hrana

Svi pečemo piletinu pogrešno

To što je bela, ne znači da je pečena.
saji-4954852_1920
Image from Pixabay

Ako voliš da kuvaš i probaš nove recepte, do sad si napravio 126 različitih vrsta hleba od banane u skladu sa receptima svih ljudi na planeti. Sada, odvoji nekoliko minuta da unaprediš svoju veštinu pečenja piletine. Ako si ikad patetično plakao na podu svog kupatila, dok ti se mišići stomaka i želudac grče snagom kojoj bi se divio da nisi umesto toga priželjkivao brzu smrt na wc šolji shvaš zašto je to važno.

Reklame

Naučnici razumeju i s pravom su zabrinuti što svi procenjujemo pečenost naše piletine: po boji (bela, ne ružičasta) i sokovima (bistrim, ne ružičastim). Ove dve popularne metode, poznatije kao „osećaj creva“, zapravo nisu dovoljne za smanjenje patogena salmonele i kampilobaktera, pokazala je nova studija u časopisu PLOS ONE. Ni nauka ih ne podržava, već samo osoba koja te je naučila kako da uključiš rernu.

Da bi videli kako se opšta populacija odlučuje kada je ptica pečena, grupa norveškog Instituta za istraživanje hrane, ribarstva i akvakulture istraživala je 3.969 domaćinstava u Francuskoj, Norveškoj, Portugalu, Rumuniji i Velikoj Britaniji. Takođe su posetili 75 dodatnih domaćinstava i posmatrali kako njihovi stanovnici nesvesno prave piletinu za večeru.

Evo šta su pronašli:

"… provera unutrašnje boje pilećeg mesa je popularan način da se proceni pečenost, koju koristi polovina domaćinstava. Ostale uobičajene metode uključuju ispitivanje teksture mesa ili boje soka."

Međutim, istraživači su takođe sproveli laboratorijske eksperimente kako bi testirali razne tehnike procene pečenosti piletine, a oni su pokazali da boja i tekstura sami po sebi nisu pouzdani pokazatelji: na primer, unutrašnja boja piletine se menja na temperaturi preniskoj da se potpuno onesposobe patogeni.

Očigledno je odgovor termometar za hranu? Pa, osim što je samo jedno od 75 posmatranih domaćinstava koristilo termometar, grešimo i u tome: njime proveravamo temepraturu samo sredine mesa, dok je „većina bakterija prisutna na površini“.

Drugim rečima, temperaturu morate proveriti duž cele sredine: oko ivica i na površini. Trebalo bi da bude najmanje 165 Farenhajta / 75 ° Celzijusa. Zatim, prema papiru, "proverite jezgro. Kada je jezgro meso vlaknasto i bez sjaja, dostiglo je sigurnu temperaturu."

Sada izađite i pržite, pecite, grilujte, kuvajte — i držite se.

Ovaj tekst je prvobitno objavljen na VICE AU.