FYI.

This story is over 5 years old.

Fotografija

Nestvarne fotografije kineskog plivačkog kluba na granici sa Sevenom Korejom

Neki članovi su deo Udruženja plivača Jalu reke već više od dvadeset godina.
Sve fotografije: Elaja Hurvic

Ovaj članak je prvobitno objavljen na VICE US.

Dok je bio na svom zadatku u Dangongu u Kini prošlog decembra, fotograf Elaja Hurvic zadesio se među grupom plivača koji su svoje etape prelazili u neobičnim vodama Jalu reke. U pitanju je vodeni put koji razdvaja kinesku provinciju Liaoning sa jedne i Severnu Koreju sa druge strane. Oni sebe nazivaju Udruženje plivača Jalu reke i neki od njih plivaju zajedno već više od dvadeset godina.

Reklame

- Najsnažniji plivači bi nekad preplivali celu širinu odmarajući se na obali Sinudži u Severnoj Koreji pre nego što bi krenuli nazad, ali niko sa kim sam razgovarao nikada nije imao problema sa stražarima na granici Severne Koreje - Hurvic kaže.

- Dok god su u vodi izgleda da ih niko ne dira.

Kada je Hurvic prvi put primetio ljude koji plivaju u reci, napolju je bilo - 17 stepeni, dovoljno hladno da baterije u fotoaparatu jedva traju. Plivači su ipak plivali svoje dužine u polu zaleđenoj vodi, mnogi od njih bez plivačkog odela.

- Videvši njihove široke osmehe i volju za životom osetio sam totalni kontrast sa jalovim pejzažem Severne Koreje na suprotnoj obali i kataklizmičnim spektrom nuklearnog rata - kaže Hurvic.

Iako mnogo Kineza koji žive na granici nerado sa strancem govore o Severnoj Koreji u ovim napetim vremenima, postepeno su se otvorili fotografu.

- Naravno da stanovnici Dangoga osećaju strah - objašnjava Hurvic.

- Oni su toliko blizu Severne Koreje da su osetili zemljotres koji je prošle godine navodno izazvalo podzemno nuklearno testiranje. Ali za ljude koji žive na granici, svakodnevni život se nastavlja, a plivači nisu potreseni.