FYI.

This story is over 5 years old.

nauka

NASA vozilo „Oportjuniti“ se bori za goli život u oluji na Marsu

Već ima duži životni vek i veću kilometražu od bilo kog interplanetarnog terenskog vozila, ali da li će "Oportjuniti" preživeti jednu od najjačih oluja ikada zabeleženih na Crvenoj planeti?

Prethodno objavljeno na Motherboard-u

“Oportjuniti”, robotsko vozilo američke svemirske agencije, sletelo je na Mars 2004. godine i do danas postalo rekorder po istrajnosti istraživačkih projekata. Već 14 godina se kotrlja preko četrdesetak kilometara ekvatorijalne oblasti Meridiani Planum, a predviđeni životni vek bio mu je 56 puta kraći.

Ali danas se “Oportjuniti” suočava sa novim, potencijalno smrtonosnim izazovom, u dolini prigodnog imena Istrajnost. Nekoliko nedelja unazad, vozilo se nalazi u središtu ogromne peščane oluje koja zahvata površinu jednaku Severnoj Americi i Rusiji zajedno. (Vozilo Curiosity ova oluja ipak nije značajno zahvatila.)

Reklame

„Na Marsu je u toku teška peščana oluja koja ugrožava “Oportjuniti”“, objavio je Džon Kalas iz NASA JPL (Laboratorije za mlazni pogon) prošle srede. „Rover je trenutno u režimu odmora dok čekamo da oluja prođe. Tim je veoma zabrinut. Pratimo vremenske uslove i čekamo da stignu signale iz DSN (Komunikacione mreže dubokog svemira).“

Oluja iz perspektive „Oportjunitija“; NASA/JPL-Caltech/TAMU

Prašina je blokirala sunčevu svetlost, na čiji pogon “Oportjuniti” radi, pa je vozilo moralo da obustavi sv operacije i isključi sve instrument osim osnovnog sata, kaže Kalas. Poslednja poruka otposlata je u nedelju – obaveštenje kontrolorima da mu ponestaje energije.

„Iako smo dobili tu informaciju, rover je funkcionisao automatizovano. Odlučio da proglasim situaciju kritičnom jer nije bilo dovoljno energije za aktivnost“, kaže Kalas.

“Oportjuniti” je još 2007. preživeo veliku oluju, ali njegov blizanac Spirit nije bio te sreće – na solarnim pločama ostalo je previše prašine da bi se povratila energija. Posle serije nesrećnih događaja, Spirit je obustavio komunikaciju sa NASA centralom, verovatno zato što nije imao dovoljno energije za grejanje koje bi očuvalo funkcionalnost hardvera. NASA je ovo vozilo proglasila izgubljenim 2011.

MER tim se nada da će ovaj ishod izbeći “Oportjuniti”, koji je do sada preživeo sve moguće marsovske prepreke. Spirit je imao problema sa grejanjem tokom mračne i hladne zime, ali kad oluja bude popustila za mesec-dva, na Marsu će još biti leto. Za razliku od svog blizanca, “Oportjuniti” bi mogao da se osloni na toplije i sunčanije dane tokom eventualnog oporavka.

Putanja rovera “Oportjuniti” po površini Marsa; James919

„Sada možemo samo da čekamo“, kaže Kalas. „Osluškujemo i nadamo se signalima, spremni da na njih adekvatno odreagujemo. Zabrinuti smo ali nadamo se da će rover biti sposoban da stupi u vezu sa nama po okončanju peščane oluje.“

Ipak, moguće je da se “Oportjuniti” više nikad ne javi. Rano je za opraštanje od ovog dugovečnog istraživača Marsa, ali ipak vredi podsetiti se svega što je ovo izvanredno robotsko vozilo ostvarilo kako bi nas što bolje upoznalo sa susednim svetom.

„Svi mi navijamo da se “Oportjuniti” izvuče“, kaže Džim Votcin iz NASA MEP. „Kao što već znate, rover se pokazao kao neočekivano izdržljiv. Njegova dugovečnost omogućila nam je da saznamo mogo toga o uslovima na površini Marsa. Kako god se situacija bude razvijala, “Oportjuniti” se već dokazao kao investicija od neprocenjive vrednosti za šire projekat istraživanja Crvene planete.“