivanju Evropskoj uniji, obrazovanju i tako reformski već više od deceniju.

Još jedna stvar po kome je ovaj ekspoze istorijski je što nikada do sada nismo imali priliku da slušamo dva najveća-do-sada ekspozea za samo dve godine. Što mandatara Vučića stavlja u zavidan položaj da u svom obraćanju govori i o uspešnim rezultatima svojih prethodnih Vlada, a i nas, takođe, jer možemo da izmerimo kako je ekspoze "Vlade stabilnosti" iz 2014. za dve godine postao ekspoze "Vlade prosperiteta". Nakon poslednjih izbora je, kao i prethodnih, izveštaj najavljivan kao najtemeljniji, najozbljniji i najreformskiji do sada.

Reklame

Neke stvari su, u nijansama, konsante. Ulazimo u Evropsku uniju, tehnička vlada otvorila je prva poglavlja, što znači da će se to sada češće dešavati, a među tim poglavljima će biti i onog o kome se tiho priča, a koje se tiče spoljne politike i njenog usklađivanja sa EU. Takođe, potpuno neintimno pitanje Kosova i Metohije ima važno mesto u ekspozeu. Za vratom su nam i "preporuke" MMF-a posebno u oblasti rezanja javnog sektora, restruktuiranja javnih preduzeća, suzbijanja sive ekonomije i nikada dovršenih privatizacija. Uz to, treba ponuditi i rešenje za javni dug Srbije koji godinama ne jenjava. U maju ove godine iznosio je 24,18 milijardi evra, što je skoro 72 odsto BDP-a. To jeste za oko 4 odsto manje nego krajem prošle godine, ali je za oko 10 odsto više nego 2013. godine.

Sa druge strane, uvek ima onih stvari koje su "od suštinskog značaja" za državu, naciju, društvo, ali u kojima, od ekspozea do ekspozea, ulazimo u manje ili veće reforme. Na primer, poljoprivreda. U ekspozeu iz 2014. godine bilo je velikih planova za poljoprivredu, kao grani važnoj za ekonomiju zemlje. Ostvaren poljoprivredni rast najviše dugujemo kiši koja je pala 'oko 25. jula', baš kako se premijer i nadao. Ostali ciljevi, na prvom mestu, realizacija projekata za sisteme navodnjavanje, ili, recimo, akreditacija za korišćenje fondova EU za poljoprivredni i ruralni razvoj (IPARD) nisu došli ni blizu ostvarenja. Nismo uspeli da ispunimo administrativne zakone i tako smo ostali bez 175 miliona evra namenjenih srpskoj poljoprivredu. U ovogodišnjem ekspozeu nema ni slova o IPARD-u, a "realizacija projekata za navodnjavanja" preformulisana je u "poboljšanje postojećih i izgradnja i opremanje novih sistema za navodnjavanje". Od "ukrupnjavanje zemljišnih poseda na način koji će omogućiti plansko bavljenje poljoprivredom", ostalo je samo ukrupnjavanje zemljišnih poseda "velikih gazda".

Reklame

Obrazovanju uvek treba "suštinska reforma". Još pre dve godine nas je mandatar Vučić upozorio na podatak da je svaki treći đak u Srbiji funkcionalno nepismen i da "nam deca uče po udžbenicima starim i po 25 godina u eri tehonoloških inovacija u kojoj je jednoj informaciji potrebno samo 28 sekundi da prostruji svetom"! Obećao je da će ta Vlada izvršiti reformu sistema obrazovanja i uspostaviti nov model ulaganja u nauku. Tokom mandata tehničke Vlade, Nacionalni prosvetni savet nije usvojio predlog Ministarstva prosvete da informatika i računarstvo od prvog septembra bude obavezan predmet u osnovnim školama, a Vlada je poništila konkurs istog Ministarstva za naučno-istraživačke projekte.

Mandatar Vučić nekoliko meseci kasnije u ekspozeu najviše govori o dualnom obrazovanju, o čemu pre dve godine nije bilo ni reči, ali i nedvosmisleno najavljuje će za vreme mandata ove Vlade informatika biti u programu osnovnih škola. Nema šta, bio bi to korak unapred.

Budući premijer Aleksandar Vučić je održao obećanje da će ekspoze čitati stojeći iz poštovanja prema nama, građanima, ali i da "ima dug prema istoriji, da hoće da u ostane zapisano u stenogramima da je neko ozbiljno pristupio programu Vlade".

Ne ulazeći u detalje današnje sednice u Skupštini Srbije i u dogovore koje premijer ima sa istorijom, poslednja dva čitanja ekspozea će svakako biti zanimljiva za gledanje 2116. godine. Drugi najistorijskiji ekspoze, svakako detaljniji, opširniji, a u elektronskoj verziji skraćen na sedamdesetak strana, nudi nam mogućnost da pratimo šta je od obećanog urađeno i da se nadamo da će ovaj ekspoze imati više sreće od prethodnog kada su u pitanju pomahnitali vandredni izbori na putu.

U tom smislu, biće ovo zanimljivo štivo i 2020. godine.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu