Internet

Vladimir Putin je zabrinut zbog ‘kansel kulture’

Putin poredi „obrnuti rasizam“ sa „netolerantnim“ boljševicima dok zatvara svoje političke neprijatelje i kritičare.
GettyImages-1236036098
Images: Mikhail Svetlov/Getty Images

Vladimir Putin, predsednik Rusije sa najdužim stažom još od Staljina, koji je optužen za zatvaranje ili ubijanje političkih protivnika i novinara, veoma je zabrinut zbog „kansel kulture“.

„Borba protiv rasizma je neophodan i plemenit cilj, ali u modernoj ‘kansel kulturi’ ona se pretvara u obrnutu diskriminaciju, obrnuti rasizam“, rekao je Putin u diskusionom klubu Valdaj u Sočiju, moskovskom istraživačkom centru sa kojim je blisko povezan i gde svake godine govori o mestu Rusije u svetu.

Reklame

„Sa zaprepašćenjem gledamo kako se proces odvija u zemljama koje su navikle da sebe posmatraju kao vodilje napretka“, rekao je on, prema prevodu državne medijske kompanije Russia Today. „Zagovornici takozvanog društvenog napretka veruju da donose novu svest čovečanstvu... ali recepti do kojih dolaze nisu ništa novo.

Zabavno je gledati kako jedan od najotvorenijih autoritarnih šefova država na svetu upozorava na opasnosti kansel kulture na ruskom jeziku jer govor tako pomno prati scenario kanselovanih glava u SAD-u. Putin čak ponavlja verziju republikanse strategije iskorišćavanja govora „Imam san“ Martina Lutera Kinga protiv progresivnih pogleda na rasu, izokrećući Kingove radikalne poglede na velika društvena zla i imperijalizam u tačku gledišta koja svako stavljanje naglaska na rasu vidi kao razdvajanje ljudi.

„To razdvaja ljude, dok su istinski borci za građanska prava pokušavali da eliminišu te razlike“, rekao je on.

Putinov novi stav o ovoj formuli kulture jeste da je, kao Rus, u boljoj poziciji da uporedi neke trenutne progresivne ideje o socijalnoj pravdi sa boljševicima tokom Oktobarske revolucije 1917.

„Uzgred, boljševici su bili potpuno netolerantni prema drugim mišljenjima drugačijim od njihovih“, rekao je on. „I ovo bi trebalo da vas podseti na nešto što se dešava u zapadnim zemljama. Čudno je što danas na Zapadu vidimo prakse koje je Rusija napustila u dalekoj prošlosti.”