Fotografije koje pokazuju da stvarnost nije uvek onakva kako se čini

FYI.

This story is over 5 years old.

Fotografija

Fotografije koje pokazuju da stvarnost nije uvek onakva kako se čini

Fotografkinja Sajn Pirs koristi sopstveno telo i fotografiju da demonstrira na koji način se sve može izmanipulisati.

Ovaj esej je prvobitno objavljen u broju Privatnost i Percepcija Vice magazina u saradnji sa portalom Broadly . Ovde možete pročitati još priča iz tog izdanja.

Živimo u eri “alternativnih činjenica.” Dok traje vekovna borba da se razazna šta je istina, a šta fikcija, razlikovanje ta dva pojma je postajalo sve teže i teže sa pojavom interneta. Fotografkinja Sajn Pirs istražuje načine na koje percepiramo realnost u sve digitalizovanijem svetu i kakav to uticaj ima na našu konceptualizaciju istine.

Reklame

U seriji autoportreta, Pirs prikazuje sebe na načine koji su paradoksalno apstraktni, digitalni, bukvalni i realni. Apstrahovane fotografije izgledaju kao da su prošle neku vrstu digitalne manipulacije, ali to nije slučaj. Fotografije nisu fotošopirane, sa izuzetkom korekcije boja. Ona je umesto toga podesila kameru ispred iskrivljenog ogledala, time je izmenila svoje telo u ono što je opisala kao “prštaću, erotski nabojenu Instagram ribu.” Ona od posmatrača traži da preispitaju kako stvaran život nije uvek onakav kakvim se čini i da kako može biti podjednako manipulativan kao i digitalni svet.

“Da vam nisam rekla drugačije, da li biste mislili da je ova fotografija iskrivljene refleksije fotošopirana? Da li je činjenica da je napravljena samo uz pomoć kamere čini manje manipulativnom?”

Ostale fotografije predstavljaju bukvalniju prezentaciju onoga što ste na ekranu nasuprot onoga što ste u stvarnom životu – i načine na koje ovi uređaji postaju sve značajnije vezani za naš identitet i kako se predstavljamo. Vidimo Pirsovu koja na glavi nosi predmet koji je nazvala “Oreol,” koji koristi kao konceptualno sredstvo tokom svojih performansa. Ona želi da ovim slikama uzjaše liniju između tehnologije i biologije, kontole i prepuštanja, sebe i selfija, tako što postavlja sopstveno telo na te raskrsnice.

“Postoji nešto vulgarno i pomalo pornografski u tome da vas drugi vide kako posmatrate sebe, posebno kada to radite na seksualno provokativan način,” kaže ona. “Okej je videti selfi, ali posmatrati sam čin pravljenja selfija je mnogo više strano. Pravite performans za mašinu.”

Reklame